Ghettollege - Magická slova v Židovské tradici

16.12.2012 OD 18:00 V KLUBU CROSS

Plynární 1096/23, Praha 7

(po přednášce projekce expresionistického filmu Golem: jak přišel na svět (1920) v doprovodu živé kapely)

 

Magická slova v židovské tradici, neděle 16. 12. v 18 hod. O tajemných způsobech použití jazyka ve starověkých mystických textech a v golemovských legendách hovoří Helena Bönischová (Židovské muzeum Praha, autorka knihy Ma´ase Merkava) a Marek Toman (spisovatel, autor knihy Můj Golem). Vystoupení doprovodí projekce obrazových materiálů a diskuse. Přijďte v poslední den chanuky zažít vhled do skrytých způsobů lidského poznání.

 

Můj Golem Marka Tomana (vydalo nakladatelství Argo):

 

Můj Golem se odehrává v pražském Židovském městě konce 16. století. Patnáctiletý Jakub navštěvuje dům zázračného rabína, aby s ním studoval. Má si vzít za ženu rabínovu dceru Leu, je ale z předem dohodnutého sňatku nesvůj. V domě za zdí ghetta bydlí křesťanská dívka Klára, se kterou si Jakub přes zeď vyměňuje kresby. Židé s křesťany se pozorují, zkoumají i nenávidí. Když dojde k ohrožení Židovského města, rabín vytvoří ochránce Židů - Golema. Příběh přináší novou verzi představy, co Golem vlastně byl. Jednou z důležitých dějových linií je úloha slova v židovské tradici. Temnou dynamiku knihy posilují expresivní ilu strace Hany Puchové, soustředěné na tváře a vnitřní život hrdinů příběhu. S použitím prvků komiksu tvoří rovnocennou součást textu.

 

Ma´ase Merkava Heleny Bönischové (vydalo nakladatelství P3K):

 

Kniha se zabývá fascinujícím pozdně starověkým mystickým textem, který vznikl v talmudickém období v židovském prostředí v oblasti Blízkého východu. Patří mezi několik málo textů, obsahujících záznamy o mystických vizích. Tato literatura se obvykle datuje do prvních několika století obecného letopočtu, vychází však z ještě starších tradic z období druhého Chrámu. Především navazuje na vize proroka Ezechiela, který spatřil nebeský trůn-vůz, hebrejsky "merkava". Jde tedy o vize Boha na trůnu (případně jen vize trůnu) a obvykle i vize nebeské bohoslužby, kterou vykonávají andělé. Mystika merkavy našla své vyjádření v podobě putování nebeskými paláci nebo jednotlivými nebesy až k Božímu trůnu - merkavě.

 

Související autoři

4.12.2012
Novinky
v±echny novinky
 
Brzy vyjde
v±echny připravované tituly
ARGO spol. s r.o.
Milíčova 13, Praha 3
tel.: +420 222 781 601

  Pokročilé hledání zasílání novinek