Film MĚSTO EMBER podle stejnojmenné knižní předlohy Jeanne DuPrauové

Fantasy příběh City of Ember se stal předlohou hollywoodského filmu, kterého se se svou produkční společností Playtone ujali Tom Hanks a Gary Goetzman.

Scénář k filmu podle knižní předlohy zpracovala Caroline Thompson, mimo jiné také autorka scénářů ke třem filmům Tima Burtona (Ukradené Vánoce, Střihoruký Edward a Mrtvá nevěsta Tima Burtona).

Ideálního režiséra našli producenti v mladém tvůrci Gilu Kenanovi (nar. 1976), který byl v minulém roce nominován na Oscara za režii celovečerního animovaného filmu V tom domě straší. Kenan vsadil při natáčení Města Ember na temnou stylizaci, která je přirovnávána k atmosféře filmů mexického filmaře Guillerma del Tora.

Hlavní role ztrárnili Bill Murray, Harry Treadaway, Tim Robbins nebo Martin Landau, představitelkou Liny Mayfleetové se stala Saoirse Ronan, čtrnáctiletá herečka ověnčená minulý rok mnoha cenami a nominovaná také na Zlatý glóbus i Oscara za vedlejší roli ve filmu Pokání.

Více se dozvíte na oficiálních stránkách filmu – www.cityofember.com.

Světová premiéra se odehrála 10. října 2008, česká 19. února 2009. Film u nás distribuuje společnost Bontonfilm.

     DuPrauova_Mesto Ember_na web

JEANNE DuPRAUOVÁ - MĚSTO EMBER

Pochmurné město Ember, ztracené uprostřed Neznámých území a obklopené neproniknutelnou tmou, čelí postupnému rozpadu. Jeho obrovské podzemní skladiště se zásobami potravin a předmětů denní potřeby se pomalu vyprazdňuje, a tak obyvatelé strádají. Největší hrozbou pro Embeřany, nad nimiž se klene temná obloha a jimž jediné světlo poskytují reflektory a žárovky napojené na dosluhující generátor, jsou stále častější výpadky elektrického proudu. Bojí se, že je tma co nevidět pohltí nadobro.

Dvanáctiletá Lina Mayfleetová a její stejně starý spolužák Doon Harrow mezitím netrpělivě očekávají svůj velký okamžik: Den rozřazení, kdy si ze starostova sáčku vylosují první zaměstnání. Svobodomyslná Lina touží po práci, která by jí poskytla volnost, zatímco hloubavý Doon chce proniknout na místo, kde by mohl přispět k záchraně skomírajícího Emberu. Protože nepřízeň osudu může napravit jedině výměna vylosovaných papírků, bývalí kamarádi, které kdysi rozdělila malicherná hádka, se znovu sblíží. Když pak Lina objeví doma v komoře útržky dávného dokumentu, s Doonovou pomocí se ho pokusí vyluštit. Je to opravdu vzkaz od zakladatelů města, bájných Stavitelů, kteří v něm popisují cestu z temnoty? Pokud ano, co přesně v něm stálo předtím, než ho dostala do rukou – a hlavně do pusy – Linina sestřička Poppy? A proč se nikdo z dospělých, komu se chlapec a dívka se svým objevem svěří, nemíní těmito dohady zabývat?

Lina s Doonem se nakonec pustí do hledání na vlastní pěst, ale výsledek jejich úsilí jim místo vděku spoluobčanů přinese jen vyhlídku na uvěznění v městské Cele. Zdá se, že jediným možným řešením je útěk… jenže co bude potom?

Tetralogie Knihy města Ember, která je určena mladým čtenářům, přinesla její autorce, americké spisovatelce Jeanne DuPrauové, nebývalou popularitu. Její první díl zatím vyšel ve 20 zemích světa.

Více se o autorce můžete dozvědět na jejích stránkách – www.jeanneduprau.com.

Kniha vyjchází ve spolupráci s nakladatelstvím Triton.

 

Související autoři

11.8.2008
Novinky
v±echny novinky
 
Brzy vyjde
v±echny připravované tituly
ARGO spol. s r.o.
Milíčova 13, Praha 3
tel.: +420 222 781 601

  Pokročilé hledání zasílání novinek