ANDĚLÉ A DÉMONI, filmová adaptace románu DANA BROWNA s TOMEM HANKSEM v hlavní roli, měla českou premiéru 14. května 2009

 

Film natočený podle bestselleru Dana Browna Andělé a démoni měl světovou premiéru 13. května 2009, hned další den se pak začal promítat i u nás. Tým filmových tvůrců je v tomto případě z velké části stejný jako ten, který stál také za vznikem úspěšného filmu Šifra mistra Leonarda.

 

Filmová práva na román Andělé a démoni získalo studio Sony Pictures už v roce 2003 spolu s právy k Brownově nejznámější knize Da Vinciho kód (dříve do češtiny překládáno jako Šifra mistra Leonarda, pod stejným názvem byl distribuován i film). V případě filmové adaptace další Brownovy knihy se studio domluvilo se stejným týmem tvůrců.

 

Režisérem je tedy opět Ron Howard (Apollo 13, Čistá duše), držitel dvou Oscarů za film Čistá duše, který je letos na tuto cenu znovu nominován (Duel Frost/Nixon). Scénář podle předlohy napsal stejně jako k Šifře Akiva Goldsman (také oceněný Oscarem za scénář k Čisté duši), tentokrát ve spolupráci s Davidem Koeppem (Smrt jí sluší, Mission: Impossible, Válka světů).

 

Hlavní roli hardvardského symbologa Roberta Langdona ztvárnil už podruhé Tom Hanks, po jeho boku se ve filmu objeví také Ewan McGregor (Trainspotting, Star Wars, Moulin Rouge), Ayelet Zurer (Mnichov) a Stellan Skarsgård (Prolomit vlny, Tanec v temnotách, Mamma Mia!).

 

Děj románu Andělé a démoni se odehrává ještě před událostmi z DaVinciho kódu a Dan Brown tady poprvé představuje postavu vědce Roberta Langdona. Režisér Ron Howard se ale přesto rozhodl přistoupit k filmu Andělé a démoni spíše jako k pokračování svého předešlého snímku. Natáčení mělo původně začít už v únoru minulého roku a premiéra byla naplánována na prosinec 2008. Vše se ale zpozdilo kvůli tehdejší stávce hollywoodských scénáristů (více...) a točit se začalo až loni v červnu.

 

Některé scény sice byly natočeny v Římě, ale natáčet přímo ve Vatikánu nebo v kterémkoli římském kostele, kde se odehrávají klíčové epizody příběhu, bylo filmařův zakázáno představiteli Římské katolické církve, kteří označili obě Brownovy knihy i filmovou Šifru za urážku církve a víry. Některé destinace byly nahrazeny jinými italskými, většina scén byla ale natočena v interiérech a exteriérech uměle zbudovaných přímo ve filmovém studiu v Los Angeles.

 

zdroje: IMDb, AceShowBiz, TimesOnline

 

Fotografie i videa z natáčení, filmový trailer a další informace můžete najít na oficiálních stránkách filmu nebo na stránkách filmových fanoušků. Film u nás distribuuje společnost Falcon.

 

Další informace najdete také na oficíálních českých stránkách Dana Browna. Knize i filmu se věnuje microsite www.andeleademoni.cz.

 

Související autoři

28.1.2009
Novinky
v±echny novinky
 
Brzy vyjde
v±echny připravované tituly
ARGO spol. s r.o.
Milíčova 13, Praha 3
tel.: +420 222 781 601

  Pokročilé hledání zasílání novinek