Philip Pullman

Philip Pullman

O autorovi

Philip Pullman se narodil v britském Norwichi v roce 1946. Dětství strávil v Británii, Zimbabwe a Austrálii, než se rodina usadila v severním Walesu. Vystudoval Exeter College v Oxfordu. Víc než dvacet let působil jako učitel na různých středních školách, z toho osm let na Westminster College.
Napsal téměř dvacet knih, z nichž většina je určena dětským čtenářům, ale s oblibou je čtou i dospělí. Známým se stal už svou tetralogií o Sally Lockhartové, ale světový věhlas mu přinesla až trilogie Jeho temné esence. První díl Světla Severu (Northern Lights (v USA pod názvem Zlatý kompas, The Golden Compass) vyšel roku 1995. Pullman za něj dostal význačné literární ceny Carnegie Medal a Guardian Children´s Fiction Award. V roce 1997 následoval druhý díl Jedinečný nůž (The Subtle Knife) a roku 2000 trilogii uzavřelo Jantarové kukátko (The Amber Spyglass).

První kniha z trilogie Jeho temné esence se okamžitě po vydání stala mezinárodním bestsellerem a celá trilogie pak nejoceňovanějším přírůstkem v žánru fantasy za posledních patnáct let, který autora rázem katapultoval mezi přední světové autory fantasy literatury. Rovněž mu vynesl srovnání s nestorem žánru J. R. R. Tolkienem.
Světový úspěch příběhů dvanáctileté Lyry stvrdila Whitbreadova cena za nejlepší britskou knihu roku, kterou získal poslední díl Jantarové kukátko. Poprvé v historii tak obdržela tohle prestižní ocenění kniha pro mládež. Svědčí to nejen o tom, že Pullmanovy knihy si získaly kromě nesmírné čtenářské obliby i uznání odborníků, ale také o tom, že trilogie zaujme dětské i dospělé čtenáře.

Nakladatelství Argo se proto rozhodlo vyjít vstříc oběma skupinám čtenářů a trilogii vydává se dvěma výtvarným podobami obálky, tj. ve variantě "dětské" a "dospělé", což koneckonců je ve světě u tohoto typu knih obvyklá praxe.

Zlatý kompas vyšel v dubnu 2007 v novém překladu Dominiky Křesťanové. Jedinečný nůž je chystán na červenec a  Jantarové kukátko vyjde do konce října letošního roku.

Na prosinec roku 2007 je také plánována premiéra filmového zpracování prvního dílu. Produkční společnost New Line Cinema, která produkovala trilogii Pán prstenů, svěřila Zlatý kompas do rukou režiséra Chrise Weitze a ozdobila ho hvězdami typu Nicol Kidmanové či Daniela Craiga, který se proslavil v poslední bondovce coby agent 007.

Na±i autoři od A do Z
Aktuality
v±echny aktuality
 
Brzy vyjde
v±echny připravované tituly
ARGO spol. s r.o.
Milíčova 13, Praha 3
tel.: +420 222 781 601

  Pokročilé hledání zasílání novinek