Marilynne Robinsonová

O autorovi

Marillyne Robinsonová (1947) se narodila v Sandpointu v severním Idahu. Studovala anglickou literaturu na Brown University v Providence, doktorát získala na University of Washington.

První román Ztrácení (Housekeeping, 1981) jí přinesl PEN/Hemingway Award a nominaci na Pulitzerovu cenu. V kontroverzním titulu Vlast: Británie, sociální stát a nukleární znečištění (Mother Country: Britain, the Welfare State and Nuclear Pollution, 1989) odhalila bezohledné a skandální nakládání s radioaktivním odpadem v Sellafieldské zpracovně. V roce 1998 vydala sbírku esejů Smrt Adamova: Eseje o moderním myšlení (The Death of Adam: Essays on Modern Thought) analyzujících kulturní a duchovní východiska americké společnosti i její spičasný stav poznamenaný posedlostí trhem a kumulací kapitálu. Kritikou opěvovaný druhý román Robinsonové Gileád (Gilead, 2004) získal Pulitzerovu cenu (2005) a National Book Critics Circle Award (2004). V září 2008 vychází román Domov (Home).
Marilynne Robinsonová žije v Iowa City a učí tvůrčí psaní na University of Iowa.

Nejnovější kniha - Ztrácení

Kniha Ztrácení - obálkaRuth a její sestra Lucille vyrůstají postupně pod dohledem kompetentní, ale poněkud letargické babičky, dvou dojemně komických, ale naprosto nekompetentních tetiček, a nakonec tajemné a nepraktické tety Sylvie. Lineární osou příběhu je železniční most přes jezero, na jehož vzdálený konec nelze dohlédnout, směrovka do velkého světa nepoznaných možností, úniková cesta ze stísněného, drsným počasím zkoušeného Fingerbone. Ruth, která ve skutečnosti skoro nikdy nemluví, zde hovoří jazykem, který působí jako zjevení, nutí nás převalovat každé slovo jako při čtení poezie a zároveň dojímá svou věrohodností. Vypráví o nekonečném čekání, o tom, jak je „každá přítomná chvíle důležitá tím, co postrádá,“ o pomíjivosti všech snadno pojmenovatelných věcí a o ceně, která se platí za neochotu rozlišovat mezi snem a skutečností. Tento román Marilynne Robinsonové se dostal do úzkého výběru nejlepších amerických knih napsaných za posledních dvacet pět let, a to tam byly uvedeny pouze dvě ženské autorky. Více o knize…
 

Argo vydalo

Kniha Ztrácení - obálkaZtrácení
Robinsonová Marilynne

Tento román Marilynne Robinsonové se dostal do úzkého výběru nejlepších amerických knih napsaných za posledních dvacet pět let, a to tam byly uvedeny pouze dvě ženské autorky.

Rok vydání 2008
Formát205 stran, vázaná
Doporučená cena289 Kč
Na±i autoři od A do Z
Aktuality
v±echny aktuality
 
Brzy vyjde
v±echny připravované tituly
ARGO spol. s r.o.
Milíčova 13, Praha 3
tel.: +420 222 781 601

  Pokročilé hledání zasílání novinek