John Ronald Reuel Tolkien

J. R. R. Tolkien

O autorovi

J.R.R. Tolkien se narodil roku 1892 v jihoafrickém Bloemfonteinu, dětství však strávil v Anglii, kde rovněž absolvoval středoškolská a univerzitní studia. V roce 1919 získal v Oxfordu diplom v oboru staroanglického jazyka a literatury a po pěti letech se ve stejném oboru stal profesorem. Tolkienovými prvními publikacemi byly Slovník střední angličtiny (A Middle English Vocabulary, 1922) a kritické vydání středověké romance Sir Gawain a Zelený rytíř (Sir Gawain And The Green Knight, 1925), čtenářský úspěch mu však přinesl až pohádkový příběh z fiktivní dávné Středozemě Hobit (The Hobbit, 1937, česky 1979). Po čtrnáctileté práci, započaté již před vydáním Hobita, dokončil koncem 40.let 20. století rozsáhlé, v dějové i myšlenkové složitosti i jazykové invenci nesrovnatelně bohatší pokračování v trilogii Pán prstenů (The Lord Of The Rings, 1954-1955, česky poprvé 1990-1992), jež vzbudila mohutnou vlnu zájmu zejména mezi západní mládeží ve druhé polovině 60.let a dočkala se nesčetných vydání v mnohamilionových nákladech. O osudech národů v Ardě a jejich historii a vzniku pojednává epos Silmarillion (The Silmarillion, 1977, česky 1992), který čtyři roky po autorově smrti připravil k vydání jeho syn Christopher. Tolkienův literární odkaz doplňuje řada odborných literárně-historických studií a série drobnějších literárních příběhů.Tolkienovo dílo uzavírá letos vydaný epos Húrinovy děti, který 30 let připravoval k vydání z otcových zápisků Tolkienův syn Christopher

Nejnovější kniha - Artušův pád

Kniha Artušův pád - obálkaVe třicátých letech se J. R. R. Tolkien, veden svou profesí i zájmem o starou literaturu, pokusil přebásnit staroanglickým aliterativním veršem nesmrtelný příběh o králi Artušovi. Podle svědectví jednoho z blízkých přátel šlo o velice úspěšný pokus, ale ani nadšená chvála tohoto čtenáře nepřiměla Tolkiena k tomu, aby text dokončil. Podle všeho jej definitivně opustil v roce 1937, kdy vyšel Hobit. Text z pozůstalosti zpracoval jeho syn Christopher, opatřil komentáři, v nichž cituje klasická zpracování artušovské látky i staroanglické básně, které se k tomuto cyklu vztahují. Tolkienovu báseň vydáváme v bilingvní verzi..

J. R. R. Tolkien se narodil roku 1892 v jihoafrickém Bloemfonteinu, dětství však strávil v Anglii, kde rovněž absolvoval středoškolská a univerzitní studia. V roce 1919 získal v Oxfordu diplom v oboru staroanglického jazyka a literatury a po pěti letech se ve stejném oboru stal profesorem. Prvními Tolkienovými publikacemi byly ve 20. letech Slovník střední angličtiny (A Middle English Vocabulary, 1922) a kritické vydání středověké romance Sir Gawain a Zelený rytíř (Sir Gawain and the Green Knight, 1925), čtenářský úspěch mu však přinesl až pohádkový příběh z fiktivní dávné Středozemě Hobit (The Hobbit, 1937, česky poprvé 1979). Po čtrnáctileté práci, započáté už před vydáním Hobita, dokončil koncem 40. let rozsáhlé, v dějové a myšlenkové složitosti i jazykové invenci nesrovnatelně bohatší pokračování v trilogii Pán prstenů (The Lord of the Rings, 1954–55, česky poprvé 1990–92), jež vzbudila mohutnou vlnu zájmu zejména mezi západní mládeží ve druhé polovině 60. let a dočkala se nesčetných vydání v milionových nákladech. Osudy Středozemě a jejích obyvatel, letmo načrtnuté v Hobitovi a rozpracované v Pánu prstenů, dále rozvíjí epos Silmarillion (The Silmarillion, 1977, česky 1992), který čtyři roky po autorově smrti připravil k vydání jeho syn Christopher. Tolkienův literární odkaz doplňuje řada odborných literárně-historických studií a série drobnějších pohádkových příběhů. Více o knize…
 

Zajímavosti

"Novinky ze Středozemě. Staří známí v novém kabátě" - článek o knihách J. R. R. Tolkiena, Jana Kopečková, časopis Pevnost, č. 11/08

Argo vydalo

Kniha Artušův pád - obálkaArtušův pád
Tolkien J. R. R., Tolkien Christopher (ed.)

Dílo, ve kterém autor zpracoval klasickou artušovskou látku. Text k vydání připravil Christopher Tolkien a doplnil ho obsáhlým komentářem, v němž se věnuje básnickým i prozaickým zpracováním artušovské tematiky.

Rok vydání 2016
Formát232 stran, vázaná
Doporučená cena298 Kč
Kniha Pan Blahoš - obálkaPan Blahoš
Tolkien J. R. R.

Pan Blahoš je hrdinou knihy, kterou slavný romanopisec Tolkien sepsal pro svoje děti. Pan Blahoš je vážený gentleman a vlastník zvláštního domácího mazlíčka, ušaté žirafy jménem Žirafík.

Rok vydání 2015
Formát103 stran, vázaná
Doporučená cena259 Kč
Kniha Hobit - obálkaHobit
Tolkien J. R. R.

Ilustrované vydání kultovní knihy s revidovaným překladem, která přináší pohádkový příběh o velké cestě družiny trpaslíků a hobita Bilba Pytlíka za uloupeným pokladem.

Rok vydání 2013
Formát388 stran, vázaná
Doporučená cena498 Kč
Kniha Legenda o Sigurdovi a Gudrún / The Legend of Sigurd and Gudrún - obálkaLegenda o Sigurdovi a Gudrún / The Legend of Sigurd and Gudrún
Tolkien J. R. R.

Příběh o Sigurdovi a Gudrún je součástí Ságy o Völsunzích, ale hlavní hrdina se objevuje i v Eddě. Tolkien spojil zlomky příběhu v ucelenou linii a zpracoval ji za využití eddického verše, při zachování klasického rozměru i aliterací.

Rok vydání 2012
Formát300 stran, vázaná
Doporučená cena398 Kč
Kniha Komplet-Tolkien - obálkaKomplet-Tolkien
Hobit, Společenstvo prstenu, Dvě věže, Návrat krále, Silmarilion
Tolkien J. R. R.

Dárkový box, který obsahuje všech základních pět knih Tolkienova eposu. Naleznete zde nejen Hobita a trilogii Pán prstenů, ale také Silmarillion, bez něhož by příběh nebyl kompletní. Obsahuje vázané svazky s ilustracemi.

Rok vydání 2012
Formát2010 stran, vázaná
Doporučená cena1988 Kč
Kniha Návrat krále (brož.) - obálkaNávrat krále (brož.)
Pán prstenů III
Tolkien J. R. R.

V závěrečné části proslulé trilogie konečně nastává čas, v němž budou vybojovány bitvy mezi dobrem i zlem: mezi armádami na bitevních polích i v srdcích jednotlivců.

Rok vydání 2012
Formát484 stran, brožovaná
Doporučená cena258 Kč
Kniha Dvě věže (brož.) - obálkaDvě věže (brož.)
Pán prstenů II
Tolkien J. R. R.

Druhá část legendární Tolkienovy ságy. Po rozpadu Společenstva sledujeme osudy jeho členů až k opětovnému setkání v předvečer rozhodující bitvy o prsten moci a vládu nad Středozemí.

Rok vydání 2012
Formát372 stran, brožovaná
Doporučená cena258 Kč
Kniha Společenstvo prstenu (brož.) - obálkaSpolečenstvo prstenu (brož.)
Pán prstenů I
Tolkien J. R. R.

Mladému hobitovi z jedné ospalé vesnice v Kraji je svěřen¨přetěžký úkol: podniknout nebezpečnou pouť přes celou Středozem až k Puklinám osudu a tam zničit vládnoucí prsten Moci - jedině tak lze zabránit Temnému pánu Sauronovi, aby si podmanil celý svět.

Rok vydání 2012
Formát432 stran, brožovaná
Doporučená cena258 Kč
Kniha Hobit (brož.) - obálkaHobit (brož.)
Tolkien J. R. R.

Hobit, předehra k Pánu prstenů, patří k nejoblíbenějším a nejvýznamnějším knihám dvacátého století. Od jeho prvního vydání v roce 1937 se ho prodaly miliony výtisků po celém světě, a nyní se čtenáři dočkali i velkorysého filmového zpracování.

Rok vydání 2012
Formát252 stran, brožovaná
Doporučená cena258 Kč
Kniha Nedokončené příběhy - obálkaNedokončené příběhy
Tolkien J. R. R.

Soubor různých vyprávění, jež pokrývají celé časové pásmo od nejstarších dějů, podrobně popsaných v Sillmarillionu, až po Válku o Prsten.

Rok vydání 2008
Formát458 stran, vázaná
Doporučená cena398 Kč
Kniha Silmarillion (ilustrované vydání) - obálkaSilmarillion (ilustrované vydání)
Tolkien J. R. R.

Ilustrované vydání knihy, ve které jsou shromážděny dějiny Středozemě od jejího stvoření božským Ilúvatarem přes vyprávění o jejím utváření a osídlování až k hrdinům, kteří jí přinesli slávu.

Rok vydání 2008
Formát360 stran, vázaná
Doporučená cena398 Kč
Kniha List od Nimrala a jiné příběhy - obálkaList od Nimrala a jiné příběhy
Tolkien J. R. R.

Součástí svazku je i několik povídek, které vznikaly vedle středozemského cyklu - Sedlák Jiljí z Oujezda, Kovář z Velké Lesné, List od Nimrala a Tulák Rover.

Rok vydání 2008
Formát184 stran, vázaná
Doporučená cena298 Kč
Kniha Silmarillion - obálkaSilmarillion
Mýty a legendy Středozemě
Tolkien J. R. R.

V Silmarillionu jsou shromážděny dějiny Středozemě od jejího stvoření božským Ilúvatarem přes vyprávění o jejím utváření a osídlování až k hrdinům, kteří jí přinesli slávu.

Rok vydání 2008
Formát352 stran, vázaná
Doporučená cena298 Kč
Kniha Hobit - komiks - obálkaHobit - komiks
Tolkien J. R. R.

Druhé, revidované a vázané vydání komiksové adaptace pohádkového příběhu o velké cestě družiny trpaslíků a hobita Bilba Pytlíka za uloupeným pokladem. Autory scénáře jsou Charles Dixon a Sean Deming, skvělé kresby vytvořil David Wenzel.

Rok vydání 2007
Formát138 stran, vázaná
Doporučená cena398 Kč
Kniha Návrat krále - obálkaNávrat krále
Tolkien J. R. R.

V závěrečné části proslulé trilogie konečně nastává čas, v němž budou vybojovány bitvy mezi dobrem i zlem: mezi armádami na bitevních polích i v srdcích jednotlivců.

Rok vydání 2007
Formát480 stran, vázaná
Doporučená cena298 Kč
Kniha Húrinovy děti - obálkaHúrinovy děti
Tolkien J. R. R.

Poprvé vychází další z Tolkienových příběhů. Húrinovy děti jsou tragickou pověstí o prokletí a zkáze rodu velkého lidského bojovníka z konce prvního věku Středozemě. J. R. R. Tolkien na něm pracoval od mládí, po jeho smrti jej dokončil jeho syn.

Rok vydání 2007
Formát232 stran, vázaná
Doporučená cena298 Kč
Kniha Návrat krále (ilustrované vydání) - obálkaNávrat krále (ilustrované vydání)
Pán Prstenů III.
Tolkien J. R. R.

Sauron, Temný pán, shromažďuje vojsko a stín zla se šíří dál a dál. Lidé, trpaslíci, elfové a enti spojí své síly k boji proti temnotě. Frodo a Sam mezitím houževnatě postupují hlouběji do Mordoru ve snaze zničit Jeden prsten. Úchvatný závěr trilogie.

Rok vydání 2007
Formát512 stran, vázaná
Doporučená cena448 Kč
Kniha Dvě věže (ilustrované vydání) - obálkaDvě věže (ilustrované vydání)
Pán prstenů II.
Tolkien J. R. R.

Společenstvo Prstenu je rozděleno. Frodo a Sam pokračují ve svém putování podél Velké řeky Anduiny sami - tedy až na tajemnou postavu, která se krade za nimi a sleduje každý jejich krok.

Rok vydání 2006
Formát388 stran, vázaná
Doporučená cena398 Kč
Kniha Společenstvo prstenu (ilustrované vydání) - obálkaSpolečenstvo prstenu (ilustrované vydání)
Pán prstenů I.
Tolkien J. R. R.

Mladému hobitovi z jedné ospalé vesnice v Kraji je svěřen¨přetěžký úkol: podniknout nebezpečnou pouť přes celou Středozem až k Puklinám osudu a tam zničit vládnoucí prsten Moci - jedině tak lze zabránit Temnému pánu Sauronovi, aby si podmanil celý svět.

Rok vydání 2006
Formát476 stran, vázaná
Doporučená cena448 Kč
Kniha Hobit - ilustrované vydání - obálkaHobit - ilustrované vydání
Tolkien J. R. R.

Ilustrované vydání kultovní knihy s revidovaným překladem, která přináší pohádkový příběh o velké cestě družiny trpaslíků a hobita Bilba Pytlíka za uloupeným pokladem. S ilustracemi Alana Lee.

Rok vydání 2006
Formát273 stran, vázaná
Doporučená cena398 Kč
Kniha Netvoři a kritikové - obálkaNetvoři a kritikové
a jiné eseje
Tolkien J. R. R.

Těchto sedm esejů představuje Tolkiena jako literárního vědce, překladatele i romanopisce, a přestože vyvěrají z Tolkienova zájmu o středověkou literaturu, jsou přístupné všem čtenářům.

Rok vydání 2006
Formát272 stran, vázaná
Doporučená cena349 Kč
Kniha Dvě věže - obálkaDvě věže
Pán prstenů II
Tolkien J. R. R.

Druhá část legendární Tolkienovy ságy. Po rozpadu Společenstva sledujeme osudy jeho členů až k opětovnému setkání v předvečer rozhodující bitvy o prsten moci a vládu nad Středozemí.

Rok vydání 2006
Formát366 stran, vázaná
Doporučená cena298 Kč
Kniha Společenstvo prstenu - obálkaSpolečenstvo prstenu
Tolkien J. R. R.

První část trilogie sleduje, jak se díky čaroději Gandalfovi zformuje společenstvo, složené ze zástupců lidí, elfů, trpaslíků a hobitů, které má Froda na jeho cestě doprovázet, jak začne cesta společenstva a jak se posléze kvůli moci prstenu rozpadá.

Rok vydání 2006
Formát436 stran, vázaná
Doporučená cena298 Kč
Kniha Hobit - obálkaHobit
Tolkien J. R. R.

Nové vydání kultovní knihy s revidovaným překladem, která přináší pohádkový příběh o velké cestě družiny trpaslíků a hobita Bilba Pytlíka za uloupeným pokladem.

Rok vydání 2005
Formát256 stran, vázaná
Doporučená cena298 Kč

Připravované tituly

Pán prstenů
Souborné vydání

Souborné vydání nejslavnější fantasy trilogie všech dob v novém kabátě a v jediném úctyhodném svazku.

Na±i autoři od A do Z
Aktuality
v±echny aktuality
 
Brzy vyjde
v±echny připravované tituly
ARGO spol. s r.o.
Milíčova 13, Praha 3
tel.: +420 222 781 601

  Pokročilé hledání zasílání novinek