Hakl-odSvolika_web

Emil Hakl

O autorovi

Emil Hakl se narodil v roce 1958 v Praze. Vystudoval Konzervatoř Jaroslava Ježka, obor tvorba textu, později ještě dva ročníky dramatického oboru tamtéž. Od roku 1981 pracoval jako aranžér, knihovník, skladník, strojník čerpací stanice a zvukař. V letech 1996-2000 se živil jako textař v řadě reklamních agentur. V roce 2001 dělal redaktora literárního obtýdeníku Tvar. V současné době se živí jako novinář.

V osmdesátých letech se věnoval psaní veršů, dramatizaci literárních předloh a jejich realizaci v amatérských divadelních formacích. Je jedním ze zakládajících členů volného literárního sdružení Moderní analfabet (založeno roku 1988). Těžištěm aktivity sdružení bylo pravidelné autorské čtení v pražských i mimopražských klubech. Na něj později navázala autorská čtení v Literárním klubu 8. Podle autora nejzajímavější vystoupení z akustického i sociálního hlediska proběhlo v Národním technickém muzeu na Letné, kam přišli celkem 3 diváci.

Prózu začal psát v roce 1998, od té doby se jí věnuje soustavně. Publikoval v Iniciálách, ve Tvaru, v Literárních novinách, v Aluzi, v Salonu, v magazínu Hospodářských novin, v Týdnu, v internetovém časopise Dobrá adresa a v řadě sborníků a almanachů. Je zastoupen v knižním výboru Anthologie de la poésie tchéque contemporaine 1945-2000 (Gallimard, Paris 2002).

Za knihu O rodičích a dětech dostal cenu za prózu Magnesia Litera 2002.
Podle této novely byl natočen stejnojmenný film, který měl premiéru v únoru 2008. Režisérem byl Vladimír Michálek (Je třeba zabít Sekala, Babí léto, Anděl Exit, Zapomenuté světlo), který se spolu s Emilem Haklem a Jiřím Křižanem podílel také na psaní scénáře.
V hlavních rolích jste mohli vidět Josefa Somra, Davida Novotného, Zuzanu Stivínovou, Jiřího Lábuse, Lenku Vlasákovou a další.

V dubnu 2008 vyšel Emilovi Haklovi v nakladatelství Argo další román s názvem Let čarodějnice

V roce 2010 získal Cenu Josefa Škvoreckého za Pravidla směšného chování. Ve stejném roce vydal zcela přepracovanou verzi Intimní schránky Sabriny Black s přídomkem Final cut.

V roce 2013 Haklovi vychází román Skutečná událost, za který získal svou druhou Magnesii Literu za nejlepší prózu.

V dubnu 2014 vychází Haklovi nová povídková sbírka Hovězí kostky, v roce 2016 Umina verze, román o umělé ženě.

Na±i autoři od A do Z
Aktuality
v±echny aktuality
 
Brzy vyjde
v±echny připravované tituly
ARGO spol. s r.o.
Milíčova 13, Praha 3
tel.: +420 222 781 601

  Pokročilé hledání zasílání novinek