Robert Fulghum

Robert Fulghum

O autorovi

Narodil se v roce 1937. Životopisci uvádějí, že prošel pestrými životními zkušenostmi a k psaní se dostal v podstatě náhodou. Ne však nelogicky: jako praktický umělec slova působil třeba jako folkový zpěvák nebo unitářský pastor. Ale vedle toho byl i kovbojem, barmanem, obchodním agentem… Řada jeho textů vznikla právě pro potřeby jeho jistě netuctové pastorační činnosti.
Jeho první kniha byla charakterizována podtitulem Neobyčejné přemýšlení o obyčejných věcech a vyšla v roce 1988 pod názvem Všechno, co opravdu potřebuju znát, jsem se naučil v mateřské školce. Český překlad vyšel poprvé v roce 1991.

Vřelého ohlasu se dočkaly i další Fulghumovy knihy. Opakovaně se v nich projevuje jeho humorně realistický pohled na svět, úspěšná snaha nazřít každodenní dění z nového úhlu, nalézt podstatné ve zdánlivě marginálním. Podobně výmluvný jako v případě své prvotiny byl Fulghum i při pojmenovávání své další knihy. Český překlad vyšel v roce 1992 pod názvem Už hořela, když jsem si do ní lehal. V roce 1993 se objevily v Čechách další Fulghumovy knihy, pojmenované už lapidárněji Ach jo a Možná, možná ne.

Jmenované tituly tvoří volný celek. Po něm přišla kompozičně shrnující knížka Od začátku do konce. Naše životní rituály (1995) a svazek vzešlý z komunikace se čtenáři Opravdová láska (1997). Další knihou krátkých esejů Roberta Fulghuma se uzavírá kruh: v roce 2003 vydal přepracované, komentované a doplněné vydání své prvotiny Všechno, co opravdu potřebuju znát, jsem se naučil v mateřské školce jako reminiscenci po 15 letech od prvního vydání.
Následující tři knihy, které vyšly zatím pouze v Čechách, jsou románovou pentalogíi a nesou názvy Třetí přání, Třetí přání: zbytek příběhu (skoro) a Třetí přání: splněno. Knihy vycházejí v překladech Jiřího Hrubého a Lenky Fárové. Román měl svou premiéru v českém jazyce a autor od té doby pravidelně Prahu a své české čtenáře navštěvuje.

Ještě letos vyjde v bilingvní edici dvojjazyčné vydání výboru z jeho díla s názvem Z Fulghuma.

Na±i autoři od A do Z
Aktuality
v±echny aktuality
 
Brzy vyjde
v±echny připravované tituly
ARGO spol. s r.o.
Milíčova 13, Praha 3
tel.: +420 222 781 601

  Pokročilé hledání zasílání novinek