Edice Mýty, pohádky a legendy

Edice nakladatelství Argo Mýty, pohádky a pověsti nabízí procházku lidovou slovesností napříč celým světem. Najdeme v ní knihy věnující se celým kontinentům - Americe Severní i Jižní, Africe, Austrálii, ale i publikace zaměřené na menší avšak svou specifičností zajímavé kouty Země – Papua Nová Guiena, Tibet, Nepál, Barma či nám Evropanům blízké oblasti jako např. Skotsko, Island, Laponsko, Balkán atd. Díky překladům či původním dílům českých etnografů a cestovatelů máme možnost nahlédnout vnímání a myšlení lidí, kteří si tyto příběhy předávají po generace a ocitnout se ve světě tajemna, buď blízkém našemu duchu či zcela vzdáleném a překvapivém, někdy šokujícím.

Řada svými již 32 svazky oslovuje čtenáře malé i velké, neboť každá z knih nabízí příběhy určené všem věkovým kategoriím.

Řada je zajímavě a bohatě výtvarně vybavena a záměrem edice je, aby každý titul výtvarně zpracoval vždy jiný výtvarník, čímž se řada stává také zajímavou sběratelskou edicí.

V edici Mýty, pohádky a legendy jsme vydali

Kniha Odbila dvanáctá hodina - obálkaOdbila dvanáctá hodina
Preussler Otfried

Třikrát třináct nejkrásnějších a nejzajímavějších lidových pověstí o pokladech a jejich strážcích, o kouzelnících a čarodějnicích, o strašidlech a duších, které se tradují v německém prostředí.

Rok vydání2018
Formát200 stran, vázaná
Doporučená cena298 Kč
Kniha Kouzlo boha Thovta. Mýty a báje starého Egypta - obálkaKouzlo boha Thovta. Mýty a báje starého Egypta
Tomek Jiří

Kniha představuje v našem literárním kontextu nejucelenější komplex převyprávěné staroegyptské literatury, který zahrnuje prastaré mýty, báje, povídky, pohádky, cestopisy, proroctví, milostné písně, chvalozpěvy a bajky.

Rok vydání2018
Formát267 stran, vázaná
Doporučená cena348 Kč
Kniha O Igimarasussukovi, který jedl své ženy - obálkaO Igimarasussukovi, který jedl své ženy
Inuitské pověsti očima Árona z Hůrky (1822-1869)
z Kangequ Aron

Sbírku inuitských pověstí doprovázejí ilustrace Arona z Kangequ (1822–1869), grónského umělce, který jako první vylíčil tyto drsné příběhy ze zorného úhlu původních obyvatel Arktidy.

Rok vydání2016
Formát448 stran, vázaná
Doporučená cena398 Kč
Kniha Král světla. Arabské mýty, legendy a pohádky - obálkaKrál světla. Arabské mýty, legendy a pohádky
Tomek Jiří

Kniha je bohatým, reprezentativním souborem různých žánrů arabské lidové vypravěčské tvorby – v jeho mýtech se prolínají staroarabské (předislámské) mýtické náměty s lidovými, nábožensko-legendárními a koranickými vyprávěními islámské epochy.

Rok vydání2016
Formát380 stran, vázaná
Doporučená cena398 Kč
Kniha Rámájana - obálkaRámájana
Válmíki, Zbavitel Dušan

Významný staroindický epos v podání předního českého indologa Dušana Zbavitele vychází v nové grafické úpravě.

Rok vydání2015
Formát192 stran, vázaná
Doporučená cena298 Kč
Kniha Poselství prachu. Mýty Šošonů - obálkaPoselství prachu. Mýty Šošonů
Černý Miroslav

Publikace Poselství prachu přináší antologii vyprávění domorodých kmenů z Velké pánve, tj. etnik tradičně obývajících teritoria dnešních amerických států Utah a Nevada.

Rok vydání2013
Formát198 stran, vázaná
Doporučená cena359 Kč
Kniha Argonautika - obálkaArgonautika
Rhodský Apollonius

Další vydání dosud jediného českého básnického překladu ve svédobě proslulého díla helénistického básníka Apollónia Rhodského. Ten ve svém eposu zpracoval slavný řecký mýtus o plavbě hrdiny Iásona a jeho druhů, Argonautů, na lodi Argó.

Rok vydání2013
Formát320 stran, vázaná
Doporučená cena398 Kč
Kniha O obrovi, který neměl srdce v těle - obálkaO obrovi, který neměl srdce v těle
Norské pohádky
Asbjornsen Peder Christian, Moe Jorgen

Svazek norských pohádek obsahuje všechny pohádky, jež po vzoru bratří Grimmů v 19. století vydali sběratelé Peter Christen Asbjornsen a Jorgen Moe. Všem sto devatenácti pohádkám je v tomto českém překladu ponechán jejich původní rozsah i osobitý styl.

Rok vydání2012
Formát510 stran, vázaná
Doporučená cena398 Kč
Kniha Duch dvou tváří - obálkaDuch dvou tváří
Erdoes Richard, Ortiz Alfonso

Sbírka 46 legend více než 30 indiánských kmenů nabízí bohatý a živý průřez narativním dědictvím původních obyvatel Severní Ameriky.

Rok vydání2012
Formát150 stran, vázaná
Doporučená cena298 Kč
Kniha Mahábhárata aneb Velký boj - obálkaMahábhárata aneb Velký boj
Miltner Vladimír (ed.)

Staroindický epos Mahábhárata je jedním z nejrozsáhlejších eposů světa, jenž v originále zahrnuje přes dvě stě tisíc veršů. Převyprávění nejpodstatnějších dějových motivů.

Rok vydání2011
Formát324 stran, vázaná
Doporučená cena398 Kč
Sága o Völsunzích a jiné ságy o severském dávnověku

Ságy o dávnověku jsou svéráznými skvosty bohaté vypravěčské tradice Islandu. Otevírají fantazijní světy, v nichž se bájní severští hrdinové utkávají s nadpřirozenými protivníky, oddávají se bujarým pitkám a dobývají nedobytné panny.

O králi Popelovi, na němž si myši pochutnaly
Polské pověsti a legendy
Müllerová Dorota (ed.)

Legendární příběhy polského národa jsou uspořádány podle geografického klíče, tak aby byly zastoupeny všechny význačnější oblasti země. Na pověsti o Lechovi, králi Krakovi či o založení Varšavy navazují legendy z úpatí Krkonoš, Tater či Beskyd.

Pomsta hadů
Mýty tchajwanských domorodců

Literární tradice tchajwanských domorodců velmi bohatá. Kniha Pomsta hadů přináší příběhy ilustrující ústní tradici těchto kmenů, jsou mezi nimi základní mýty o původu lidí, o povodni, o získání ohně, příběhy o obludách i dojímavé milostné příběhy.

O zlatém vejci, Brahmovi a vesmírných světech
Mýty starých Indů
Martínková Jana

V knize ožívají nejvýznamnější postavy indické mytologie plné všemocných bohů, laskavých i krutých bohyň. Setkáte se v ní nejen s Brahmou, Višnuem a Šivou, ale i s "menšími" bohy, kteří dodnes vládnou vodě, ohni, větru anebo smrti.

Paní moře
Řecké pohádky

Ke klasickým pohádkovým motivům se v řeckých pohádkách přidávají ozvěny Orientu, antické mytologie, středověké literatury a odráží se v nich také dlouhá řecká historie.

Krása země
Albánské pohádky a pověsti

Albánské pohádky a pověsti jsou součástí bohatého folklóru, který zachycuje nejrůznější stránky života Albánců v průběhu historie a je stejně osobitý jako jejich jazyk, jímž se odlišují od všech ostatních obyvatel Balkánského poloostrova.

Chuej Kche hledá cestu - Pověsti o klášteru Šao-lin
Chung-Ťun Wang

Klášter Šao-lin je dnes známý po celém světě. Wang Chung–ťün se vydal do terénu, aby zaznamenal pověsti, které o klášteru mezi lidmi dosud kolují.

Strašidelný chrám v horách
Japonské lidové pohádky a pověsti
Luffer Jan

Sbírka japonských pohádek a pověstí. Kniha obsahuje pověsti o démonech, přízracích, mniších, silácích a zvláštních místech, stejně jako kouzelných a humorných pohádek a pohádek o zvířatech.

Nevěsta z mušle
Indonéské mýty

Indonéské mýty a legendy.

Závistivý lidojed a pták-nepták
Mýty a pohádky z Nové Guineje
Olša Jaroslav

Kniha obsahuje mýty domorodců z druhého největšího ostrova světa. Je svědectvím o různorodosti a exotičnosti kultur přírodních národů nezávislého státu Papua-Nová Guinea a indonéské části ostrova, zvané Západní Papua.

Mrtvému nože netřeba
Islandské pověsti a pohádky
Árnason Jón

Islandské pověsti a pohádky. Nepředvídatelná, neustále se pohybující krajina Islandu zrodila obry vrhající se na osamělého poutníka, obryně lačné mužské náruče, skřítky - skryté bytosti, žijící v neviditelném světě i čaroděje čelící jim všem.

O hnědém medvědu ze Zeleného údolí
Skotské pohádky, mýty a legendy

Soubor skotských lidových vyprávění plný tajemných příběhů, historických legend, anekdot i pohádek se šťastným koncem, v nichž se setkává svět obyčejných či urozených Skotů se světem nadpřirozených bytostí.

Hliněný tygr
Nepálské legendy a mýty

Příběhy z dob, kdy ještě po zemi chodili bohové a démoni. Vyprávění se často vážou ke konkrétním místům v himálajském království, bok po boku v nich vystupují historické osobnosti a celý pantheon místních bohů.

Osm světel
Pavlát Leo

Židovské písemnictví patří k nejstarším, a zároveň nejrozmanitějším na světě, jeho texty dělí tisíce let i kilometrů. V knize Osm světel můžete najít nejznámější židovské pohádkové příběhy, legendy, bajky a anekdotická vyprávění.

Déšť a jaguár
Pohádky brazilských indiánů
Donato Hernani

Svěží, zábavné i poučné příběhy brazilských indiánů sepsal Hernani Donato na základě záznamů cestovatelů, etnografů a antropologů, kteří je pořizovali mezi indiánskými kmeny v průběhu 19. a 20. století.

O muži, který si koupil svědění
Laponské mýty - pohádky a pověsti Sámů
Qvigstad Just Knud

Výbor ze čtyřdílné sbírky laponských (sámských) pohádek a pověstí, sesbíraných J. K. Qvikstadem.

Ateš Periša - ohnivý muž
Legendy, pohádky a humorky z Bosny a Hercegoviny

Bosna a Hercegovina bývala a někdy bývá kvůli historickým souvislostem označována jako malé turecké okénko do Evropy. V pohádkách, humorných vyprávěních a pověstech je zachycen onen pestrý svět Bosny a Hercegoviny ještě z tureckých dob.

Kočičí zaklínání
Irské mýty a pověsti
Scott Michael

Kniha irských pohádek obsahuje příběhy o dávných bozích, elfech, skřítcích i lidech, které se dodnes vyprávějí především na irském venkově.

Potopené zrcadlo
Legendy, pověsti a pověry z Bretaně

Výběr z bretaňských legend a pověstí, jejichž kořeny často sahají do dob před příchodem křesťanství, přibližuje českým čtenářům kouzlo této západní výspy Evropy a způsob myšlení jejích obyvatel.

Bludný bruslař
Pověsti a báchorky z Nizozemska a Flander
Bakker Cornelis, de Jong Eelke

Pověsti a legendy ze všech koutů Nizozemska i Flander v převyprávění Eelka de Jonga a výběr nejhezčích povídaček z waterlandského kraje v podání místních vypravěčů ze sbírek Meertensova ústavu v Amsterdamu.

Edda

Revidovaný překlad slavného středověkého rukopisu, obsahujícího nejstarší a nejvelkolepější germánské mytické a hrdinské písně.

Pomsta Oleksy Dovbuše
Ukrajinské mýty, pohádky a pověsti

Soubor ukrajinských pohádek a legend. Vedle baby Jagy potkáme kozáky, cary a carevny, chytré i hloupé Ivany, zvířata i neživé předměty s lidskými vlastnostmi, živou vodu, atd.

Dobří duchové a démoni
Západoafrické mýty a bajky
Klíma Vladimír

Kniha západoafrické mýtů a bajek z pera odborníka, který v Africe dlouhodobě žil.

Hora, která polykala lidi
Severoamerické pohádky, báje a mýty

Kniha severoamerických pohádek, bájí a mýtů. Příslušníci etnik, která jsou v knize zastoupena (indiánského, bílého, afroamerického a hispánského) vytvářejí dohromady jediný americký národ.

Duch s rozkvetlým penisem
Mýty amazonských indiánů
Zelený-Atapana Mnislav

Kniha mýtů amazonských Indiánů doplněná fundovanou studií.

Čarodějův učeň
Preussler Otfried

Převyprávění lužickosrbské legendy o Krabatovi z přelomu 17. a 18. století ze slezské Horní Lužice, již nám poutavým jazykem předkládá známý německý spisovatel, je o silách srdce, jež nelze změnit a jež ovládají naše city a jednání.

Krokodýl Dešťový mrak
Barmské legendy a mýty
Aun Maun Tchin

Barmské lidové příběhy, ve kterých se vedle králů, princů a princezen setkáme jak s dobrými duchy naty, tak s duchy zlomyslnými, lidožravými obry a obryněmi, mazanými podvodníky, pijáky palmového vína a kuřáky opia.

Edda a Sága o Ynglinzích
Sturluson Snorri

Snorri Sturluson (1178/9-1241) zpracoval severskou mytologii, známou také z tzv. Starší nebo Básnické Eddy, do svého druhu učebnice básnické tvorby.

Rohatý král
Madagaskarské mýty

Další z oblíbených výpravných svazků věnovaných mimoevropské orální literatuře je věnován legendám a mýtům Madagaskaru.

Stvoření Ranga Dunga
Pohádky a příběhy lovců lebek z Bornea
Remešová Blanka M.

Kniha je souborem autentických vyprávění etnoložky, která strávila na Borneu několik měsíců mezi příslušníky kmene lovců lebek.

Mýty Lakotů
aneb Když ještě po zemi chodil Iktómi
Ullrich Jan F.

Sbírka mýtů kmene Lakota (Sioux) obsahuje především autentické pověsti nasbírané misionáři a lingvisty v průběhu 19. a počátkem 20. století. Bilingvní vydání - lakotsky a česky.

Tibetské lidové příběhy
Čhöphel Norbu

Kniha přibližuje tibetskou lidovou slovesnost.

Nejstarší české pohádky
Dvořák Karel

Soubor 117 nejkrásnějších středočeských pohádek mapuje v nejstarší podobě jednotlivé náměty pozdějších lidových pohádek a ukazuje jejich celoevropský charakter.

Havajské mýty, pověsti a rituály
Fornanderovy Havajské starožitnosti

Výbor pořízený z havajského originálu obsahuje vedle mytologických vyprávění i povídky oblíbené na dvoře havajských králů.

Kouzelný strom
Mýty, legendy, pohádky a humorky Latinské Ameriky a karibské oblasti
Kašpar Oldřich, Mánková Eva

Mýty, legendy, pohádky a humorky Latinské Ameriky a Karibiku.

Děti Duhového hada
Mýty, legendy a vyprávění Austrálců

Prostřednictvím starobylých vyprávění se přiblížíme Austrálii a jeho původnímu obyvatelstvu.

Rámájana
Zbavitel Dušan

Slavný staroindický hrdinský epos převyprávěný předním českým indologem. Text je doplněn úryvky původního textu v překladu D. Zbavitele. Bohatě ilustrováno.

O želvách, lidech a kamenech
Mýty, legendy a pohádky černé Afriky

Výbor z legend a pohádek obyvatel černé Afriky zachycuje příběhy ústně tradované v jednotlivých kmenech.

O muži, který šel za sluncem
Mýty a legendy severoamerických Indiánů

Legendy a mýty severoamerických Indiánů.

Grónské mýty a pověsti
Rasmussen Knud

Mýty, pověsti, bajky a písně Inuitů žijících v prostoru od východní Sibiře po východní Grónsko.

Oheň na sněhu
Mýty sibiřských lovců
Horák Jiří

Kniha poutavě vypráví mýty sibiřských lovců. Dozvíme se tu, jak vznikla země, kde vyrostl první strom, odkud se berou zvířata a spoustu dalších zajímavých příběhů.

Na±i autoři od A do Z
Aktuality
v±echny aktuality
 
Brzy vyjde
v±echny připravované tituly
ARGO spol. s r.o.
Milíčova 13, Praha 3
tel.: +420 222 781 601

  Pokročilé hledání zasílání novinek