Edice Mýty

Ediční řadu Mýty otevřelo britské nakladatelství Canongate na přelomu roku 2005 a 2006 spolu s dalšími 35 vydavatelstvími z celého světa. Jedná se o jeden z dosud nejambicióznějších vydavatelských projektů.

"Mytologie - stejně jako věda a technika - neznamená odklon od zdejšího světa, nýbrž možnost intenzivněji jej prožívat."
Karen Armstrongová

"Silné mýty nikdy neumírají. Někdy pohasínají, ale nikdy nezhasnou."
Margaret Atwoodová

"Projekt Mýty je báječný způsob, jak vyprávět příběhy - vyprávět je v nových podobách kvůli nim samým a nacházet v nich věčné pravdy o lidské povaze."
Jeanette Wintersonová

 

S myšlenkou této ediční řady přišel na jaře roku 1999 vydavatel Jamie Byng z Canongate, který při slavnostním uvedení projektu na frankfurtském knižním veletrhu v říjnu roku 2005 řekl:

"Zahájení Mýtů je velká událost, vyvrcholení šestiletého pracovního úsilí. Připravit edici byl herkulovský úkol. Čím blíž je termín jeho spuštění, tím je to pro nás větší vzrušení. Hlavní myšlenkou od počátku bylo oslovit prvořadé autory z celého světa a nabídnout jim, aby jakkoli převyprávěli jakýkoli mýtus. Jejich mýty by pak byly publikovány po celém světě. Už se k nám přidala fantastická plejáda spisovatelů a také tři desítky vynikajících vydavatelů. Pokud víme, ještě nikdy se nestalo, aby tolik nakladatelství zahájilo stejnou ediční řadu tentýž den."

V edici Mýty jsme vydali

Kniha Penelopiáda - obálkaPenelopiáda
Mýtus o Penelopě a Odysseovi
Atwoodová Margaret

Nejvýznamnější současná kanadská spisovatelka převypráví svoji verzi Homérova mýtu o příslovečně věrné manželce Odyssea Penelopě, která na svého muže čekala dvacet let. Vychází v rámci mezinárodního projektu Mýty.

Rok vydání2007
Formát192 stran, vázaná
Kniha Helma hrůzy - obálkaHelma hrůzy
Mýtus Thésea a Mínótaura
Pelevin Viktor

Próza dnes již legendárního soudobého ruského prozaika, která vychází v rámci mezinárodního projektu moderních mýtů, parafrázuje známou řeckou legendu o Mínótaurovi. Celá próza je přesným záznamem imaginárního chatu.

Rok vydání2006
Formát296 stran, vázaná
Kniha Pole a palisáda - obálkaPole a palisáda
Mýtus o kněžně a sedlákovi
Urban Miloš

Nová, ryze autorská verze pověsti o Libuši si z klasických předloh vybírá motivy, jež slouží moderně vyprávěnému příběhu. Urban látku neironizuje, přesto ji zbavuje vlasteneckého patosu a modeluje z ní portrét silné, cílevědomé ženy.

Rok vydání2006
Formát129 stran, vázaná
Doporučená cena159 Kč
Kniha Krátká historie mýtu - obálkaKrátká historie mýtu
Armstrongová Karen

Krátká historie mýtu se zamýšlí nad mýty a sleduje jejich vývoj od dávnověku do dnešní doby. Co jsou to mýty? Jak vznikaly? A proč vůbec? Mají pro nás ještě nějaký význam? Ztratili jsme k nim vztah?

Rok vydání2006
Formát160 stran, vázaná
Kniha Tíha - obálkaTíha
Mýtus Atlanta a Herakla
Wintersonová Jeanette

Pro svůj román si současná britská spisovatelka vybrala postavy z řecké mytologie: obra Atlase a udatného hrdinu Hérakla. Na těchto postavách zkoumá lidskou osamělost, izolovanost, smysl pro odpovědnost, tíhu břemene a pojem svobody.

Rok vydání2005
Formát164 stran, vázaná
Na±i autoři od A do Z
Aktuality
v±echny aktuality
 
Brzy vyjde
v±echny připravované tituly
ARGO spol. s r.o.
Milíčova 13, Praha 3
tel.: +420 222 781 601

  Pokročilé hledání zasílání novinek