Edice Jiný Jih

Edice jižanské literatury

Edice Jiný Jih se zaměřuje na autory, kteří pocházejí z Jihu Spojených států (přibližně území bývalé Konfederace) a v jejichž dílech se objevují typicky jižanská témata: dozvuky otroctví a rasové segregace, násilí, silná náboženská víra, kazatelství, lidé tělesně i duševně odlišní (zrůdy a šílenci), svazující, sevřená komunita.

Jedná se o odnož zavedené edice anglo-amerických autorů AAA.

Jih Spojených států, pokrývající přibližně území bývalé Konfederace (státy Florida, Georgie, Severní a Jižní Karolína, Virginie, Západní Virginie, Alabama, Kentucky, Mississippi, Tennessee, Arkansas, Louisiana, Texas, dále také Oklahoma, Maryland, Washington D.C., Delaware), představuje v rámci U.S.A. svébytný politický, společenský a kulturní prostor. Americký Jih dal světu nejen bourbon, osobitou kuchyni (kreolskou, cajunskou, apalačskou a afroamerickou, tzv. „soul food“, částečně též tex-mex) a charakteristický dialekt, ale také přehršel hudebních žánrů (rock’n’roll, gospel, country, rhythm and blues, bluegrass, soul, jazz, zydeco) a v neposlední řadě řadu vynikajících spisovatelů.

Za prvního jižanského spisovatele bývá považován „otec americké literatury“ – Mark Twain, první významnou ženskou spisovatelkou byla průzkumnice ženské sexuality Kate Chopinová. Celosvětově jižanskou literaturu proslavil William Faulkner, nositel Nobelovy ceny z roku 1949. Následovali další výrazní autoři: Tennessee Williams, Katherine Anne Porterová, Allen Tate, Thomas Wolfe, Robert Penn Warren, Walker Percy, Carson McCullersová, Eudora Weltyová, Flannery O’Connnorová a James Dickey.

V současnosti se jedná o spisovatele jako je Fred Chappell, Larry Brown, Lewis Nordan, Harry Crews, Richard Ford, Ernest J. Gaines, Elizabeth Spencerová, Peter Taylor a mnozí další. Mezi jižanské autory jsou někdy řazeni také Truman Capote, John Kennedy Toole, Tom Robbins či Cormac McCarthy.

Z historických důvodů v tomto regionu, často označovaném též jako „Bible Belt“, neboli „biblický pás“, vznikala literatura s charakteristickou tématikou a motivy: dozvuky otroctví, důraz na půdu a zemědělství, silná náboženská víra v duchu protestantství a s tím spojené kazatelství, sevřená, až svazující komunita či rodina, vyřazení ze společnosti, násilí, tělesné i duševní odlišnosti (zrůdy a šílenci).

Jižanská literatura dnes existuje v mnoha žánrových a stylových podobách (hororová „jižanská gotika“, tradiční vyprávění, psychologický realismus, existencialismus, texty s absurdním či groteskním přístupem, postmoderní experimenty) a vystupuje jako silný a nepřehlédnutelný hlas americké literatury.

V edici Jiný Jih jsme vydali

Kniha Zlatá jablka - obálkaZlatá jablka
Weltyová Eudora

Hrst jižanských povídek spojených společnými postavami a tvořící modernistický román.

Rok vydání2016
Formát335 stran, vázaná
Doporučená cena298 Kč
Kniha Obdivné hvízdnutí - obálkaObdivné hvízdnutí
Nordan Lewis

Černý kluk hvízdne na bílou holku a rasisti mu za to uvážou na krk půlmetrákový vyzrňovač bavlny.

Rok vydání2014
Formát228 stran, vázaná
Doporučená cena298 Kč
Kniha Všechno, co se povznáší, se musí setkat - obálkaVšechno, co se povznáší, se musí setkat
O’Connorová Flannery

Víra či nevíra a důsledky z toho plynoucí, rodinné rozbroje, rasové postoje, mezilidská nepochopení a nedorozumění, otázky vykoupení či poznání světa – to vše autorka opět podává v dokonalém absurdním tvaru.

Rok vydání2013
Formát264 stran, vázaná
Doporučená cena328 Kč
Kniha Moudrá krev - obálkaMoudrá krev
O´Connorová Flannery

Flannery O’Connorová ve svém prvním románu předkládá dokonalý, hořce groteskní pohled na americkou podnikavost, svobodnou vůli i lidskou víru obecně.

Rok vydání2011
Formát168 stran, vázaná
Doporučená cena278 Kč
Kniha Velká ryba - obálkaVelká ryba
Román mytických rozměrů
Wallace Daniel

Hrdina románu čelí nelehkému úkolu: jeho otec umírá, ale ani na smrtelné posteli nepřestává bájit, lhát a vyprávět o neuvěřitelných dobrodružstvích. Noří se tak do labyrintu rodinných příběhů i k jádru otcovy osobnosti.

Rok vydání2011
Formát176 stran, vázaná
Doporučená cena259 Kč
Kniha Vysvobození - obálkaVysvobození
Dickey James

Čtyři kamarádi, zpohodlnělí měšťáci, se rozhodnou sjet na kánoích divokou řeku. Výprava se však promění v adrenalinovou noční můru. Pod hladinou triviálního příběhu se rýsuje ironicky převrácený obraz panenské přírody a zkaženosti velkoměsta.

Rok vydání2011
Formát282 stran, vázaná
Doporučená cena328 Kč
Kniha Dobrého člověka těžko najdeš - obálkaDobrého člověka těžko najdeš
O´Connorová Flannery

Autorka se ve své první povídkové sbírce představila jako výrazný jižanský hlas. Sbírka obsahuje její nejznámější povídku "Dobrého člověka těžko najdeš", v níž sériový vrah narazí na středostavovskou rodinu na cestách. Sbírka vychází česky poprvé.

Rok vydání2010
Formát238 stran, vázaná
Doporučená cena298 Kč
Kniha Věci mimo nás - obálkaVěci mimo nás
Chappell Fred

Sbírka deseti povídek s fantazijními a lehce hororovými náměty. První svazek edice jižanské literatury Jiný Jih.

Rok vydání2009
Formát174 stran, vázaná
Doporučená cena248 Kč
Na±i autoři od A do Z
Aktuality
v±echny aktuality
 
Brzy vyjde
v±echny připravované tituly
ARGO spol. s r.o.
Milíčova 13, Praha 3
tel.: +420 222 781 601

  Pokročilé hledání zasílání novinek