Kniha Sudetští Němci v nacistickém státě 1938–1945 - obálka

Sudetští Němci v nacistickém státě 1938–1945

Politika a nálady obyvatel říšské župy sudetské

Autor:

Originální název: Die Sudetendeutschen in NS-Staat
Překlad: Petr Dvořáček

EAN: 9788072600557

Formát: 568 stran, vázaná
Rok vydání: 2001

Hardcover568

Kniha byla vydána ve spolupráci s nakladatelstvím Prostor.

Argo, Prostor

Doporučená cena: 599,- Kč

Objednávka: Knihu Sudetští Němci v nacistickém státě 1938–1945 můžete koupit ještě dnes v internetovém knihkupectví Kosmas.cz se slevou 10%.

Anotace:

Nedávno dopsaná kniha mladého německého historika, žáka profesora Detlefa Brandese představuje první komplexní zpracování dějin sudetských území od září 1938 do května 1945, tedy v období, kdy byla odtržena od československého státu a přičleněna k velkoněmecké říši. Volker Zimmermann s využitím veškeré dostupné literatury, především díky důkladnému průzkumu v německých a nově otevřených českých archivech, vytvořil přesvědčivý obraz politického, hospodářského a sociálního vývoje v Sudetech ve zmíněném období. Zvláštní pozornost věnuje smýšlení zdejšího německého obyvatelstva a jeho vývoji od počáteční euforie až k pozdějšímu vystřízlivění. Všímá si také dalších důležitých otázek: osudů českého obyvatelstva v Sudetech, srovnání protinacistického odporu u obou etnik či pronásledování Židů.

Recenze v médiích

Jak přemýšleli a jak jednali Němci ze Sudet
MF DNES, Jaroslav Šebek, 16.07.2002

(...) Zimmermannova práce je výborným souhrnem odpovědí na dosud opomíjené otázky česko-německého soužití. Může posloužit jako východisko pro monografie také z per českých odborníků. Podobné práce svým věcným pohledem mohou přispět ke zklidnění napětí, které diskuse o česko-německé minulosti provázejí.

Pěkně poděkovat vůdci
LIDOVÉ NOVINY, Tomáš Zahradníček, 26.01.2002

(...) České vydání knihy Volkera Zimmermanna je záslužný ediční počin, jde o vůbec první publikaci, v níž lze získat ucelenou představu o životě v "říšské župě Sudety". Nadto jde o práci neobyčejně zdařilou, zdobí ji přesný jazyk, precizně vyvážené charakteristiky postav a situací, promyšlené soudy a také dar nacházet dobové citáty a svědectví, které celé dění a atmosféru výmluvně ilustrují.

Akvárium plné nenávisti
RESPEKT, Viktor Šlajchrt, 03.12.2001

(...) Autor se krok za krokem prodírá archivním materiálem, třídí doložená fakta, vybírá ilustrativní citace a snaží se proniknout do vykolejené psychologie doby, aby co nejpřesněji zformuloval její chorobopis. V českém prostředí působí až nepřirozeně, jak úzkostlivě zdrženlivý je v mravních úsudcích. (...) Oba hlavní hlasy v předehře k osudové tragédii znějí falešně: s podivem sledujeme, jak krátkozrace a zbytečně okázale triumfovali Češi nad menšinou, jež se díky spojenecké protekci náhle a neočekávaně ocitla v jejich područí, ale ještě divněji vyznívá zuřivost příslušníků "panského národa" bouřících se proti celkem tolerantní nadvládě podřadných Slovanů.

Napište vlastní komentář

Četli jste knihu Sudetští Němci v nacistickém státě 1938–1945?
Tak neváhejte a napište vlastní komentář. Podělte se s ostatními čtenáři o své hodnocení.
Hodnocení
výborné
Nadpis recenze *

Váš komentář *

Vaše jméno

Nejprodávaněj±í knihy
v±echny nejprodávaněj±í tituly
Kmenoví autoři
v±ichni kmenoví autoři
 
Brzy vyjde
v±echny připravované tituly
ARGO spol. s r.o.
Milíčova 13, Praha 3
tel.: +420 222 781 601

  Pokročilé hledání zasílání novinek