Kniha Představy o dvacátém století - obálka

Představy o dvacátém století

Autor:

Originální název: Forestilling om det tyvende arhundrede
Překlad: Robert Novotný

EAN: 9788072030583

Formát: 342 stran, vázaná
Rok vydání: 2003

Hardcover342
Argo

Doporučená cena: 259,- Kč

Objednávka: Knihu Představy o dvacátém století můžete koupit ještě dnes v internetovém knihkupectví Kosmas.cz se slevou 15%.

Anotace:

Když v roce 1988 vyšel tento autorův debut, způsobil senzaci. Byl označen za nejlepší dánskou prvotinu desetiletí a autor za něj sklidil několik literárních cen. Kniha vlastně ani jako debut nepůsobí, naopak vyvolává dojem, že se jedná o dílo autora zralého, zkušeného a sebevědomého. Je svérázně pojatými dějinami dánských snů, tj. (nezřídka idealizovaných) představ, které si Dánové o sobě vytvářeli v posledních zhruba pěti stech letech. Autor se s nimi a především s jejich odvrácenou stranou nemilosrdně vyrovnává v duchu magického realismu a jeho neomezených možností s nadsázkou, s černým humorem a sarkastickým šklebem. V tomto románu se poprvé objevují témata a motivy, které spisovatel rozvíjí ve svých dalších dílech, mj. i v u nás úspěšných a oblíbených knihách Příběhy jedné noci (česky 1999) a Cit slečny Smily pro sníh (česky 1997).

 

Ohlasy a odkazy:

"Cit pana Hoega pro dvacáté století", Helena Březinová, iLiteratura.cz, 12. 9. 2003

 

Recenze v médiích

Cit pana Hoega pro 20. století
RESPEKT, Helena Březinová, 14.07.2003

(...) Ostatně o povaze dějin v Představách mnohé napovídá i to, že postavy románu téměř ani nezaznamenají ony dvě války, kterým jsme uvykli říkat světové. Že je Hoeg, vystudovaný literární teoretik, skutečně mistrem literární hry, dokazují i přehršle intertextových odkazů a hojné užití pastiše. (...) Hoegova románová sága ovšem neslouží jen k samoúčelné postmoderní hře na metatext a nespolehlivého vypravěče. Jako ve všech ostatních knihách jde autorovi v první řadě o kritiku naší civilizace.

Názory našich čtenářů

Jací vlastně jsme ?
koffein@seznam.cz, , 21.06.2004

Neuvěřitelná síla ... Hoeg tvrdí, že se pokusil nastínit beletrií vývoj v Dánsku ve 20. století, ale podle mě je to obecne o Evropě, nebo prostě o křesťanské civilizaci, chcete-li. Skvěle vystavěné příběhy lidí z několika generací, keteré se postupně spojují v jeden. Pro mě osobně událost posledních let !

01

Napište vlastní komentář

Četli jste knihu Představy o dvacátém století?
Tak neváhejte a napište vlastní komentář. Podělte se s ostatními čtenáři o své hodnocení.
Hodnocení
výborné
Nadpis recenze *

Váš komentář *

Vaše jméno

Nejprodávaněj±í knihy
v±echny nejprodávaněj±í tituly
Kmenoví autoři
v±ichni kmenoví autoři
 
Brzy vyjde
v±echny připravované tituly
ARGO spol. s r.o.
Milíčova 13, Praha 3
tel.: +420 222 781 601

  Pokročilé hledání zasílání novinek