Kniha Baudolino - obálka

Baudolino

Autor:

Originální název: Baudolino
Překlad: Zdeněk Frýbort

EAN: 9788072033980

Formát: 512 stran, vázaná
Rok vydání: 2001

Hardcover512
Argo

Doporučená cena: 389,- Kč

Objednávka: Knihu Baudolino můžete koupit ještě dnes v internetovém knihkupectví Kosmas.cz se slevou 15%.

Elektronická kniha: Knihu jsme vydali také jako elektronickou knihu formátech ePub a Mobi.

Anotace:

V románu se autor slavného Jména růže opět vrací do středověku. Vesnický uličník Baudolino, rodák ze severní Itálie, se v lese setkává s Fridrichem Barbarossou. Netuší, s kým má tu čest, a prorokuje vítězství Barbarossy v nastávající bitvě. Král si Baudolina oblíbí, ujme se jej a posílá ho na studia do Francie, kde chlapec začíná spolu s dalšími spřádat své sny o tajemném křesťanském království Kněze Jana, ležícím kdesi daleko v Asii. Paděláním Janova dopisu zavdá podnět ke křížové výpravě, na níž Barbarossa umírá, ale Baudolino pokračuje v putování krajinou obydlenou monstry středověkých bestiářů.

 

Ohlasy a odkazy:

"Dřina i rozkoš - nový román Umberta Eca", Ladislav Nagy, iLiteratura.cz, 9. 4. 2003

 

Recenze v médiích

Temná mystifikace Umberta Eca
part.cz, Kateřina Grimmová, 21.02.2002

(...) Složitý a mnohovrstevnatý text Umberta Eca lze chápat a vnímat, jak už bývá u tohoto autora zvykem, několika odlišnými způsoby. (...) V každém případě napsal Umberto Eco román o lidské touze poznávat a objevovat, o přátelství, chamtivosti, podlosti, schopnosti snít, ale i manipulovat s lidmi, příběhy a vlastně i s dějinami – o tom všem je Baudolino. Velmi čtivý, moudrý a poutavý román, který se zcela jistě zařadí po bok svých úspěšných předchůdců.

Lež má dlouhé nohy
RESPEKT, Viktor Šlajchrt, 04.02.2002

(...) Baudolino je svým způsobem rodným bratrem středoevropského Švejka: důsledným domýšlením dobových iluzí demonstruje jejich absurditu. Eco si pochopitelně neutahuje jen z duchovních úletů Barbarossovy éry, ale také ze současné renesance mystiky, šamanské magie, tajuplných duchovních nauk Východu a módního čarodějnictví v žánru fantasy. V duchovně zaníceném, ale o to prolhanějším světě, jímž Baudolino prochází, vyznívají jeho vlastní lži jako tvůrčí gesta a navíc se stávají zbraní, jež umožňuje neurozenému jedinci s bystrou hlavou přežít.

Názory našich čtenářů

*****
Slyším zpívat anděly
Juta, 18.12.2014

Jedno z nejkrásnějších vyznání mateřské a synovské lásky: Baudolino se zastavil na prahu, počkal, až jehně bude z ovce celé venku, nohou odstrčil osla, položil ženě hlavu do klína a řekl: "Matko drahá, jsem tady." Žena zpočátku nechápala, co se děje ... a pak se rozplakala, hladila syna po vlasech, vzlykala a šeptala: "Panebože, panebože, dvě stvoření během jedné noci, jedno se vylíhne a druhé se vrátí bůhvíodkud, jakoby se sešly Vánoce s Velikonocemi!. ..."
A Baudolinovi se zdálo, že slyší zpívat anděly.*****
Neohromí, ale pobaví...
Senusret, Dvůr Králové nad Labem, 16.10.2007

Vcelku pěkný příběh; zdlouhavost nemusí být vždy na závadu, někdy oddalované cíle jsou o to více přitažlivé. Myslím rovněž, že se jedná o slabší knihu než třeba vynikající Foucaultovo kyvadlo (kteréhož kvalit však podle mne nedosahuje ani Jméno růže), ale pobaví, nadchne pro dobu a ecovské tajemno a čte se dobře. Takže přinejmenším tři hvězdy zasluhuje.

**
Déjà vu
i002449, 30.07.2003

Myslím, že čtenář, který přečetl předešlé autorovy romány musí v Baudolinovi notně zápasit s pocitem, že to už tu snad bylo?! Tajemno, mystifikace, diskuse na teologická témata, středověké představy o světě, vědě a pokroku, popisy primitivních a pseudovědeckých přístrojů, fantastická pohádková obrazutvornost, v poslední kapitole se ještě stihne blýsknout postava nápadně podobná otci Vilémovi. Dílo připomíná situaci, kdy z předešlých románů zbude autorovi ještě něco v šuplíku, a bylo by škoda se toho zbavit, tak proč to nepoužít. Kdybych to ještě přehnal, tak s dosazením jisté cestovatelské zkušenosti v oblasti přední Asie. Na románu jsem ocenil vyšší míru vtipnosti a jako obvykle jazykovou dokonalost. Každopádně Baudolino byl pro mě jednoznačně nenaplněným očekáváním.

?
jura, , 15.06.2003

Pan Eco chtěl světu ukázat,že je vynikající znalec reálií, ovšem kniha jako celek působí poněkud nudně. První polovina knihy působí obstojně, ale v určitém bodě se mění v nudné přejíždění od nikud nikam. Pro mě je to suveréně nejhorší Ecova kniha.

Zklamání
Martin, z krušnohorského městečka Nejdku, 11.02.2003

Od Umberta Eca jsem zatím četl jenom Jméno růže a pak Baudolina. Srovnám-li oba, pak je pro mne Baudolino zklamáním. Asi v něm nevidím to, co ostatní, ale musel jsem se přinutit, abych objemnou knihu dočetl. Na konci jsem si položil známou otázku: 'Co tím básník chtěl říci?'.

2.45

Napište vlastní komentář

Četli jste knihu Baudolino?
Tak neváhejte a napište vlastní komentář. Podělte se s ostatními čtenáři o své hodnocení.
Hodnocení
výborné
Nadpis recenze *

Váš komentář *

Vaše jméno

Nejprodávaněj±í knihy
v±echny nejprodávaněj±í tituly
Kmenoví autoři
v±ichni kmenoví autoři
 
Brzy vyjde
v±echny připravované tituly
ARGO spol. s r.o.
Milíčova 13, Praha 3
tel.: +420 222 781 601

  Pokročilé hledání zasílání novinek