Kniha Hastrman - obálka

Hastrman

Zelený román

Autor:

Ilustrace: Pavel Růt

EAN: 9788072033478

Formát: 400 stran, vázaná
Rok vydání: 2001

Hardcover400
Argo

Doporučená cena: 298,- Kč

Objednávka: Knihu Hastrman můžete koupit ještě dnes v internetovém knihkupectví Kosmas.cz se slevou 15%.

Elektronická kniha: Knihu jsme vydali také jako elektronickou knihu formátech ePub a Mobi.

Anotace:

Novodobá utopie, dílo pozdního romantismu, pohádka pro lid držený pod krkem svou vlastní politickou reprezentací - tak lze charakterizovat Hastrmana, potenciální černou knihu ekoterorismu..., kdyby to nebyla kniha zelená.

První kniha zavádí čtenáře do třicátých let devatenáctého století. Do Staré Vsi přijíždí její pán, volnomyšlenkářský šlechtic a podivínský diplomat, který se dlouhá léta zdržoval v cizině a pak se rozhodl pro klidný život ve staré vlasti. Nepočítal však s tím, že v nepatrné vesnici objeví celý nový svět.

Druhá kniha vrhá hrdinu do dnešního dne, přímo doprostřed odporné přítomnosti se všemi jejími zlořády a nečistotami. Hrdina bere do rukou zbraň, aby v zemi udělal pořádek a vydobyl zpět to, oč moderní doba připravila člověka.

Kniha obdržela cenu Litera za nejlepší knihu roku 2001 v kategorii próza.

 

Ohlasy a odkazy:

"Po černém gotickém románu - román zelený", Ladislav Nagy, iLiteratura.cz, 9. 4. 2003

"Dvě nevěrohodné idyly a jedna reálná krize", jafa, Totem.cz, 31. 8. 2006

"Jen počkejte, ztrestám vás svým románem" - rozhovor s Milošem Urbanem, Alice Horáčková, MF Dnes, 15. 5. 2001

 

Recenze v médiích

Urban, Miloš: Hastrman
iLiteratura, Ladislav Nagy, 09.04.2003

Miloš Urban nás před pár lety v Sedmikostelí provedl po zmizelém Novém městě pražském a odhalil jeho zvláštní poetiku. Nyní svůj autorský pohled upřel na venkov, k vrchu Vlhošť nedaleko České Lípy, ovšem rukopis zůstává nezaměnitelný.

Zelený román s krvavými akcenty
RESPEKT, Hana Borovská, 16.07.2001

(...) V první knize oceníme kouzlo svérázných a zjevně poučených variací na lidové hry a obřady i autorovu otevřenost konkrétním smyslovým vjemům. Kniha druhá zase upoutá groteskními momenty. V jejím závěru jakoby autor vyčerpal svoji osobitost a ztratil nadhled. (...) I přes výhrady k románovému finále je Hastrman pozoruhodnou knihou. Už proto, že v současné produkci je třeba ocenit každého autora, který se zmůže na víc než na exploataci svého soukromí či bezprostřední reality a dokáže nás uvést do vlastního, vnitřně soudržného a zákonitého světa.

Názory našich čtenářů

***
Emoce nad rozum!
Piratek, 26.06.2013

Co vede Miloše Urbana k domněnce, že stav naší krajiny byl ideální zrovínka před cca 100 až 200 lety? Pokud popisuje hlavního hrdinu jako stvoření, které existuje odpradávna, proč by si Hastrman vybral zrovna uměle vytvořené rybníky jako ideální stav? Neměl by spíš toužit po prvotním pralese, který se tu kdysi rozkládal?
Literárně velmi dobré, skvěle napsáno, atmosféra působivá, jenom emoce zcela zastínily jakoukoliv racionální úvahu, což někomu vadit nemusí, mně však ano.

Zelený?
Honza, Ústí nad Labem, 04.03.2011

Na první pohled hrozivá barva listů této knihy mi po prvních stranách vůbec nebyla divná. Knihu jsem si na rozdíl od ostatních knih Urbanových pošetřil na několik dní. Ukázalo se to jako moudré rozhodnutí, protože mi poskytlo čas přemýšlet. 19. století bylo zvláštní, 20. děsivé. Navíc Urban použil krajinu, která je krásná sama o sobě, mám k ní osobní vztah - i tím mě kniha zasáhla.

Méně je někdy více
marejda@centrum.cz, Praha, 25.12.2006

Hastrman je bezesporu skvělé dílo. Strhující, drsné a přece pravdivé. Vodník bez duše, jako přírodní živel dělá prostě to, k čemu je předurčen. Není zlý ani dobrý, nelituje svých činů, ani nemá radost z toho, co provádí. Příběh zeleného mužíka si jde svou cestou a bere s sebou vše, co se mu postaví do cesty a vrcholí nezvratným a osudově pochopitelným koncem. Tak je to alespoň v první části knihy. Dočtete ji a řeknete si, bože, to prostě nemá chybu. Ale bohužel má. Ten druhý díl.
Zasazený do moderní doby, se stává hastrman jaksi zbytečným a jeho postava a boj za staré časy je směšnou připomínkou minulosti. Kéž by autor zůstal u prvního dílu a nechal tak ve čtenářích vzpomínku na vodníka jako na nezkrotnou a nikdy nezkrocenou bytost, kterou obyčejný člověk nikdy nemůže zcela pochopit a která by pro něj měla být stejně úctyhodná a nedotknutelná jako třeba bůh či ďábel...

SUPER!!
Honzič, Hradec Králové, 26.05.2004

..tahle kniha je pro mě, ale myslím si i pro více lidí absolutní špičkou současné české literatury. Tahle kniha nemá chybu. Nedá se nic vytknout. Jen aby Miloš brzo napsal něco tak perfektního.

0.84

Napište vlastní komentář

Četli jste knihu Hastrman?
Tak neváhejte a napište vlastní komentář. Podělte se s ostatními čtenáři o své hodnocení.
Hodnocení
výborné
Nadpis recenze *

Váš komentář *

Vaše jméno

Nejprodávaněj±í knihy
v±echny nejprodávaněj±í tituly
Kmenoví autoři
v±ichni kmenoví autoři
 
Brzy vyjde
v±echny připravované tituly
ARGO spol. s r.o.
Milíčova 13, Praha 3
tel.: +420 222 781 601

  Pokročilé hledání zasílání novinek