Kniha Přátelé, přiléhavý složím vers - obálka

Přátelé, přiléhavý složím vers

Písně okcitánských trubadúrů

Překlad: Josef Prokop, Jiří Holub

EAN: 9788072034093

Formát: 280 stran, vázaná
Rok vydání: 2002

Hardcover280
Argo

Doporučená cena: 298,- Kč

Objednávka: Knihu Přátelé, přiléhavý složím vers můžete koupit ještě dnes v internetovém knihkupectví Kosmas.cz se slevou 15%.

Anotace:

Jedná se o teprve druhý rozsáhlejší překlad z okcitánské trubadúrské poezie do češtiny vedle knihy Vzdálený slavíkův zpěv z roku 1963. Výbor chce představit trubadúrskou poezii v celé její žánrové a tematické šíři. Vedle skladeb milostných (na něž se soustřeďoval výbor z r. 1963) nabídne ve větší míře i kompozice zaměřené moralistně, sarkasticky, reflektující různé historické události, dvorskou lásku, a i samotnou trubadúrskou poezii. Výbor je doplněn komentářem shrnujícím dosavadní poznání trubadúrské poezii, její ohlas v české literatuře, nechybí ani stručné medailóny jednotlivých trubadúrů s překlady jejich dobových životopisů, tzv. vidas. Některé skladby jsou uvozeny dobovými prozaickými komentáři obsahu písní, okolností jejich vzniku apod. (razós).Jako zajímavost kniha přináší i několik stran obrazových příloh s faksimilemi z několika dobových zpěvníků obsahujících zápis textu, melodie některých trubadúrských písní, miniatury atd. Vybrali a z okcitánštiny přeložili Josef Prokop a Jiří Holub.

Recenze v médiích

Trobadorů ohlodaná kost
LIDOVÉ NOVINY, Anna Kareninová, 23.10.2004

(...) Autoři a překladatelé Josef Prokop a Jiří Holub, znalci okcitánského jazyka a kultury, v ní čtyřicet let po Černého antologii poskytli nový, rozhodně zasvěcený a mnohostranný pohled na kořeny evropského básnictví. Včetně nových překladů, v nichž je možné přinejmenším srovnávat dva časově odlišné přístupy k okcitánské poetice.

Napište vlastní komentář

Četli jste knihu Přátelé, přiléhavý složím vers?
Tak neváhejte a napište vlastní komentář. Podělte se s ostatními čtenáři o své hodnocení.
Hodnocení
výborné
Nadpis recenze *

Váš komentář *

Vaše jméno

Nejprodávaněj±í knihy
v±echny nejprodávaněj±í tituly
Kmenoví autoři
v±ichni kmenoví autoři
 
Brzy vyjde
v±echny připravované tituly
ARGO spol. s r.o.
Milíčova 13, Praha 3
tel.: +420 222 781 601

  Pokročilé hledání zasílání novinek