Kniha Mýty Lakotů - obálka

Mýty Lakotů

aneb Když ještě po zemi chodil Iktómi

Autor:

Překlad: Jan F. Ulrich
Ilustrace: Jan Svoboda

EAN: 9788072033782

Edice: Mýty, pohádky a legendy
Formát: 386 stran, vázaná
Rok vydání: 2002

Hardcover386
Argo

Doporučená cena: 398,- Kč

Objednávka: Knihu Mýty Lakotů můžete koupit ještě dnes v internetovém knihkupectví Kosmas.cz se slevou 15%.

Anotace:

Sbírka mýtů kmene Lakota (Sioux) z Velkých plání Severní Ameriky obsahuje především autentické pověsti nasbírané misionáři a lingvisty v průběhu 19. a počátkem 20. století. Mnohé z uvedených mýtů až doposud neopustily archivy a některé z nich dokonce nebyly dodnes přeloženy z původního jazyka. Kniha obsahuje tři typy mýtů: šibalské pověsti s lakotským šibalem jménem Iktómi, šibalské bajky o zvířatech a mýty s lakotským kulturním hrdinou (např. Kamenný hoch, Spadlá hvězda a další). Mýty jsou uvedeny v bilingvní podobě – tedy lakotsky a česky. Český překlad je pořízen přímo z lakotštiny. Podrobné komentáře nabízejí analýzu mýtů a představují první pokus o ucelené pojetí lakotské mytologie za použití srovnání s dostupnými prameny.

Názory našich čtenářů

Ojedinělá kniha
matosa@centrum.cz, Brno, 04.01.2004

Knihy na téma mytologie přírodních národů jsou v posledních několika letech poměrně často vydávané. Ne všechny jsou však zpracovány s takovou pečlivostí a jako Mýty Lakotů od Jana Ullricha a zdaleka ne všechny vykazují tak vysokou míru autentičnosti. Ta je zde podtržena především uvedením původního znění mýtů v lakotském jazyce. Odstavce lakotského originálu a českého překladu jsou umístěny v protilehlých sloupcích, což umožňuje porovnávání obou textů. To je navíc usnadněno slovníkem na konci knihy, který obsahuje všechna lakotský slova obsažená v textu knihy. Mýty jsou přehledně řazeny podle logické posloupnosti a autor je doplnil podrobným komentářem, který svědčí o jeho rozsáhlých znalostech mytologie a kultury Lakotů (Siouxů). Jediná drobná výhrada patří ilustracím; ne že by nebyly vkusné a zajímavě symbolické, ovšem neodpovídají bezvýhradně tématicky. Pokud chcete číst opravdu autentické, nezkreslené a neovlivněné mýty jednoho z přírodních národů, pak toto je skutečně ojedinělá příležitost. A mimochodem: Český Rozhlas 1 Vltava nahrál podle knihy velmi zajímavý hodinový pořad.

vyborna kniha
Daniela Weber, (vsude doma, dobre nejlip), 07.03.2003

Mohu se jen pripojit. Je radost cist myty prelozene clovekem, ktery rozumi nejen reci, ale i lidem, kteri tou reci mluvi. Dekuji, Jene!

Jozef Sibik, jsibik@yahoo.com, Pov. Bystrica, Slovensko, 24.01.2003

Vyborne urobena kniha ukazujuca tie najstarsie Lakotske myty, cez ktore moze citatel hlbsie porozumiet Lakotskej kulture, tomu ako sa vyvijala, cim bola ovplyvnena...Tomuto vsetkemu pomaha dvojjazycny text a prilozeny slovnik Lakotstiny so zakladnymi gramatickymi pravidlami,kde je moznost vidiet a porozumiet {aspon scasti} Lakotskemu textu a tym skor pochopit Lakotov a ich pohlad na svet v starych dobach.V neposlednom rade ide o jedinecne dielo z hladiska zachovania tradicii maleho naroda v sucasnosti ohrozeneho stratou svojej vlastnej identity uprostred prevladajucej konzumnej spolocnosti.

03

Napište vlastní komentář

Četli jste knihu Mýty Lakotů?
Tak neváhejte a napište vlastní komentář. Podělte se s ostatními čtenáři o své hodnocení.
Hodnocení
výborné
Nadpis recenze *

Váš komentář *

Vaše jméno

Nejprodávaněj±í knihy
v±echny nejprodávaněj±í tituly
Kmenoví autoři
v±ichni kmenoví autoři
 
Brzy vyjde
v±echny připravované tituly
ARGO spol. s r.o.
Milíčova 13, Praha 3
tel.: +420 222 781 601

  Pokročilé hledání zasílání novinek