Kniha Antonín Švehla - Mistr politických kompromisů - obálka

Antonín Švehla - Mistr politických kompromisů

Autor:

Originální název: Forging Political Compromise. Antonín Švahla and the Czechoslovak Republican Party 1918-1933
Překlad: Stanislav Pavlíček

EAN: 9788072033669

Edice: Ecce Homo
Formát: 360 stran, vázaná
Rok vydání: 2001

Hardcover360
Argo

Doporučená cena: 199,- Kč

Objednávka: Knihu Antonín Švehla - Mistr politických kompromisů můžete koupit ještě dnes v internetovém knihkupectví Kosmas.cz.

Anotace:

První moderně pojatá biografie předního českého agrárního politika období první republiky z pera amerického historika Daniela A. Millera. Antonín Švehla, ústřední postava Pětky, spolupracovník a zároveň politický rival Masarykův, patřil nejenom k zakladatelům Československé republiky v roce 1918, ale především k duchovním otcům československé vnitřní i zahraniční politiky v meziválečném období. Jako předseda nejsilnější politické strany, „agrárníků“, nesl v neklidném období dvacátých let společně s Masarykem největší odpovědnost za vývoj celé společnosti. Díky tomu, že na rozdíl od celé řady svých stranických odpůrců dokázal nalézat přijatelné kompromisy, dařilo se mu názorové proudy v agrární straně a v celé politické pravici utlumovat a převádět na řešení skutečně důležitých problémů. Monografie Daniela Millera je tudíž věnována především Švehlově politické činnosti a lze ji považovat za skutečně základní příspěvek k poznání politického života v období první republiky. Její velkou předností pak je skutečnost, že ji napsal historik, jenž není nijak zatížen stereotypy tak silně ovládajícími současný pohled české historiografie na léta 1918–1938.

Recenze v médiích

Dvě velmi různá připomenutí politika Švehly
MF DNES, Luboš Velek, 07.01.2002

(...) Miller "mistra kompromisů" nereflektuje pouze jako obratného ministerského předsedu a politického pragmatika, nýbrž i coby schopného vůdce a organizátora agrární strany, a především jako odpovědného politika, kterému zájmy a prospěch mladého státu ležely na srdci nesrovnale víc než nejednomu z jeho současníků. Millerova vícevrstevná kniha tak není jen Švehlovým životopisem, nýbrž i dějinami agrární strany a českého stranictví vůbec a současně i dějinami prvního desetiletí ČSR. A právě tato poslední rovina je o to zajímavější, že Američan Miller nezabředá do tradičních stereotypů a mýtů vidění první republiky a jejích představitelů v čele s Masarykem a Benešem. Je dostatečně kritický a zároveň spravedlivý. Přestože Millerova práce nevyužívá novější české literatury, vydané zhruba po polovině 90. let, lze tuto knihu označit za nepřehlédnutelný milník na cestě věcného poznávání meziválečného Československa.

Napište vlastní komentář

Četli jste knihu Antonín Švehla - Mistr politických kompromisů?
Tak neváhejte a napište vlastní komentář. Podělte se s ostatními čtenáři o své hodnocení.
Hodnocení
výborné
Nadpis recenze *

Váš komentář *

Vaše jméno

Nejprodávaněj±í knihy
v±echny nejprodávaněj±í tituly
Kmenoví autoři
v±ichni kmenoví autoři
 
Brzy vyjde
v±echny připravované tituly
ARGO spol. s r.o.
Milíčova 13, Praha 3
tel.: +420 222 781 601

  Pokročilé hledání zasílání novinek