Kniha Putování - Dějiny Židů - obálka

Putování - Dějiny Židů

Autor:

Originální název: Wanderings - A History of the Jews
Překlad: Štěpán Kovařík, Eva Adamová, Eduard Geissler

EAN: 9788072034253

Formát: 452 stran, vázaná
Rok vydání: 2002

Hardcover452
Argo

Doporučená cena: 398,- Kč

Objednávka: Knihu Putování - Dějiny Židů můžete koupit ještě dnes v internetovém knihkupectví Kosmas.cz se slevou 15%.

Anotace:

Nikoli náhodou dává autor svým židovským dějinám titul Putování. Líčí příběh menšinového národa, který je stále na cestě. Nesplývá s ostatními kulturami a bývá všude jen hostem, více či méně vítaným a dříve či později perzekvovaným a vyháněným. Nejprve nás provádí civilizacemi jeho starozákonních sousedů, jejichž dny slávy dávno pohasly, a poté sleduje židovskou pouť světem antiky, křesťanství a islámu. Čtenáři se dostává do ruky historie Židů, kterou sepsal velký romanopisec (Jmenuji se Ašer Lev, Vyvolení), předkládající nám osudy svého lidu.

 

Ohlasy a odkazy:

"Dějiny Židů v podání Chaima Potoka", Hana Ulmanová, iLiteratura.cz, 9. 4. 2003 /Článek byl publikován v MF Dnes, 30. 11. 2002/

Recenze v médiích

Dějiny Židů v podání Chaima Potoka
MF DNES, Hana Ulmanová, 30.11.2002

(...) Tím, jak se Potok pokouší skloubit či naopak kontrastovat pohled víry s pohledem vědy, tedy judaismus se zastřešující kulturou západního světského humanismu, patrně neuspokojí ani určité teology, kteří by chtěli vidět takzvané svaté dějiny (německým termínem Heilgeschichte) jako daný souhrn událostí, jež jsou vůči vnějším vlivům imunní. Jak se totiž Potok opakovaně vyjádřil ve svých přednáškách, je důležité střetávat se s myšlenkami pocházejícími mimo vaši kulturu, ale ne se jimi nechat zahltit - přičemž byste měli zůstat ukotveni v kultuře, z níž pocházíte, a se světem se setkávat na bázi znalosti a odpovědnosti, nikoli ignorance.

S Potokem dějinami Židů
PRÁVO, Petr Pýcha, 05.11.2002

(...) Chaim Potok dějiny svého národa spíše vypráví, než po profesorsku vykládá, v jeho stylu se setkávají důvěrnost a faktografická hutnost. Je to velké dobrodružství, které se občas ztrácí a pak zase objevuje v detailně zachycených kulisách civilizací. Starověký Sumer, Egypt a později antické Řecko a Řím a vývoj islámu a křesťanství, to všechno jsou epochy, které líčí Potok nadmíru plasticky, od popisu společenské organizace, náboženských obřadů až po jídelníček. (...) Pravda, čím více se Potok blíží k novověku, tím je už jeho vypravěčský záběr užší (až nakonec tragické 20. století vyřizuje posledními patnácti stranami). S o to větším obdivem se pak vracíme zpátky k bohatě zpracovaným dobám o starověku a částečně středověku. Potokovo Putování je o dějinách Židů, ale zdaleka nejen o nich.

Napište vlastní komentář

Četli jste knihu Putování - Dějiny Židů?
Tak neváhejte a napište vlastní komentář. Podělte se s ostatními čtenáři o své hodnocení.
Hodnocení
výborné
Nadpis recenze *

Váš komentář *

Vaše jméno

Nejprodávaněj±í knihy
v±echny nejprodávaněj±í tituly
Kmenoví autoři
v±ichni kmenoví autoři
 
Brzy vyjde
v±echny připravované tituly
ARGO spol. s r.o.
Milíčova 13, Praha 3
tel.: +420 222 781 601

  Pokročilé hledání zasílání novinek