Kniha Edda - obálka

Edda

Originální název: Edda. Die Lieder des Codex Regius nebst verwandten Denkmälern
Překlad: Ladislav Heger

EAN: 9788072035335

Edice: Mýty, pohádky a legendy
Formát: 496 stran, vázaná
Rok vydání: 2004

Hardcover496
Argo

Doporučená cena: 498,- Kč

Objednávka: Knihu Edda můžete koupit ještě dnes v internetovém knihkupectví Kosmas.cz se slevou 15%.

Anotace:

Revidovaný překlad slavného středověkého rukopisu, obsahujícího nejstarší a nejvelkolepější germánské mytické a hrdinské písně. Mytická část vypráví příběhy severských božstev od vzniku světa až po jeho soumrak, např. o moudrém Ódinovi, o zamilovaném Frejovi, o rozlíceném Thórovi, o šlechetném Baldrovi a o proradném Lokim. Hrdinská část pojednává o životech a skutcích lidí, jako byli Sigurd nebo Brynhilda, héroů známých i z německé mytologie a proslavených Wagnerovými operami.
Překlad Ladislava Hegera z islandštiny zrevidovala a doslovem opatřila Helena Kadečková.

 

Ohlasy a odkazy:

"Starší Edda - ojedinělý pramen severogermánské mytologie", Helena Březinová, iLiteratura.cz, 2. 3. 2005 /Text byl publikován v Lidových novinách, 26. 2. 2005/

 

Recenze v médiích

Edda
iLiteratura, Marta Bartošková, 15.07.2007

Překlad díla zvaného též Písňová či Starší Edda - sbírka obsahuje mytologické a hrdinské písně, jejichž kořeny sahají hluboko do historie a poskytují náhled do mytologického myšlení starých Germánů. Nové úpravy překlad upřesňují, více zpřístupňují archaický text modernímu čtenáři a snaží se zdůraznit jeho poetické kvality. Bezesporu mu výrazně prospěly.

Edda
Knihovnice.cz, Jaromír Kopeček, 07.04.2005

(...) Edda není snadnou četbou. Češtině cizí metrum, básně určené k hlasitému přednesu v hodovní síni, navíc protkané jinotaji mýtické reality vzdálené nám více než tisíc let. Řekněme rovnou, že Bible kralická je oproti Eddě jednoduchým čtením do tramvaje.
Pro odvážného je však připravena cenná podpora: Rozsáhlá předmluva; Poznámky komentující celou konkrétní báseň, její zachované alternativy i výklad jednotlivých veršů; Seznam a výklad používaných jmen a pojmů (a že jich je); Bibliografie pro ty nejotrlejší, kteří Eddě zasvětí život. (...) Nezanedbatelné je provedení celé knihy, jedním slovem luxus! Rozmáchlá typografie, stylové ilustrace, oboustranný, rozkládací přebal.
Hodnocení: 90%

Edda
iLiteratura, Helena Březinová, 02.03.2005

Nakladatelství Argo vydalo Eddu s přídomkem Starší, nejvzácnější knihu Severu. První české vydání vyšlo roku 1962 a v podstatě nebylo k mání už ani v knihovnách...

Napište vlastní komentář

Četli jste knihu Edda?
Tak neváhejte a napište vlastní komentář. Podělte se s ostatními čtenáři o své hodnocení.
Hodnocení
výborné
Nadpis recenze *

Váš komentář *

Vaše jméno

Nejprodávaněj±í knihy
v±echny nejprodávaněj±í tituly
Kmenoví autoři
v±ichni kmenoví autoři
 
Brzy vyjde
v±echny připravované tituly
ARGO spol. s r.o.
Milíčova 13, Praha 3
tel.: +420 222 781 601

  Pokročilé hledání zasílání novinek