Kniha Hodoporicon aneb humanistická etnografie Čech - obálka

Hodoporicon aneb humanistická etnografie Čech

Autor:

Překlad: Karel Dvořák

Edice: Chronologica Et Daemonologie B
Formát: 1 stran, vázaná
Knihu připravujeme k vydání

Hardcover1
Argo

Anotace:

Rukopis Hodoporiconu byl dokončen v roce 1506, v závěru autorova života. Autobiografický text byl psán jako poučení pro autorova synovce, a tím je limitován výběr událostí a jejich popis. Přesto zachycuje ve své první části víc než pestrou kroniku husitských Čech viděných očima cizince. Tento text zcela nepochybně tvoří jedno z nejvýznamnějších svědectví o této době. Johannes Butzbach navštívil Čechy jako mladičký student a prožil zde šest let. Při svém putování po celém území zachycuje mimo popis krajiny i život drobných řemeslníků, měšťanů a studentů.

Názory našich čtenářů

Doporučuji
Houba, ze severozápadu, 04.10.2010

Souhlas s předpřispěvatelem, Jeníkovo líčení je velmi sugestivní a zejména by jej mohli ocenit severozápadní Češi, jejichž dávné předky popisuje neodolatelným způsobem. Výborný Dvořákův překlad pasáží týkajících se pobytu v Čechách s kvalitním komentářem ovšem vyšel poprvé již v roce 1975.

U kacířů v České zemi
Prášil Pavel, z Nuslí pod mostem, 18.01.2008

Výbor z Hodoporiconu vyšel v překladu Eduarda Basse za 1. republiky a je to tak úžasné čtení, že mi ho již před lety někdo nevrátil. Cestujete v čase ( v tomto případě nejde o frázi)a ocitáte se na dobrodružné pouti chlapce uneseného potulnými studenty (spíše vandráky)v prostředí dosti exotickém, mezi českými kacíři. Únosci moc vzdělaní nejsou, takže si vybírají školy v českém (tehdy ještě i jazykově českém) pohraničí, tam vegetují a malý Johanes jim musí posluhovat a žebrat neznajíce česky. Z toho vznikají různé humorné situace. Tehdejší Češi žijí dost svérázně, ale mentalita je takřka totožná jako ta naše dnešní. Hrdina se dostane do šlechtických služeb, To je prostředí také výrazně zemité až humusácké, nakonec se mu ale podaří vrátit domů a po letech, jako starý františkánský mnich sepisuje svůj Hodoporicon. Radil bych, udělat něco s tím podtitulem. Vyprávění je dosti čtivé (je to na film) a bylo by škoda aby si knihu koupili jen badatelé v humanistické etnografii.

02

Napište vlastní komentář

Četli jste knihu Hodoporicon aneb humanistická etnografie Čech?
Tak neváhejte a napište vlastní komentář. Podělte se s ostatními čtenáři o své hodnocení.
Hodnocení
výborné
Nadpis recenze *

Váš komentář *

Vaše jméno

Nejprodávaněj±í knihy
v±echny nejprodávaněj±í tituly
Kmenoví autoři
v±ichni kmenoví autoři
 
Brzy vyjde
v±echny připravované tituly
ARGO spol. s r.o.
Milíčova 13, Praha 3
tel.: +420 222 781 601

  Pokročilé hledání zasílání novinek