Kniha Edda a Sága o Ynglinzích - obálka

Edda a Sága o Ynglinzích

Autor:

Originální název: Edda Snorra Sturlusonar
Překlad: Helena Kadečková

EAN: 9788072034581

Edice: Mýty, pohádky a legendy
Formát: 224 stran, vázaná
Rok vydání: 2003

Hardcover224
Argo

Doporučená cena: 348,- Kč

Objednávka: Knihu Edda a Sága o Ynglinzích můžete koupit ještě dnes v internetovém knihkupectví Kosmas.cz se slevou 15%.

Anotace:

Snorri Sturluson (1178/9-1241) zpracoval severskou mytologii, známou také z tzv. Starší nebo Básnické Eddy, do svého druhu učebnice básnické tvorby. Jeho Edda obsahuje shrnutí eddické látky (pod názvem Gylffiho oblouzení), poučení o práci s ustálenými metaforami, typickými pro středověkou poezii (O jazyce básnickém), a v zásadě technický Výčet meter (do tohoto překladu nezahrnutý, protože v podstatě nepřevoditelný). Gylfiho oblouzení, těžiště Snorriho Eddy, je však vedle Starší Eddy jediným písemným zpracováním eddické mytologie, a proto Snorriho práce daleko přesahuje jeho původní záměr, jímž bylo znovuoživení skaldské poezie. Ve Snorriho zpracování jsou mytologie, představy o podobě, vzniku a vývoji světa, panteon i báje o bozích a bohyních vyloženy systematicky jako odpovědi na otázky fiktivního krále Gylfiho, který se pro vědění o božstvech a jejich moci vypraví až do jejich sídla, do Ásgardu.
Sága o Ynglizích je Snorriho příspěvkem k historickému žánru pevně spjatému se severskou literaturou. Snorri své zpracování napůl bájeslovných příběhů o staroislandských panovnících spojil do souboru Heimskringla, Sága i Ynglinzích je její úvodní část.

 

Ohlasy a odkazy:

S. Sturluson: Edda a Sága o Ynglinzích - recenze, Marie Novotná, iLiteratura.cz, 5. 1. 2004

"Snorri Sturluson, jeho doba a dílo" - profil autora, Helena Kadečková, iLiteratura.cz, 5. 1. 2004

 

Recenze v médiích

Sturluson, Snorri: Edda, Sága o Ynglinzích
iLiteratura, Helena Kadečková, 05.01.2004

Král Gylfi vládl v zemi, která se nyní nazývá Švédsko. Vypravuje se o něm, že daroval jedné potulné ženě odměnou za pobavení tolik půdy ve své říši, co by za den a noc vyorali čtyři býci...

Sturluson, Snorri: Edda, Sága o Ynglinzích
iLiteratura, Marie Novotná, 05.01.2004

Druhé, graficky citlivě upravené vydání hlavních částí Eddy a Ságy o Ynglinzích z pera islandského učence Snorriho Sturlusona - cenné středověké dílo.

Názory našich čtenářů

21.08.2003

Absolutně souhlasím s předchozím komentářem. Bylo by dobré kdyby se navázalo na starší tradici a znovu se vydaly i islandské ságy a jiná staroseverská lit. díla, jejichž české překlady jsou díky lidem jako paní Kadečková, pan Heger, Vrátný, Walter apod. na světě již dlouho.

Vynikající...
18.08.2003

Jsem rád, že tento klenot severské literatury vyšel znovu. Měl jsem starší vydání zatím jen několikrát vypůjčené z knihovny a nemohl ho sehnat ani po antikvariátech. Je to povinná četba pro ty, kdo se zajímají o mytologii. Díky paní Kadečkové a dalším máme mnoho knih na toto téma dostupných v češtině.

02

Napište vlastní komentář

Četli jste knihu Edda a Sága o Ynglinzích?
Tak neváhejte a napište vlastní komentář. Podělte se s ostatními čtenáři o své hodnocení.
Hodnocení
výborné
Nadpis recenze *

Váš komentář *

Vaše jméno

Nejprodávaněj±í knihy
v±echny nejprodávaněj±í tituly
Kmenoví autoři
v±ichni kmenoví autoři
 
Brzy vyjde
v±echny připravované tituly
ARGO spol. s r.o.
Milíčova 13, Praha 3
tel.: +420 222 781 601

  Pokročilé hledání zasílání novinek