Kniha Víc štěstí než rozumu - obálka

Víc štěstí než rozumu

Autor:

Originální název: Švarim šlemim
Překlad: Jindřiška Zajíčková

EAN: 9788072035472

Formát: 244 stran, vázaná
Rok vydání: 2003

Hardcover244
Argo

Doporučená cena: 298,- Kč

Objednávka: Knihu Víc štěstí než rozumu můžete koupit ještě dnes v internetovém knihkupectví Kosmas.cz se slevou 15%.

Anotace:

Kniha izraelské novinářky, publicistky a překladatelky Ruth Bondyové, je zamyšlením nad autorčinou životní cestou, prvním ohlédnutím za vlastním osudem. Světy, které poznala, dnes už zaniklé nebo zanikající, evokuje jemnými náznaky, zlomky vzpomínek, nenásilnými asociacemi. Rodinné kořeny na českém venkově, atmosféra předválečné židovské Prahy, sionistické mládežnické hnutí v Čechách, válka, první kroky v Izraeli, úspěšná dráha publicistky a překladatelky, obraz toho všeho skládá z drobných zlomků, které vytvářejí netušeně plastickou fresku.
Ruth Bondyová se narodila r. 1923 v Praze. Po příchodu nacistických okupantů byla nucena opustit obchodní školu a později byla deportována do terezínského ghetta. Až do konce války byla vězněna v koncentračních táborech. Koncem roku 1948 odjela s brigádou čs. dobrovolníků do právě vyhlášeného Státu Izrael, aby bojovala za jeho nezávislost. V Izraeli se usadila natrvalo a stala se známou novinářkou, publicistkou a překladatelkou české literatury. Díky ní poznali izraelští čtenáři například Haška, Čapka, ale také Fukse, Hrabala či Kunderu. Sama je autorkou několika biografických děl (o terezínském starším J. Edelsteinovi, izraelském ministru financí P. Rozenovi a pozoruhodném odbojáři E. Serenim, o lékaři dr. Ch. Šibovi), knižně vyšly i její novinářské sloupky.

Recenze v médiích

Paní Ruth Bondyová měla štěstí, ale hlavně má rozum
MF DNES, Jan Jandourek, 13.03.2004

(...) Úsporný a přitom výstižný jazyk autorky četných novinových sloupků se nezapře. Čteme tu o meziválečné Praze a dávno zaniklých místech, o lidech dávno zmizelých v toku času, sledujeme pestré osudy mnoha Bondyů generace dozadu, až dospějeme ke zkušenostem, které člověku dává stáří. Čtenář stržený jejím stylem nemá v žádném případě pocit, že je nepatřičné nalézt v jedné knize vedle sebe úvahy o tom, proč mohl někdo přežít Osvětim, a líčení, jak se píše kuchařská kniha a jak je obtížné do ní udělat lákavé fotografie pokrmů.

Názory našich čtenářů

*****
Jedním dechem
Jana Pozděnová, 12.02.2014

přečetla jsem. Tak jako všechny knížky od Ruth Bondyové.
Bez bolestínského sentimentu, bez patosu, bez pocitů viny, bez falše. Ruth Bondy nádherně píše! Její smysl pro humor, sebereflexe a MOUDROST, Paní spisovatelka par excellence.

Jana Pozděnová, Praha

*****
Úcta a obdiv
Virgitt, 03.11.2013

Na knihu jsem padla náhadou, věřím, že mi byla seslána, sama jsem ji do svého života přitáhla. Potřebovala jsem číst něco podobného, takové to - "ani schopnost nenávidět a ani neschopnost odpustit". Paní Bondy mi mluví z duše, a to co zažila, čím prošla a o čem a jak píše...., s úctou se skláním. Přečtěte si ji, každý, i ten, kdo se o danou tematiku nezajímá, je to hlavně život, co z knihy mluví.

*****
Zamilovala jsem si knihu...
Irena Fuchsová, Kolín, 01.01.2009

... a před paní Ruth Bondy se v úctě skláním. Udělala jsem na podzim maximum pro to, abych jí to mohla říct a podařilo se mi to. Poslední den v roce 2008 jsem si od ní přečetla dopis z Izraele. Považuju toto datum za symbolické, a přeju proto nám všem, abychom v roce 2009, když už nebudeme mít rozum, měli alespoň štěstí...

M. Veselý, Košice, 04.02.2004

Neměl jsem obhužel možnost knihu číst, ale soudě podle 'Jakoba Edelsteina', bude výborná.

3.84

Napište vlastní komentář

Četli jste knihu Víc štěstí než rozumu?
Tak neváhejte a napište vlastní komentář. Podělte se s ostatními čtenáři o své hodnocení.
Hodnocení
výborné
Nadpis recenze *

Váš komentář *

Vaše jméno

Nejprodávaněj±í knihy
v±echny nejprodávaněj±í tituly
Kmenoví autoři
v±ichni kmenoví autoři
 
Brzy vyjde
v±echny připravované tituly
ARGO spol. s r.o.
Milíčova 13, Praha 3
tel.: +420 222 781 601

  Pokročilé hledání zasílání novinek