Kniha Dobytí Lisabonu a reconquista Portugalska - obálka

Dobytí Lisabonu a reconquista Portugalska

Vyprávění křižáka

Překlad: Magdalena Moravová, Pavel Zavadil

EAN: 9788072039678

Edice: Memoria medii aevi – Paměť středověku
Formát: 176 stran, vázaná
Rok vydání: 2007

Hardcover176
Argo

Doporučená cena: 278,- Kč

Objednávka: Knihu Dobytí Lisabonu a reconquista Portugalska můžete koupit ještě dnes v internetovém knihkupectví Kosmas.cz se slevou 15%.

Anotace:

Zpráva o tom, jak účastníci 2. křížové výpravy roku 1147 osvobodili Lisabon, je psána formou dopisu. Jejím autorem je pravděpodobně muž jménem Raul, bojující v anglických oddílech, týž Raul, jemuž středověké Portugalsko vděčí za významnou donaci (Santa Cruz de Coimbra). Mezi spisy věnovanými témuž tématu vyniká toto dílo podrobnějším popisem činů portugalského krále i křižáků. Raulovo vyprávění doplňují další kratší úryvky, především z německých dobových krok, vztahující se k reconquistem zpracovaným Marií Havlíkovou a úvodní historickou studií Simony Binkové.

 

Ohlasy a odkazy:

Dobytí Lisabonu a reconquista Portugalska - recenze, Lada Weissová, iLiteratura.cz, 16. 6. 2008

 

Recenze v médiích

Dobytí Lisabonu a reconquista Portugalska
iLiteratura, Lada Weissová, 16.06.2008

Poutavá zpráva z křižáckých výprav na západ Evropy očima přímého účastníka.

Názory našich čtenářů

Vysoký sloh ve skvělé edici
Aleš Novák, Univerzita Karlova v Praze, 23.03.2009

Edice Memoria medii aevi nakladatelství ARGO obsahuje svědectví událostí raného středověku vydané v nesmírně kvalitní (typo)grafické podobě. Svazek věnovaný křížovým výpravám na iberijský poloostrov je pozoruhodný jednak tím, že hlavní dokument obsažený v knize, dopis anonymního křižáka o dobytí Lisabonu, je psaný ve velmi vysokém a ušlechtilém slohu. Snad je to též zásluha překladatele Bohumila Zavadila, který je báječně čtivý. Jednak je pozoruhodná autorova snaha o vcelku objektivní popis událostí a aktérů, a tak líčí Maury ne v nenávisti jako barbarské nepřátele, křižáky nelíčí automaticky jako vzory ctnosti a spravedlnosti, nýbrž ukazuje mrzkost a ubohost některých křižáků na straně jedné, a ušlechtilost a vysokou kultivovanost a 'férovost' muslimů na straně druhé. Vesměs Maurové vycházejí z líčení velmi sympaticky, zatímco porýnští a vlámští křižáci jsou vykresleni jakožto zrůdy. Autor byl pravděpodobně prelátem, a tak (či spíše 'protože') na mnoha místech a z většiny událostí vyvozuje morální ponaučení. Další přiložené dokumenty jsou ozvukem a doplněním samotného dopisu, ze kterého viditelně čerpaly. Výbor je doplněn erudovanou studií historičky Simony Binkové z Filozofické fakulty Univerzity Karlovy v Praze, jež zmiňuje dokonce ohlasy křížových výprav na iberijském poloostrově v české literatuře a kultuře.

01

Napište vlastní komentář

Četli jste knihu Dobytí Lisabonu a reconquista Portugalska?
Tak neváhejte a napište vlastní komentář. Podělte se s ostatními čtenáři o své hodnocení.
Hodnocení
výborné
Nadpis recenze *

Váš komentář *

Vaše jméno

Nejprodávaněj±í knihy
v±echny nejprodávaněj±í tituly
Kmenoví autoři
v±ichni kmenoví autoři
 
Brzy vyjde
v±echny připravované tituly
ARGO spol. s r.o.
Milíčova 13, Praha 3
tel.: +420 222 781 601

  Pokročilé hledání zasílání novinek