Kniha Pí a jeho život - obálka

Pí a jeho život

Autor:

Originální název: Life of Pi
Překlad: Lucie Mikolajková, Martin Mikolajek

EAN: 9788072035700

Edice: AAA - Edice angloamerických autorů
Formát: 352 stran, vázaná
Rok vydání: 2004

Hardcover352
Argo

Doporučená cena: 298,- Kč

Objednávka: Knihu Pí a jeho život můžete koupit ještě dnes v internetovém knihkupectví Kosmas.cz se slevou 15%.

Elektronická kniha: Knihu jsme vydali také jako elektronickou knihu formátech ePub a Mobi.

Anotace:

Po tragickém ztroskotání japonské nákladní lodi Tsimtsum, převážející bývalého ředitele zoo s rodinou i jeho zvířata z Indie do Kanady, se na rozbouřené hladině Tichého oceánu pohupuje osamělý záchranný člun. Posádka člunu se skládá z hyeny skvrnité, zebry (se zlomenou nohou), samice orangutana Bublinky, dvoumetrákového bengálského tygra – a šestnáctiletého indického chlapce jménem Pí. Kulisy jsou připravené pro jeden z nejpozoruhodnějších anglosaských románů současnosti.

Yann Martel se narodil v roce 1963 do rodiny kanadských diplomatů ve španělské Salamance, díky práci svých rodičů však vyrůstal postupně na Aljašce, v Kostarice, Mexiku, ve Francii a v Kanadě. Pochází z literárně velmi činné rodiny: jeho otec získal v roce 1965 Cenu generálního guvernéra za nejlepší francouzsky psanou básnickou sbírku a jeho strýc byl uznávaným kritikem v québeckém deníku La Presse. V rodině se mluvilo francouzsky, Yann Martel však píše výhradně v angličtině. Svou literární kariéru započal v roce 1991 povídkou Fakta v pozadí případu Roccamatiových z Helsinek (The Facts Behind the Helsinki Roccamatios), která se později stala základem stejnojmenné sbírky (vydalo Argo 2005). Roku 1996 vydal Martel svůj první román Vlastní já (Self), s nímž se dostal do užší nominace na kanadskou cenu pro nejlepšího debutujícího autora Canada First Novel Award. Za svůj druhý román Pí a jeho život (Life of Pi, 2001) získal cenu Hugha MacLennana za nejlepší román roku a v roce 2002 prestižní britskou literární cenu Man Booker Prize. Kniha byla přeložena do více než čtyřiceti jazyků a v roce 2012 se dočkala úspěšného filmového zpracování (režie Ang Lee). Následoval román We Ate the Children Last (2004), v roce 2010 pak vyšla kniha Beatrice a Vergilius (Argo 2010). V současné době žije v Montrealu a pracuje na svém dalším románu.

 

Ohlasy a odkazy:

"Bizarní Martelův příběh uhranul čtenáře po celém světě", Ladislav Nagy, Hospodářské noviny, 22. 4. 2004 (umístěno na iLiteratura.cz)

Pí a jeho život - recenze, Richard Olehla, Literární noviny, 27/2004 (umístěno na iLiteratura.cz)

Recenze v médiích

Martel, Yann: Pí a jeho život 1
iLiteratura, Richard Olehla, 31.08.2004

Teprve třetí Martelova kniha Pí a jeho život katapultovala do té doby neznámého kanadského spisovatele na sám vrchol popularity – v roce 2002 získal Martel Bookerovu cenu.

Martel, Yann: Pí a jeho život 2
iLiteratura, Ladislav Nagy, 31.08.2004

Teprve třetí Martelova kniha Pí a jeho život katapultovala do té doby neznámého kanadského spisovatele na sám vrchol popularity – v roce 2002 získal Martel Bookerovu cenu.

O naději v oceánu smutku
LIDOVÉ NOVINY, Jan Děkanovský, 22.05.2004

(...) Autor si v první části románu dokonale připravil půdu pro rozehrání strhujícího a dramatického příběhu v části druhé. Piscinem samým zvolená přezdívka Pí - tedy označení Ludolfova iracionálního čísla, s jehož pomocí lze v matematice řešit racionální úlohy - trefně charakterizuje jejího nositele i nadcházející události. Znalosti života zvířat i hluboká víra se stanou důležitými nástroji v životní zkoušce, která Piscina čeká.

Názory našich čtenářů

*
Nekonečná kniha
Jana, 21.05.2013

Knihu jsem téměř nebyla schopná dočíst. Po nekonečném úvodu, který vás umoří úvahami o náboženství, lacinými přirovnáními a rádoby-moudrými postřehy, přichází až nepříjemně surová (a také nekonečně dlouhá) scéna líčící boj o holý život, autor zde bohužel nenechává příliš prostoru pro čtenářovy vlastní úvahy či jakoukoli obrazotvornost. Vše nám předkládá jasně a přehledně naservírované, leckdy až s jistou dávkou demagogie. Ačkoli v závěru se celý příběh knihy relativizuje a tím pádem se konečně dočkáme něčeho zajímavého, něčeho, o čem snad budeme moci i přemýšlet, celá filosofie, kterou nám zde autor předkládá, rozhodně patří spíše k prvoplánovým pseudopravdám.

*
odporná kniha
Peterson, 26.01.2013

Autor se velmi naléhavou formou snaží čtenáře vyprovokovat k zamyšlení, občas agituje, káže, nudí, omílá dokola to stejné. S odporem jsem se prokousal až k závěru. Ta kniha nepotěší, tváří se jakoby něco sdělovala, podle mě je to výtvor choré mysli. Postupně přitvrzuje, přidává další a stále nechutnější obrazy. Když už jeden příběh s jistou úlevou (no konečně) skončí, začne příběh nový, ještě mnohem hnusnější, autor tlačí na pilu, doslova odřezává lidské maso. V knize jsem nenašel nic pozitivního, nic laskavého, tolik negativní energie vtěsnat do jedné knihy, opravdu slušný výkon.

*****
Nádhera
Ilona, 28.10.2012

Jak proboha dokázal autor napsat něco tak originálního a fantastického zároveň. Po přečtení anotace (před lety) jsem se ušklíbla. Při čtení jsem se autorovi tisíckrát omlouvala a omlouvám se do dnes. Jedinečný čtenářský zážitek.

*****
Proč ta metafora?
i002449, 23.01.2012

Pro mě neuvěřitelně sympatická kniha a ještě sympatičtější bylo setkání se samotným autorem Yannem Martelem na jeho autogramiáde v Luxoru. Autor tam mj. odpověděl na otázku z publika, proč psal o zvířatech. Odpověď byla v podstatě dech beroucí obecná pravda, a to, že:"Některé věci byste o lidech nikdy nenapsali, ale pokud píšete o zvířatech, jde Vám to poměrně snadno." Když se vyjadřoval k pitomé k otázce, jak by měl čtenář knihu uchopit, jeho odpověď byla opět skvělá: "To záleží na tom, zda-li věříte v Richarda Parkera." Moc doporučuji, přečtete jedním dechem.

pravopisné chyby
Kateřina Langová, Teplice, 18.05.2011

Velmi mě mrzí, že po přečtení knihy v originále jsem zakoupila dva české výtisky, abych tak úžasným příběhem potěšila rodinu a při zběžném prolistování jsem narazila na gramatickou chybu.

2.45

Napište vlastní komentář

Četli jste knihu Pí a jeho život?
Tak neváhejte a napište vlastní komentář. Podělte se s ostatními čtenáři o své hodnocení.
Hodnocení
výborné
Nadpis recenze *

Váš komentář *

Vaše jméno

Nejprodávaněj±í knihy
v±echny nejprodávaněj±í tituly
Kmenoví autoři
v±ichni kmenoví autoři
 
Brzy vyjde
v±echny připravované tituly
ARGO spol. s r.o.
Milíčova 13, Praha 3
tel.: +420 222 781 601

  Pokročilé hledání zasílání novinek