Kniha Čtyřnohá vrána a nové taškařice - obálka

Čtyřnohá vrána a nové taškařice

Autor:

Překlad: Ondřej Mrázek

EAN: 9788072038282

Formát: 284 stran, vázaná
Rok vydání: 2007

Hardcover284
Argo

Doporučená cena: 398,- Kč

Objednávka: Knihu Čtyřnohá vrána a nové taškařice můžete koupit ještě dnes v internetovém knihkupectví Kosmas.cz se slevou 15%.

Anotace:

Absurdní povídky, scénické skeče, úvahy, verše a modlitby ruského spisovatele, básníka, mystifikátora, podivína a divadelníka Daniila Charmse (1905-1942) tvoří pestrou mozaiku příběhů, nálad, motivů a emocí, která otevírá bránu do fantasmagorické říše jeho geniálních provokací, černého humoru nejhrubšího zrna, milostného třeštění a halucinogenních přeludů.

Tato kniha seznamuje čtenáře s životem a dílem petrohradského básníka, spisovatele, divadelníka, svérázného filozofa, experimentátora a podivína, jehož texty a myšlenky stále vyvolávají v Rusku i v Evropě mimořádný ohlas.

Základem knihy je reedice úspěšného vydání Charmsových povídek, dramatických textů, dopisů a deníkových zápisů pod titulem Čtyřnohá vrána. Text je však navíc obohacen o nová díla a dílka, z nichž mnohá jsou v češtině publikována vůbec poprvé. Některá z nich objevil básník, novinář a překladatel Ondřej Mrázek přímo v archivu Daniila Charmse v Knihovně Saltykova-Ščedrina v Petrohradě, jiná spatřila světlo světa poprvé. Absurdní a groteskní svět Charmsových hrdinů přináší inspiraci, která spojuje často velice odlišné proudy současné ruské alternativní kultury.

České vydání knihy získalo druhé místo v soutěži Nejkrásnější české knihy roku 2007 v kategorii Krásná literatura.

Recenze v médiích

Charms třikrát jinak
LIDOVÉ NOVINY, Kazimír Turek, 21.04.2007

(...) Mnozí čtenáři proto přivítají nově vydaný (a rozšířený) výbor z jeho textů. Příznivce tohoto ruského mistra absurdního vtipu však zároveň zamrzí, že stále nemají v ruce serióznější vydání jeho díla.

Čtyřnohá vrána s pěti nohama
REFLEX, Jan Nejedlý, 29.03.2007

(...) Jde o různorodou kolekci navazující na stejnojmenný svazek z roku 1994, respektive 1998, který překladatel Ondřej Mrázek vydatně doplnil o nové nálezy. A to doslova, neboť některé texty objevil přímo v Charmsově archívu v Petrohradě a zde jsou publikovány vůbec poprvé. Co tedy uvnitř vesele vypraveného svazku s linoryty Darji Čančíkové najdeme? Bravurní černé grotesky, jež se občas blíží absurdnímu vtipu, řekli bychom kameňáku, kdyby tento výraz nebyl dnes tak neblaze významově obsazen. (...) Spoustu experimentálních vyprávěcích postupů, jejichž nápaditostí by se měli inspirovat naši prozaici. Obdivuhodnou výdrž a věrnost sobě samému, což naučit zřejmě nejde.

Nejen drsárny a prasárny Daniila Charmse
MF DNES, ob, 14.03.2007

(...) Sličně graficky zpracovaný a ilustrovaný výbor systematicky pokrývá všechny oblasti Charmsovy tvorby - básnickou, prozaickou, divadelní (včetně stěžejního díla Jelizaveta Bam), texty pro děti, ukázky z dopisů, svérázných filozofických úvah, vlastních zápisků i deníků. (...) Neznámý pohled na Charmse přináší oddíl Nové extrémní taškařice s podtitulem Drsárny, prasárny a erotické fantazie. Obsahuje naturalistické básně a povídky, které v samotném Rusku oficiálně poprvé vyšly teprve před pěti lety.
Charms nicméně v žádném případě nebyl žádný bezuzdný humorista. Mnohé z jeho hříček mají silně temné podtóny a ukázky ze soukromých zápisů jej představují především jako člověka, stíhaného těžkými depresemi, jakkoli i jimi probleskuje záliba v absurditě a mystifikaci.

Názory našich čtenářů

Špatný překlad.
Levan.Tuyen@seznam.cz, Praha, 21.04.2008

Čtyrnohá vrána je jenom druhý překlad již vydaného 'Dobytku smíchu netřeba' Obě knížky mám doma a měl jsem možnost je porovnávat. Čtyřnohá vrána nemá styl,který je k Charmsovu humoru vhodný.Každopádne bych doporučil spíš 'Dobytek' než 'Vránu'.

Úžasný zážitek
Okurka, skleník, 04.03.2007

Jak pravil Shakespeare, smějeme se ze zoufalství. Toto je kniha, která vás rozesměje a současně vám pošle mrazení dolů po páteři, když si uvědomíte v jakých podmínkách vznikla (viz ostatně její deníkovou část). Nezbývá než poděkovat zúčastněným za velice dobrou a záslužnou práci na knize odvedenou a doufat, že se s OBERIUty zase brzo shledáme! Mimochodem, pokud by se vám absurdní svět Charmsových povídek zamlouval, podobný dotyk lze zažít s Henri Michauxem či Ivanem Wernischem.

kosmas-maglajz
TIF, Praha, 13.02.2007

to není první vydání. pod stejným názvem vydal žertíky, byť v umenšeném rozsahu, již Hynek ca před deseti lety.

suhlas
Svaty@pobox.sk, SR, 06.02.2007

tak tak, kniha ma nesklamala, avsak Dobytku smichu netreba som cital velmi davno, zial neviem ju nikde zohnat. Ani v knihkupectvach ani v antikvariatoch..

zdár
san esperito, 15.11.2006

kniha je dost dobrá, ale dobytku smíchu netřeba je lepší přesto je to dobrá koupě...!

05

Napište vlastní komentář

Četli jste knihu Čtyřnohá vrána a nové taškařice?
Tak neváhejte a napište vlastní komentář. Podělte se s ostatními čtenáři o své hodnocení.
Hodnocení
výborné
Nadpis recenze *

Váš komentář *

Vaše jméno

Nejprodávaněj±í knihy
v±echny nejprodávaněj±í tituly
Kmenoví autoři
v±ichni kmenoví autoři
 
Brzy vyjde
v±echny připravované tituly
ARGO spol. s r.o.
Milíčova 13, Praha 3
tel.: +420 222 781 601

  Pokročilé hledání zasílání novinek