Kniha Gormenghast I. - Titus Žal - obálka

Gormenghast I. - Titus Žal

Autor:

Originální název: The Gormenghast Trilogy - Titus Groan
Překlad: Dominika Křesťanová

EAN: 9788072036004

Formát: 388 stran, vázaná
Rok vydání: 2004

Hardcover388
Argo

Doporučená cena: 289,- Kč

Objednávka: Knihu Gormenghast I. - Titus Žal můžete koupit ještě dnes v internetovém knihkupectví Kosmas.cz se slevou 10%.

Anotace:

Mervyn Peake, současník J. R. R. Tolkiena, patří dnes v anglicky mluvících zemích ke klasikům žánru fantasy. Oproti Pánovi prstenů působí tento román nesrovnatelně civilněji a pochmurněji, i zde se však vzrušující fantaskní příběh rozrostl do tří dílů. Gormenghast je rozlehlý hrad, v jehož chátrajících zdech žijí svůj neveselý život odměřovaný nesmyslnými obřady a rituály osamělé, výstřední postavy, líčené na hranici tragédie a grotesky. Peake umně mísí prvky gotického románu, fantasy, komedie i hororu a výsledkem je surreálný, do absurdních detailů líčený svět, v jehož dusivé atmosféře začíná klíčit revoluční změna.

Recenze v médiích

Bizarní postavy z hradu Gormenghast čtenáře potěší
LIDOVÉ NOVINY, Lucie Kolářová, 26.08.2005

Pokud však po knize sáhne příznivec Tolkiena, bude nejspíš zklamán. (...) Gormenghast by mohl spíše nadchnout filmaře montypythonovského ražení. (...) Na rozdíl od linie fantasy inspirované hrdinskými ságami nabízí totiž Gormenghast příběh, jehož půvab není založen na ději a mužných činech, ale spíše na radosti z vyprávění drobných příhod obyvatel jednoho svérázného šlechtického sídla, jež je samo o sobě světem. (...) Gormenghast je román, který se vymyká žánrům. Bez zjevného plánu si od každého vezme, co zrovna potřebuje. (...) Přesto dílo nepůsobí zmateně, spíš dráždivě a neuchopitelně. Čtenář získává pocit, že autor s ním mírně žertuje. Zábavy si při tom užijí oba dost.

Výtečná fantasy Gormenghast konečně přichází do Čech
Hospodářské noviny, Ladislav Nagy, 06.09.2004

(...) Právě v mytických kvalitách této knihy je i její síla. Peakovi se podařilo vytvořit dílo neobyčejně silné, temné, leč na druhou stranu též poměrně nesnadno uchopitelné. Gormenghast je groteskní, ale zároveň pochmurná sága, jež je neaktuální skutečně jen zdánlivě. Svět Gormenghastu, to není útěk do světa fantazie, ale groteskní výraz palčivého vědomí, že za branami jsou barbaři. Trochu paranoidní, pravda, ale takový je i náš svět.

Názory našich čtenářů

úžané fantasy
Ja-sna@seznam.cz, , 12.06.2008

Dokonalé temné fantsy, úžasně do detailů vykreslené postavy, neustále se oživující dějové linie, můžu vřele doporučit, stejně tak i druhý díl, ke třetímu jsem se zatím nedostala :-)

*****
Závan chladu a temnoty
marsuc@centrum.cz, , 01.06.2008

Výborné dílo na pomezí fantasy a horroru. Bizarní postavičky žijí svým izolovaným a rituálním hradním životem, dokud je ze stereotypu nevytrhne sled nezvyklých událostí. I samotný hrad budí dojem, jakoby dýchal a žil v symbióze se svými obyvateli. Seznámíte se s podivíny, o jakých se vám ani nesnilo...

Peake...
@čtenář, Praha, 26.02.2007

Vzhledem k tomu, že čtu již III. díl, musím napsat, že to považuji za opravdu zvláštní knihu. Není to nic jednoduchého, ale je to na hranici snu. Některé popisy jsou neuvěřitelné. Je dobře, že to vyšlo bez ilustrací, ilustrace M. Peaka jsem viděl na internetu a přiznám - to mi vůbec nešlo dohromady, jako by to dělal někdo jiný. Myslím, že například A. Kubin (Země snivců) je daleko lepší ilustrátor svých děl, přitom tato kniha I - III. je opravdu dobře napsaná, obálka (serie tří knih vedle sebe) je skvělá! Stojí za to investovat nemalou částku. Opravdu zvláštní věc, ale ne pro každého. Zapomeňte na Harryho Pottera a podobné hlouposti, zde jsem ochoten uvěřit, že to někde (?) existuje. Jediné, co nepochopím, že to nevyšlo již dříve...

1.73

Napište vlastní komentář

Četli jste knihu Gormenghast I. - Titus Žal?
Tak neváhejte a napište vlastní komentář. Podělte se s ostatními čtenáři o své hodnocení.
Hodnocení
výborné
Nadpis recenze *

Váš komentář *

Vaše jméno

Nejprodávaněj±í knihy
v±echny nejprodávaněj±í tituly
Kmenoví autoři
v±ichni kmenoví autoři
 
Brzy vyjde
v±echny připravované tituly
ARGO spol. s r.o.
Milíčova 13, Praha 3
tel.: +420 222 781 601

  Pokročilé hledání zasílání novinek