Kniha Dvě století střední Evropy - obálka

Dvě století střední Evropy

Autor:

EAN: 9788072036127

Edice: Dějiny Evropy
Formát: 1110 stran, vázaná
Rok vydání: 2005

Hardcover1110
Argo

Doporučená cena: 898,- Kč

Objednávka: Knihu Dvě století střední Evropy můžete koupit ještě dnes v internetovém knihkupectví Kosmas.cz se slevou 15%.

Anotace:

Komparativně pojaté dějiny středoevropských národů (Čechů, Slováků, Maďarů, Poláků, Němců, Rakušanů a Židů) v moderní éře od sklonku 18. století do současnosti kombinují syntetizující a paralelní přístupy, usilují o překročení tradičně pojímaných národních dějin, z nichž vyrůstají často zavádějící představy o národní – ať pozitivní či negativní – výlučnosti. Základní proud líčení politických a sociálních dějin, spojených též s poznatky nových historických disciplín o každodennosti, mentalitách apod., je vždy rámován širšími hledisky civilizačními a mezinárodními a přehledem interpretačních diskusí o zásadních otázkách v soudobé světové literatuře. Knihu doplňuje padesát portrétů významných osobností posledních dvou století a na třicet exkurzů, které pojednávají o jevech na okraji hlavního proudu dění, či dokonce mimo něj, zvláště vybraných problémech kulturně-uměleckých, náboženských nebo národnostních (autory těchto částí jsou povětšinou historikové mladé generace). Ke knize je připojeno několik schémat politických systémů, statistické přehledy a více jak dvacet historických map.

Recenze v médiích

Češi po roce 1918: od periferie k periferii
LIDOVÉ NOVINY, Luboš Palata, 29.10.2005

(...) Křenovo pojetí dějin střední Evropy zůstává skládankou dějin hlavních státních útvarů a národních dějin. Skládankou, v níž sice Křen nezapře svůj český pohled, ale v rámci objektivity se vyhýbá, jak to jen jde, všem soudům. Nehodnotí, jen řadí fakta a děje, dává je do souvislostí.

Názory našich čtenářů

Tlusté a skvělé
Jakub, Praha, 28.01.2006

Křen je vpravdě odvážný historik. Už rozhodnutí dát se do psaní mnohdy nepřehledných dějin střední Evropy a konečně podat čtenáři obsáhlou zprávu o tom, co tento region za dvě století prožil a prožívá by zasloužilo medaili nejcennější. S Palatovou recenzí pro Lidové noviny, jež je prezentována výše, bych si dovolil polemizovat. Co se týče úrovně komparace, tak Křen dodržuje vše, co si v úvodu knihy slíbil. Fakt, že se samotná komparace, je-li v tomto smyslu vůbec možná, jeví se jako velmi obtížná disciplína, může čtenář knihy jen potvrdit. Já osobně s tvrzením, že Křen pouze a jen sepsal dějiny jednotlivých států hrubě nesouhlasím. Nejsem naschválník, ale kdyby to šlo, snad bych se i rád přesvědčil, zda Palata knihu vůbec četl zevrubněji a zda ji případně přečetl celou. Srovnání dějin všech středoevropských zemí je totiž provedeno velmi profesionálně a s nadhledem. S názorem, že Křen se snažil zkoumat dějiny střední Evropy nestranně naopak musím souhlasit. O událostech v českých zemích a na Slovensku je pojednáváno šířeji jen tehdy, pokud si to tehdejší dění zaslouží. Jinak je kniha nesporně velkým přínosem, ač se domnívám, že především pro opravdu zasvěceného čtenáře. Pro ty ostatní bude text až příliš podrobný, neřku-li nudný. Jednoznačným plusem jsou medailonky osobností, exkurzy a hlavně interpretace. V hutném textu jsou tyto významným záchytným bodem, odpočívadlem, kde je čtenáři dovoleno si vydechnout a připravit se na další jízdu historií. Pět hvězdiček si kniha určitě zaslouží.

01

Napište vlastní komentář

Četli jste knihu Dvě století střední Evropy?
Tak neváhejte a napište vlastní komentář. Podělte se s ostatními čtenáři o své hodnocení.
Hodnocení
výborné
Nadpis recenze *

Váš komentář *

Vaše jméno

Nejprodávaněj±í knihy
v±echny nejprodávaněj±í tituly
Kmenoví autoři
v±ichni kmenoví autoři
 
Brzy vyjde
v±echny připravované tituly
ARGO spol. s r.o.
Milíčova 13, Praha 3
tel.: +420 222 781 601

  Pokročilé hledání zasílání novinek