Kniha Církevní dějiny národa Anglů - obálka

Církevní dějiny národa Anglů

Autor: Beda Ctihodný

Doporučená cena: 398,- Kč

přejít na detail knihy

Ukázka z knihy

Za našich dnů Británie pěstuje a vyznává jednu jedinou nauku nejvyšší pravdy a pravé vznešenosti v jazycích pěti národů, v souladu s počtem pěti knih, v nichž je Boží zákon sepsán: to znamená v jazyce Anglů, Britů, Irů, Piktů a Latinů, jejichž jazyk se díky studiu Písma stal společný i všem ostatním. Nejdříve ovšem obývali tento ostrov pouze Britové, od nichž i dostal jméno. Vypravuje se, že do Británie se přeplavili z kraje Armorica a zmocnili se jižních částí ostrova. A když pak postupně od jihu ovládli již valnou část ostrova, stalo se, že národ Piktů – říkají, že ze Skythie – vyplul na několika málo dlouhých lodích na Oceán a poháněn silnými větry, projel kolem celého pobřeží Británie, až dorazil do Irska a vylodil se na jeho severních březích. Tam ale narazil na národ Irů, a když je v těch končinách žádal o sídliště také pro sebe, nemohl to prosadit. Irsko je po Británii ze všech největším ostrovem, nachází se na západ od ní. O kolik je však k severu kratší než Británie, o tolik se zase jižním směrem rozkládá daleko za její okraje, takže sahá až k severní Hispánii, mezi nimi leží ovšem veliké moře.

Když tedy Piktové dopluli až k Irsku, jak jsme řekli, požadovali, aby tam také pro ně byla uvolněna sídliště. Irové však namítali, že ostrov by oba národy nepojal. „Ale můžeme vám dát spásnou radu,“ povídají, „jak to zařídit. Víme, že východním směrem leží nedaleko od nás jiný ostrov, který často za jasných dní z dálky vídáváme. Chcete-li na něm přistát, můžete se tam usadit a kdyby vám snad někdo kladl odpor, můžete počítat s naší pomocí!“

A tak Piktové zamířili do Británie a začali osídlovat severní části ostrova, protože jih obsadili Britové. Když se pak Piktům nedostávalo žen, požádali o ně Iry. Ti souhlasili, ale pouze s podmínkou, že vzniknou-li nějaké pochybnosti, zvolí si Piktové krále spíše z ženského než z mužského potomstva královského rodu. Tento zvyk Piktové – jak známo – zachovávají dodnes.

… pokračování příběhu naleznete na 394 stranách knihy Církevní dějiny národa Anglů.

Objednejte si knihu hned teď v internetovém knihkupectví Kosmas.cz se slevou 15%.

Napište vlastní komentář

Četli jste knihu Církevní dějiny národa Anglů?
Tak neváhejte a napište vlastní komentář. Podělte se s ostatními čtenáři o své hodnocení.
Hodnocení
výborné
Nadpis recenze *

Váš komentář *

Vaše jméno

Město

Nejprodávaněj±í knihy
v±echny nejprodávaněj±í tituly
Kmenoví autoři
v±ichni kmenoví autoři
 
Brzy vyjde
v±echny připravované tituly
ARGO spol. s r.o.
Milíčova 13, Praha 3
tel.: +420 222 781 601

  Pokročilé hledání zasílání novinek