Kniha Jiné povídky a jiné povídky - obálka

Jiné povídky a jiné povídky

Autor:

Originální název: Free Love and other stories, Other Stories and other stories, The Whole Story and other stories
Překlad: Viktor Janiš

EAN: 9788072036516

Edice: AAA - Edice angloamerických autorů
Formát: 148 stran, vázaná
Rok vydání: 2005

Hardcover148
Argo

Doporučená cena: 179,- Kč

Objednávka: Knihu Jiné povídky a jiné povídky můžete koupit ještě dnes v internetovém knihkupectví Kosmas.cz se slevou 10%.

Anotace:

Ali Smithová (nar. 1962 ve Skotsku) vydala první knihu povídek v r. 1995, a byla okamžitě označena za výjimečný talent. Její druhý román Hotel svět byl nominován na Bookerovu cenu v r. 2001, a to ji proslavilo ve světě. Český výbor sedmnácti povídek s názvem Jiné povídky a jiné povídky pořízený z jejích tří povídkových souborů Láska je láska (1995), Jiné povídky (1999) a Celý příběh (2003) představuje autorku ve všech polohách, v nichž se čtenářům zatím představila, realistické, experimentální i metaforické. Ráda ukazuje situace, vztahy, okamžiky jinak, než bývá obvyklé, dokonce si ráda vybírá právě zajeté stereotypy a klišé a vychází z nich a pak je zpracovává zcela po svém. Například: domů přijdou překrásné květiny s prázdnou kartičkou - jako výchozí situace to není nic originálního, ale: co to způsobí v domácnosti dvou žen?

Recenze v médiích

Láska má nejrůznější podoby. I ta lesbická
MF DNES, Hana Ulmanová, 04.05.2005

(...) Všemi na první pohled nesourodými povídkami prostupuje společná nit. Jejich hrdinky totiž zpravidla učiní něco nevyzpytatelného, tajemného až šíleného, v důsledku čehož se na okamžik triviální prolne se zázrakem a na každodenní realitu je zničehonic pohlédnuto jiným, novým způsobem. (...) Jiné povídky a jiné povídky Ladislav Nagy v doslovu výstižně charakterizuje jako apoteózu plurality. Recenzentce zbývá dodat jediné - jejich krása spočívá v tom, že je to apoteóza nenápadná, jelikož suverénně samozřejmá. Jiná, než bychom čekali. Až magicky jiná.

Smithová, Ali - Jiné povídky a jiné povídky
Knihovnice.cz, alza, 05.04.2005

(...) Smithová líčí příběhy každodenního života takovým způsobem, že ztrácejí na všednosti. Události, které jsou ústředním motivem jednotlivých povídek, jsou většinou zcela běžné až banální. Smithová je ale umí obohatit o nějakou netypickou drobnost, která pak dá celému příběhu náboj.
Hodnocení: 90%

Nemyslitelné se stává skutkem každý den
LIDOVÉ NOVINY, Ondřej Horák, 24.03.2005

(...) V krátkých textech se autorka snaží navázat především na dědictví Dubliňanů Jamese Joyce a povídek Ernesta Hemingwaye a Raymonda Carvera, dvou velikánů americké povídky. I v prózách skotské prozaičky je více skryto pod "hladinou" textu než přímo vysloveno. Čtenář si tak může (ne-li musí) tato nedourčená místa v životech hrdinů domýšlet a dávat do souvislostí. (...) výbor povídek Ali Smithové - již 76. svazek výborně graficky upravené edice angloamerických autorů nakladatelství Argo -patří k těm titulům, které drží její laťku velmi vysoko.
HODNOCENÍ LN: * * * *

Názory našich čtenářů

Milé překvapení
Marek, Louny, 04.04.2005

Skvělé! Tyto povídky rozhodně mají něco do sebe. K jedněm ze zvláštních poznávacích znamení Ali patří to, že její dílka rozhodně nekončí tradičně. Většinou se pointa nachází někde v půlce povídky a konec už je jakoby začátek nové, což působí krásně a zajímavě. Je to prostě zážitek pro milovníky kvalitních knih.

01

Napište vlastní komentář

Četli jste knihu Jiné povídky a jiné povídky?
Tak neváhejte a napište vlastní komentář. Podělte se s ostatními čtenáři o své hodnocení.
Hodnocení
výborné
Nadpis recenze *

Váš komentář *

Vaše jméno

Nejprodávaněj±í knihy
v±echny nejprodávaněj±í tituly
Kmenoví autoři
v±ichni kmenoví autoři
 
Brzy vyjde
v±echny připravované tituly
ARGO spol. s r.o.
Milíčova 13, Praha 3
tel.: +420 222 781 601

  Pokročilé hledání zasílání novinek