Kniha Tajemný plamen královny Loany - obálka

Tajemný plamen královny Loany

Autor:

Originální název: La misteriosa fiamma della regina Loana
Překlad: Alice Flemrová

EAN: 9788072037247

Formát: 457 stran, vázaná
Rok vydání: 2005

Hardcover457
Argo

Doporučená cena: 398,- Kč

Objednávka: Knihu Tajemný plamen královny Loany můžete koupit ještě dnes v internetovém knihkupectví Kosmas.cz se slevou 15%.

Anotace:

Ve svém novém románu se Umberto Eco vrací především do doby svého dětství a dospívání. Protagonistou příběhu je šedesátiletý antikvář Yambo, který se probudí z komatu s těžkou amnézií a pamatuje si jen citáty z literárních děl. Rozhodne se hledat vlastní vzpomínky na půdě rodinného sídla v bednách se starými rodokapsy, komiksy, gramofonovými deskami a školními sešity. Eco i v tomto díle plně rozvinul svou zálibu v intertextových citacích, zaměřil se však hlavně na oblast tzv. triviální literatury, jíž věnoval studii Nadčlověk pro masy. Yambo, stejně jako Eco, dospíval v Itálii ve 30. a 40. letech minulého století. Byl jeho vysněným hrdinou hrabě Monte Christo, Sandokan anebo Duce? Tajemný plamen královny Loany je román o citové výchově za fašismu. Vypráví o lidské odvaze i strachu, slabosti a síle, o ideologii, propagandě a cenzuře doby. Yambo objevuje útržky vzpomínek a skládá z nich svůj vlastní život. Eco–vypravěč přitom využívá narativní metodu, již nazval „mlžným efektem“. Při četbě románu jen pozvolna rozhrnujeme závoje mlhy zapomnění a snového oparu, abychom v dálce zahlédli tajemný plamen královny Loany, který září v hlubině nevědomí každého z nás.

 

Ohlasy a odkazy:

"Ecovy studené plameny", Jiří Špička, iLiteratura.cz, 11. 12. 2006 /Původně publikováno v časopise Host, XXII, 1/2006, str. 9-11/

"Tajemný plamen královny Loany aneb Ecovo staré harampádí", Věra Suková, iLiteratura.cz, 11. 12. 2006

 

Recenze v médiích

Eco, Umberto: Tajemný plamen královny Loany
iLiteratura, Jiří Špička, 11.12.2006

Jak se román chýlí ke konci, Yambo si začíná vybavoval některé klíčové okamžiky ze svého dětství – je to po několika stech stran konečně něco, co by se dalo označit za vyprávění.

Eco, Umberto: Tajemný plamen královny Loany 2
iLiteratura, Věra Křížová, Věra Suková, 11.12.2006

Dostala se vám v posledním roce do rukou kniha Tajemný plamen královny Loany od Umberta Eca? Otevírali jste ji nervózně a chvatně

Eco, Umberto: Tajemný plamen královny Loany 1
iLiteratura, Jiří Špička, 11.12.2006

Umberto Eco je nejen význačným světovým sémiologem a estetikem, ale od dob Jména růže i celebritou krásné literatury.

Názory našich čtenářů

Můj pohled
30.10.2006

Pro mne byl konec knihy víc než jasný. Když mladý Yambo přišel o svou platonickou lásku - v jeho srdci, myšlenkách a vzpomínkách stále žila a živila implicitně jeho radost ze života. Pro každého z nás je “tajemný oheň královny Loany“ něco jiného ale dalo by se to zjednodušeně nazvat: niterným smyslem života. Co se stane když člověk zjistí, že jeho “tajemný plamen královny Loany“ - který dával po léta životu naději a smysl - přestal plát?

Co je pravda?
03.10.2006

Když si pořádně přečtete všechny Ecovi romány, možná si všimnete, že autor rozvíjí myšlenku(ky) nedořešené v předešlých dílech. Co můžete s určitostí říct o životě Yamba? O jeho dětství? Přišel přece o paměť. Můžeme s určitostí říct, že vzpomínka na dětství není jen snem? Můžeme říct co je pravdou z Baudolínova vyprávění, když sám sebe nazývá lhářem? Není to spíš o sestavování historie dle pramenŮ? Ale kdo pozná zda prameny z kterých si vytváříme náš úsudek jsou ty pravé nebo pravdivé.

překoná Jméno růže???
Nikola Hudeček, nikola@lysacup.cz, Kocourkov - Opava, 03.09.2006

nebudu hodnotit Tajemný plamen...kdo z čtenářů Eca může tvrdit že jeho romány opravdu pochopil? Jen se chci vyjádřit k postřehu níže...'Eco si Jménem růže nasadil vysokou laťku. Překoná ji ještě někdy?'...!!!???!!!...laťku? Umberto Eco? Mluvíme o 'tom' Ecovi? tato otázka by měla své místo v 80. letech. Člověče, četl jste Foucaultovo kyvadlo? Překoná se někdy?! ON se překonává každým dalším dílem!!! Eco se nepotřebuje překonávat (né že by to šlo). Nezapřu fandu Kyvadla, ale nic lepšího opravdu neznám...může snad někdo tvrdit že pochopil Baudolino??? Buďme realisti a přiznejme si, že pravý smysl díla zná jen autor...né profesorka literatury, nebo kamarád který tu či onu knihu četl dříve než já...

Nepřekonatelné Jméno růže
mates, Lausanne, 10.03.2006

Jen velmi ojediněle se stává, že kritika je lepší než dílo samotné. Tento pocit jsem měl při čtení Ekova Tajemného plamenu. Ve zbytku jeho románů se napětí prolíná s fantastickou znalostí historie, ale zde se Eco spokojil pouze s házením faktů z jeho dětství. Je to sice dílo hodné diskuse intelektuálů a italských pamětníků, kteří se vrátí ke svým kořenům, ale normálnímu čtenáři, očekávájícímu něco podobně strhujícího jako Jméno růže nic neřekne. Eco si Jménem růže nasadil vysokou laťku. Překoná ji ještě někdy?

ECO ?
07.02.2006

Připadá mi, že si autor touto knihou splácí jakýsi dluh z minulosti. Zvláštní strhující napětí, které provází všechny předcházející Ecovy tituly, jsem tady nenašel.

05

Napište vlastní komentář

Četli jste knihu Tajemný plamen královny Loany?
Tak neváhejte a napište vlastní komentář. Podělte se s ostatními čtenáři o své hodnocení.
Hodnocení
výborné
Nadpis recenze *

Váš komentář *

Vaše jméno

Nejprodávaněj±í knihy
v±echny nejprodávaněj±í tituly
Kmenoví autoři
v±ichni kmenoví autoři
 
Brzy vyjde
v±echny připravované tituly
ARGO spol. s r.o.
Milíčova 13, Praha 3
tel.: +420 222 781 601

  Pokročilé hledání zasílání novinek