Kniha V zákulisí muzea - obálka

V zákulisí muzea

Autor:

Originální název: Behind the Scenes at the Museum
Překlad: Dana Vlčková

EAN: 9788072038268

Edice: AAA - Edice angloamerických autorů
Formát: 308 stran, vázaná
Rok vydání: 2006

Hardcover308
Argo

Doporučená cena: 289,- Kč

Objednávka: Knihu V zákulisí muzea můžete koupit ještě dnes v internetovém knihkupectví Kosmas.cz se slevou 15%.

Anotace:

Prvotina britské autorky z r. 1995, která získala o rok později Whitbreadovu cenu za nejlepší debut roku a byla už přeložena do osmnácti jazyků. Román začíná nechtěným početím hlavní vypravěčky Ruby, jejíž osobní život není zrovna zalitý sluncem. Jedná se především o příběh rodiny, její historii i současnost, odvíjející se přes narození, svátky, svatby, útěky a pohřby, která by si nikdy nedělala ambice dostat se do románu. V knize se ani tak nevypráví o zmařených příležitostech, ale o tom, že existují lidé, kteří žádné příležitosti nemají. Skvěle napsaná tragikomedie je důkazem, že i naprosto průměrná rodina, jak nám ji líčí Ruby, může být námětem velkého díla, a dostat se tak do výstavní síně, třebaže není co vystavovat.

Recenze v médiích

Řekni mu, že mám měsíčky
RESPEKT, Hana Ulmanová, 29.01.2007

(...) dostáváme se k hlavnímu tématu románu, k zachycení souvislostí mezi tzv. velkými a malými dějinami. (...) Nepoměrně důležitější jsou ale pro autorku dějiny malé, odehrávající se jakoby v zákulisí. (...) I druhý stavební kámen celé prózy je založen na kontrastu, tentokrát mezi realitou a sněním: zatímco v ideálním světě je porod novorozence ozářen nebeskou gloriolou, v reálu ho zalévá značné množství krve.
Úděl žen však Atkinsonová nevykresluje nijak tragicky, naopak nešetří sebeironi. (...)
Románu by určitě prospělo pár radikálnějších redaktorských zásahů včetně seškrtání - ale na to už je pochopitelně dvanáct let po jeho vydání pozdě.

Atkinson, Kate: V zákulisí muzea
iLiteratura, Markéta Musilová, 15.01.2007

Kate Atkinsonová (1951) je na britském literárním trhu již dávno zavedenou značkou; ke dnešnímu dni má na svém kontě sedm románů, oceňované povídky a dvě divadelní hry uvedené na scéně Edinburského divadla.

Bude to spíš horší než lepší
LIDOVÉ NOVINY, Ondřej Horák, 05.12.2006

(...) Debutový román Kate Atkinsonové je velmi humorný, nemilosrdný a pravdivý. Chtělo by se říci, že takové střízlivé nahlédnutí na život žen čtyř generací se mohlo zdařit pouze autorce. Jenže v politicky korektní době je to vlastně trochu jinak: kdyby byl autorem muž, byl by román jistě vnímán jako tendenční, možná až machistický.

Napište vlastní komentář

Četli jste knihu V zákulisí muzea?
Tak neváhejte a napište vlastní komentář. Podělte se s ostatními čtenáři o své hodnocení.
Hodnocení
výborné
Nadpis recenze *

Váš komentář *

Vaše jméno

Nejprodávaněj±í knihy
v±echny nejprodávaněj±í tituly
Kmenoví autoři
v±ichni kmenoví autoři
 
Brzy vyjde
v±echny připravované tituly
ARGO spol. s r.o.
Milíčova 13, Praha 3
tel.: +420 222 781 601

  Pokročilé hledání zasílání novinek