Kniha Až nadejde čas - obálka

Až nadejde čas

Autor:

Originální název: De maske egnede
Překlad: Robert Novotný

EAN: 9788072039562

Formát: 264 stran, vázaná
Rok vydání: 2007

Hardcover264
Argo

Doporučená cena: 259,- Kč

Objednávka: Knihu Až nadejde čas můžete koupit ještě dnes v internetovém knihkupectví Kosmas.cz se slevou 15%.

Anotace:

Strhující příběh inspirovaný vlastními dětskými zážitky i u nás oblíbeného autora Citu slečny Smilly pro sníh.
Román Až nadejde čas vypráví příběh tří žáků na jedné soukromé škole v Kodani na začátku 70. let. Tyto děti, navíc poznamenané úzkostí a těžkými zážitky z výchovných ústavů, zjistí, že za tuhým autoritativním režimem, který na škole vládne, se skrývá dalekosáhlý plán, a rozhodnou se jej odhalit.
Kniha, inspirovaná autorovými vlastními zkušenostmi ze školních let, je nelítostnou obžalobou odlidštěného a byrokratického výchovně-vzdělávacího systému, jaký tehdy v Dánsku fungoval. Román vyvolal vášnivé veřejné diskuse, poněvadž většina Dánů žije v přesvědčení, že jejich školství je lidské, laskavé a rozumné.
Peter Hǿeg v tomto románu opět, i když zcela novým způsobem, rozvíjí svá životní témata a i tato jeho v pořadí čtvrtá kniha (vyšla v roce 1993) zapůsobí strhujícím příběhem, jazykovým mistrovstvím a uměleckou přesvědčivostí, které jsou jejich autorovi vlastní.

 

Ohlasy a odkazy:

"Hoegova škola, kde nechtěli slyšet o tmě", Helena Březinová, MF Dnes, 24. 11. 2007

"Než odzvoní konec", Helena Stiessová, Lidové noviny, 5. 1. 2008

 

Recenze v médiích

Dítě z "děcáku" bojuje s časem
Hospodářské noviny, Magdalena Čechlovská, 14.02.2008

(...) Kniha vyšla v Dánsku v roce 1993 a vzbudila velké pohoršení. Dánové byli do té doby nekriticky pyšní na svůj vzdělávací systém. Hoeg jej ale vylíčil jako patologický mechanismus znásilňující lidskou přirozenost. To je ale pouze vedlejší, i když velice silný efekt. Podstatnější a také skrytější je obraz lidské duše, prožitky, traumata i smíření chlapce, který musel vyrůst bez rodiny, a přece našel svou spásu po boku ženy a dítěte. (...)

Než odzvoní konec
LIDOVÉ NOVINY, Helena Stiessová, 05.01.2008

(...) Cesta tří rebelantů zákrutami školního labyrintu chvílemi něčím protismyslně připomene výpravy Harryho Pottera po Bradavicích. V děsivém provedení. Pocity absurdity a zrůdné grotesknosti posiluje tón vypravěče, chladný, jak jen to jde, aby mohl vůbec vyprávět. Z ledových střepů postupně čtenář skládá pravděpodobný obraz příběhu, pochopí, že vypravěč zestárl o dvacet let a svým vyprávěním se snaží zjednat nápravu; zdráhá se číst s důvěrou v někoho, kdo podle vlastních slov není duševně tak docela v pořádku a svým přerývaným vyprávěním to dotvrzuje.

Høeg, Peter: Až nadejde čas
iLiteratura, Helena Březinová, 21.12.2007

Román Až nadejde čas se nedočkal odezvy jen v literárních rubrikách, nýbrž plnil několik měsíců všechny sekce. Psaly se čtenářské dopisy i komentáře a v hostující roli recenzenta vystoupil dokonce tehdejší ministr školství. Høegova nejkontroverznější kniha však přinesla i jinou novinku – po prvotních nadšených recenzích napsal vlivný kritik deníku Information Erik Skyum Nielsen kritiku zdrcující. Poté už se Høeg nikdy nedočkal nadšeného ohlasu a poslední dva romány recenzenti strhali.

Názory našich čtenářů

Až nadejde...
Anna, Praha, 04.04.2008

Dlouho se mi nepodařilo vžít se při čtení tak hluboko do děje a i do vypravěče. Skvěle napsaný a neméně dobře přeložený sugestivní příběh, který musí alespoň trochu zasáhnout každého, kdo si zažil na základce šikanování a ponižování ze strany spolužáků a učitelů. Knihu jsem doslova zhltla během několika dní a zbyl mi po ní zvláštní svíravý pocit absolutní beznaděje.

Až nadejde čas
Jolana, nyní Praha, 20.02.2008

Z této knihy mě mírně řečeno mrazilo... Velmi silně mi to připomělo mou 8.- 9. třídu základního školství po roce 1968, kdy se mí rodiče dost obrodně angažovali na malém městě a ta síla uvědomělých soudružek učitelek po obsazení vojsky Varšavské smlouvy se nedá naprosto zapomenout. To autoritářské školství, které rozhodovalo o dalším životě člověka na prahu dospění, zahrávání si s osudy.

*****
kdy nadejde čas?
marie, , 25.06.2007

milé Argo, nemůžu se dočkat, až nadejde čas:-) kdy to bude? bez Hoega není života

1.73

Napište vlastní komentář

Četli jste knihu Až nadejde čas?
Tak neváhejte a napište vlastní komentář. Podělte se s ostatními čtenáři o své hodnocení.
Hodnocení
výborné
Nadpis recenze *

Váš komentář *

Vaše jméno

Nejprodávaněj±í knihy
v±echny nejprodávaněj±í tituly
Kmenoví autoři
v±ichni kmenoví autoři
 
Brzy vyjde
v±echny připravované tituly
ARGO spol. s r.o.
Milíčova 13, Praha 3
tel.: +420 222 781 601

  Pokročilé hledání zasílání novinek