Kniha Na stopě neznámému - obálka

Na stopě neznámému

Znovuzrození L. F. Pinagota

Autor:

Originální název: Le monde retrouvé de Louis-Francois Pinagot sur les traces d´un inconnu 1798-1876
Překlad: Lenka Kolářová

EAN: 9788072037100

Edice: Každodenní život
Formát: 244 stran, vázaná
Rok vydání: 2007

Hardcover244
Argo

Doporučená cena: 269,- Kč

Objednávka: Knihu Na stopě neznámému můžete koupit ještě dnes v internetovém knihkupectví Kosmas.cz se slevou 15%.

Anotace:

První mikrohistorická práce o dějinách 19. století. A. Corbin v ní rekonstruuje svět obyčejného měšťana, žijícího na pařížské periferii, jenž nijak nezasáhl do velký dějin a jehož život je podle autora typickým pro anonymní masy milionů lidí z nižších sociálních vrstev společnosti. Corbin si hrdinu pro tuto „ideální biografii“ vyvolil náhodně, a tomu odpovídá i obsah knihy. Pinagotův osobní život, zdokumentovaný úředními zápisy, konfrontuje autor s životem světa, do něhož Pinagot patřil a který ovlivňoval jeho každodenní konání a myšlení.

Recenze v médiích

LITERÁRNÍ KAPSÁŘ
TÝDEN, Pavel Mandys, 29.01.2007

(...) Historici stále častěji od sledování životů králů a vojevůdců utíkají ke zkoumání každodenního života. Extrémním, ale neobyčejně inspirativním případem je čerstvě vydaná studie Alaina Corbina Na stopě neznámému. (...) Corbinovou ambicí je podívat se na život chudiny pařížského předměstí detailně a v souvislostech, bez zjednodušení, jaká přináší studium této sociální skupiny jako celku.

Názory našich čtenářů

Martin Kosař, koalix@post.cz, Hradec Králové, 18.02.2007

Historici stále častěji od sledování životů králů a vojevůdců utíkají ke zkoumání každodenního života.Ano, již zhruba osmdesát let. život chudiny pařížského předměstí 'Louis-Francois Pinagnot existoval. Důkazem je záznam v matrice. Narodil se 2. messiodoru roku VI 920. června 17980 o třetí hodině ranní. Zemřel 13. ledna 1876 tam, kde se narodil.' Celý život žil v Perche, to je asi 150km od Paříže. Možná jednou někdo napíše pěknou práci o tom, že pro kolem Prahy je venkov a hranice s Německem. Jinak kniha je velmi zajímavá. V posledni době je aplikace metod užívaných pro starší období na ta mladší poměrně oblíbená. Rozhodně tato kniha stojí za přečtení, ostatně čte se velice lehce. Když člověk pročítá, jak spolu sousedé vedli spor jehož podstaty bylo pár vysbíraných kobylinců z pole, dává to prostor k zamyšlení, jak daleko jsme se za těch několik málo generací posunuliz hlediska našeho uvažování či hodnotových žebříčků. Nekritický frankofil pak jistě mile rád pozná, že sladká Francie nejsou jen bulváry s kavárničkami plnými elegantně oblečených lidí.

01

Napište vlastní komentář

Četli jste knihu Na stopě neznámému?
Tak neváhejte a napište vlastní komentář. Podělte se s ostatními čtenáři o své hodnocení.
Hodnocení
výborné
Nadpis recenze *

Váš komentář *

Vaše jméno

Nejprodávaněj±í knihy
v±echny nejprodávaněj±í tituly
Kmenoví autoři
v±ichni kmenoví autoři
 
Brzy vyjde
v±echny připravované tituly
ARGO spol. s r.o.
Milíčova 13, Praha 3
tel.: +420 222 781 601

  Pokročilé hledání zasílání novinek