Kniha Nový kvantový vesmír - obálka

Nový kvantový vesmír

Autor:

Originální název: The New Quantum Universe
Překlad: Martin Žofka

EAN: 9788072036998

Edice: ZIP
Formát: 430 stran, vázaná
Rok vydání: 2005

Hardcover430

Kniha byla vydána ve spolupráci s nakladatelstvím Dokořán.

Argo, Dokořán

Doporučená cena: 499,- Kč

Objednávka: Knihu Nový kvantový vesmír můžete koupit ještě dnes v internetovém knihkupectví Kosmas.cz se slevou 15%.

Anotace:

Poutavý a zasvěcený úvod do jedné z nejvlivnějších teorií 20. století určený laikům a založený na příkladech z každodenního života. Máme před sebou knihu, jež na základě středoškolských znalostí dokáže pomocí v podstatě nematematického výkladu zprostředkovat vhled do základních principů, jimiž se řídí kvantový svět. Autoři se zabývají rovněž oblíbenými kvantovými paradoxy a dávají čtenáři na výběr několik možných vysvětlení. Důležitost kvantové teorie vysvitne i v souvislosti s nadcházející nanotechnologickou revolucí, která bude zřejmě v tomto století určovat směr rozvoje technologií a spolu s kvantovou kryptografií a kvantovými počítači se přiblíží až na samou hranici snů z oblasti vědecko-fantastické literatury, jíž ostatně autoři vyhradili celou jednu kapitolu v závěru knihy. Srozumitelný a živý výklad je doprovázen četnými pečlivě zvolenými fotografiemi a přehlednými diagramy. Tato působivá a propracovaná kniha je nepochybně čtivým dárkem pro všechny zájemce o tajemnou a lákavou kvantovou teorii.

Názory našich čtenářů

Kniha, která stojí za pozornost
RHO, , 03.01.2007

Na rozdíl od některých jiných popularizačních knih o kvantové mechanice a souvislostech (např. Hawking-Penrosových) se tato knížka věnuje demonstraci možností této teorie velmi střízlivou formou a také na příkladech z 'každodenního života'. Najdete zde pojednání o černých dírách a obligátní Schrödingerově kočce, ale zároveň se dočtete o tom, jak se laserem chladí atomy a proč je kvantová teorie tak důležitá pro konstrukci dnešních i budoucích počítačů. Knížka nehraje se čtenářem hru 'seď a žasni nad tím, čemu všemu neporozumíš' a je to její obrovské plus. Čtenář není nucen zaujmout roli pasivního diváka, u kterého nezáleží na tom, co všechno nepochopil. Místy je zde od něj vyžadováno skutečné soustředění, což v popularizačních knihách není vždy pravidlem. Autoři k němu ale přistupují poctivě a snaží se věci vysvětlit tak, aby tomu porozuměl, jak jen to dané úrovni jde. A jde to překvapivě hodně. Cílem knihy není to, aby čenář získal dojem, že moderní fyzika je něco zcela mimo jeho možnosti chápání. Naopak. Odměnou za určité vlastní úsilí investované do čtení pak může být skutečně lepší pochopení světa okolo nás. Čtěnář se sice nenaučí počítat energetické spektrum atomárních hladin, ale přinejmenším pochopí, jak to asi celé může fungovat a k čemu je to dobré. Kniha je postavena na obecném popisu kvantové teorie v prvních třech kapitolách a třech více či méně nezávislých celcích, kterými jsou (1) teorie pevných látek, (2) kvantová teorie v astrofyzice a fyzice vysokých energií a konečně (3) kvantové paradoxy a jiná populární témata. Jako bonus najdete v poslední kapitole přehled vývoje vědeckofantastické litertury a její prolínání čí míjení se s fyzikou. Závěrem nemohu opomenout, že celá knížka je doslova nasycena nejrůznějšími fotografiemi (lidí i jevů), obrázky a krátkými poznámkami k práci a životu vědců. Tyto prvky dle mého názoru skvěle doplňují a oživují text, takže se těšíte na každou další stránku. Na předsádce knihy najdete slova R. Feynmana: 'Kvantový vesmír uvádí v každé kapitole jeden můj citát - stejně to je ale zatraceně dobrá kniha.' I v tomto měl R.F. skvělý odhad.

nanuk_2014
05.11.2006

je to skutočne dobrá kniha, na základe ktorej som si dokázal vytvoriť predstavu od odlišnosti kvantového sveta od toho každodenného ... skutočne doporučujem každému kto ma záujem sa dozvedieť niečo zauimavé !!!

02

Napište vlastní komentář

Četli jste knihu Nový kvantový vesmír?
Tak neváhejte a napište vlastní komentář. Podělte se s ostatními čtenáři o své hodnocení.
Hodnocení
výborné
Nadpis recenze *

Váš komentář *

Vaše jméno

Nejprodávaněj±í knihy
v±echny nejprodávaněj±í tituly
Kmenoví autoři
v±ichni kmenoví autoři
 
Brzy vyjde
v±echny připravované tituly
ARGO spol. s r.o.
Milíčova 13, Praha 3
tel.: +420 222 781 601

  Pokročilé hledání zasílání novinek