Kniha Nula - obálka

Nula

Životopis jedné nebezpečné myšlenky

Autor:

Originální název: Zero, The biography of a Dangerous Idea
Překlad: Pavel Houser, Jana Houserová

EAN: 9788073630485

Edice: Aliter
Formát: 264 stran, vázaná
Rok vydání: 2005

Hardcover264

Kniha byla vydána ve spolupráci s nakladatelstvím Dokořán.

Argo, Dokořán

Doporučená cena: 298,- Kč

Objednávka: Knihu Nula můžete koupit ještě dnes v internetovém knihkupectví Kosmas.cz se slevou 15%.

Anotace:

Tato kniha je historií nuly. Zrodila se ve starověku a posléze se jí podařilo vybojovat si místo na slunci na Východě, s prosazením na Západě to však měla mnohem obtížnější. Možná proto se naší civilizaci dodnes mstí a neustále působí nové a nové potíže - od havárií řídících systémů až po fundamentální problémy v moderní fyzice.
Stejně je však naše kniha i historií lidí, kteří po staletí s nulou bojovali a nakonec jí v nerovném boji podlehli učenců a mystiků, vědců a kněží, všech těch, kdo se nule snažili porozumět a ovládnout ji. Je to příběh marných, někdy i násilných pokusů západního světa ochránit se před vlivem východních myšlenek. A je to také historie paradoxů, které s sebou přináší nevinně vypadající číslo, paradoxů, které mátly i nejchytřejší mozky minulého století a hrozily narušit vlastní základy vědeckého myšlení.
Nula nakonec vždy zvítězila nad těmi, kdo se jí stavěli na odpor. Lidé ji nikdy nedokázali přinutit, aby se přizpůsobila jejich filozofiím, to ona utvářela naše názory na vesmír i na samotného Boha.

Názory našich čtenářů

Nula nejen pro matematiky
Jenda, Třebíč, 25.01.2007

Je tak dobrá, že jsem ji už přečetl dvakrát. Pak jsem ji vnutil synovi - lékař a se zájmem ji přečetl taky. Nakonec jsem ji i zakoupil, protože jsem ji měl z knihovny. Prodejny ji ale zcela běžně nevedou. Chcete-li se dovědět něco, jak se vyvíjelo počítání na pozadí dějin lidstva a jeho poznání, jak počítali a v jaké soustavě egypťané, řekové a římané, arabové, indové proč nebyl rok '0', kdy začíná století, kdy se začaly používat záporná čísla, kdy a jak se zavedly derivace a proč jsou používané znaky y' a y˙,jak souvisí nula a nekonečno, tak neváhejte. Není to knížka o vzorcích ale o vývoji lidské abstrakce v počítání a tento vývoj běží dosud. Nejsem korektor, jsem už postarší inženýr.

Popularizace na jedničku
velky.umelec@centrum.cz, Ostrava, 21.08.2006

Autor knihy velmi stručně, výstižně a srozumitelně doslova profičí v historii matematiky od počítání ovcí až k teorii superstrun. Čtení zajímavé, zábavné, nesmírně informativní. Korektura se opravdu moc nenadřela, ale je to jen detail. Knížka stojí za to.

super čítanie
t0f0, , 10.04.2006

Škoda, že som si tú knihu neprečítal pred vysokou školou. To, čo som nedokázal pochopiť z množstva téz, lem, viet a dôkazov je tu podané úplne polopatisticky a zrozumiteľne. Navyše s historickými súvislosťami a paradoxami. Odporúčam.

Vyhoďte korektora!
Klášterecká Jeseň, 11.12.2005

Chybu hned v prvním odstavci následuje spousta dalších v celé knize. Nejsem hnidopich, ale je jich tam trochu moc...

04

Napište vlastní komentář

Četli jste knihu Nula?
Tak neváhejte a napište vlastní komentář. Podělte se s ostatními čtenáři o své hodnocení.
Hodnocení
výborné
Nadpis recenze *

Váš komentář *

Vaše jméno

Nejprodávaněj±í knihy
v±echny nejprodávaněj±í tituly
Kmenoví autoři
v±ichni kmenoví autoři
 
Brzy vyjde
v±echny připravované tituly
ARGO spol. s r.o.
Milíčova 13, Praha 3
tel.: +420 222 781 601

  Pokročilé hledání zasílání novinek