Kniha Tři studie o době Karla IV. - obálka

Tři studie o době Karla IV.

Autor:

EAN: 9788072037599

Edice: Historické myšlení
Formát: 160 stran, vázaná
Rok vydání: 2006

Hardcover160
Argo

Doporučená cena: 198,- Kč

Objednávka: Knihu Tři studie o době Karla IV. můžete koupit ještě dnes v internetovém knihkupectví Kosmas.cz se slevou 10%.

Anotace:

Triptych karlovských studií se pokouší na několika příkladech zachytit konkrétní problémy jak Karlovy osobnosti, tak především doby, v níž žil. První část je pokusem o nový pohled na jeden ze způsobů Karlovy sebeprezentace. Druhá část triptychu je věnována problematice českého středověkého nacionalismu a národního vědomí. Klade za cíl částečně relativizovat genetické pojetí rozvoje těchto jevů v průběhu 14. století a zároveň se snaží poukázat na úlohu intelektuálů při formování nacionalismu a národního vědomí v českém prostředí. Na příkladě několika generací kronikářů ukazuje, že intelektuálové na jedné straně citlivě reflektovali dobové společenské představy, na straně druhé však v mnoha ohledech do těchto představ vědomě vnášeli názory, jež byly ve společnosti prozatím přítomny pouze podprahově a hrály zcela okrajovou úlohu. Na druhou část navazuje část třetí, ohledávající způsob, jakým duchovní vzdělanci 14. století nakládali se staršími hagiografickými texty a jak je přizpůsobovali dobovým kritériím laické zbožnosti.

Názory našich čtenářů

Inteligentní kniha
Hesselius@seznam.cz, , 12.04.2006

Velmi inteligentní a průbojná kniha, plná zajímavých interpretací a psaná s příjemným nadhledem. Poučeného čtenáře autorova metodologická vyzrálost sotva překvapí. Je ovšem nadmíru sympatické, že se Martin Nodl obešel bez prázdného rituálního vzývání módních historiografických trendů (které tak často tvoří pouze křiklavě barevnou fasádu tradicionalistických přístupů) a namísto toho sestavil skutečně zajímavou knihu. Zařazení tří tematicky jen volně provázaných esejů podle mě nepředstavuje žádnou vadu na kráse. Méně je někdy více, což platí (v dobrém) i pro předkládané inspirativní studie: svorník zde spíše než téma představuje způsob historikova přemýšlení o problémech středověké české historiografie (Karlova autobiografie, Dalimil, Zbraslavská kronika, 'kroniky doby Karla IV.', prokopské legendy etc.), problémech funkce a funkční transformace textů a zvláště přínosně vztahu textů a obrazů jako rovnocenných nositelů (často dosti posunutých) významů. Otazník snad vyvolává titul knihy, který možná až příliš demonstrativně souzní s právě probíhající karlovskou výstavou. Karlova osobnost se sice tu více, tu méně proplétá celým textem, přesto se nemůžu zbavit dojmu, že se v prvé řadě jedná o jakousi marketingovou nálepku. Celkově mi ale nezbývá než rozhodně trvat na tom, že vydání esejů v prestižní řadě Historické myšlení, u jejíhož zrodu sám Nodl v 90. letech stál, je naprosto oprávněné.

01

Napište vlastní komentář

Četli jste knihu Tři studie o době Karla IV.?
Tak neváhejte a napište vlastní komentář. Podělte se s ostatními čtenáři o své hodnocení.
Hodnocení
výborné
Nadpis recenze *

Váš komentář *

Vaše jméno

Nejprodávaněj±í knihy
v±echny nejprodávaněj±í tituly
Kmenoví autoři
v±ichni kmenoví autoři
 
Brzy vyjde
v±echny připravované tituly
ARGO spol. s r.o.
Milíčova 13, Praha 3
tel.: +420 222 781 601

  Pokročilé hledání zasílání novinek