Kniha Hotel svět - obálka

Hotel svět

Autor:

Originální název: Hotel World
Překlad: Petra Kůsová

EAN: 9788072038831

Edice: AAA - Edice angloamerických autorů
Formát: 156 stran, vázaná
Rok vydání: 2007

Hardcover156
Argo

Doporučená cena: 218,- Kč

Objednávka: Knihu Hotel svět můžete koupit ještě dnes v internetovém knihkupectví Kosmas.cz se slevou 10%.

Anotace:

Britská autorka Ali Smithová se českému čtenáři představila poprvé v roce 2005 výborem Jiné povídky a jiné povídky. V próze Hotel svět přivádí svůj osobitý styl poutající nápaditostí, poetičností, vtipem i hloubkou k ještě vybroušenější dokonalosti. Pětice hlasů po řadě vypráví v pěti časových rovinách o jednom skončeném životě. Každý promlouvá jakoby jiným jazykem, jinak zachycuje život žitý a skončený v hotelu, zmenšeném odrazu světa, poodkrývá jiné střípky skládající se do obrazu, kterému úplnou podobu dává až hlas šestý, jímž je čtenářovo vnímání. Vyprávění se čte jedním dechem jako napínavá báseň v próze, lehce plynoucí a přitom pronikající hluboko, ponechávající dostatečný prostor čtenáři, jeho pohledu a duši.

Recenze v médiích

PŘÍPAD ALI SMITHOVÁ
REFLEX, Ladislav Nagy, 02.08.2007

(...) V Hotelu Svět se setkává na jednu noc několik postav z různých společenských vrstev, s různým kulturním pozadím a právě to, jakým způsobem mluví, je charakterizuje. Překládat takový text vyžaduje vedle obvyklého soustředění a trpělivosti i obrovský cit. A ten Petra Kůsová očividně má. Její překlad Hotelu Svět je vynikající.

Svět duchů Vyplatí se vstoupit
MF DNES, Hana Ulmanová|Tomáš Weiss, 21.07.2007

(...) Ve srovnání s Jinými povídkami a jinými povídkami, vydanými česky před dvěma lety, není text Hotelu svět vskutku zrovna průzračně čistý. Zcela však odpovídá postavám i tématům, a hledáme-li jednotící motiv obou knih, je nasnadě: jsou jím ony jiné světy, které nám Smithová přirozeně a nenuceně nabízí. Na českých obálkách nás do nich zvou ilustrace Venduly Císařovské a rozhodně se vyplatí vstoupit.

Smithová hledá tmel, aby se svět nerozpadl
Hospodářské noviny, Ladislav Nagy, 12.07.2007

(...) Hotel Svět je v zásadě sbírkou povídek, fragmentů nabízejících vhled do několika životních osudů, přičemž čtenář jako by cítil, že tyto fragmenty spolu musejí souviset i nějakým jiným způsobem, než je rámec jedné noci v hotelu. Ostatně pocit jakési neurčité, přesto nepřehlédnutelné spojitosti provází i všechny autorčiny povídky. Její texty vypovídají o světě, který se zázrakem nerozpadl. Smithová tak nutí čtenáře znovu a znovu přemýšlet nad tím, čím svět vlastně drží pohromadě.

Tatínek, gejša, ostrov a hotel
LIDOVÉ NOVINY, Viktor Janiš, 28.06.2007

(...) povedený experimentální román, v němž Ali Smithová užívá proudu vědomí ještě lépe než Virginie Woolfová ve Vlnách. A suverénní, hravý překlad Petry Kůsové, který by porota Jungmannovy ceny věru neměla přehlédnout.

Jaké je datum našeho úmrtí?
LIDOVÉ NOVINY, Ondřej Horák, 26.06.2007

(...) Hotel Svět vypráví o tom, že jsme osamělí, že tradiční vztahy jsou narušeny. O matce jedné z hlavních postav se píše: "Vznešená trpitelka Deidre. Lisino onemocnění ji ale naplnilo radostí." Na druhé straně ovšem román ukazuje, že osamělost či podivínství ještě neznamená nerudnost. V příbězích skotské autorky převažuje křehkost a empatie, která často přichází právě až poté, kdy člověk pozná, že je ztracený, a tak se nemůže ztratit.
HODNOCENÍ LN ****

Napište vlastní komentář

Četli jste knihu Hotel svět?
Tak neváhejte a napište vlastní komentář. Podělte se s ostatními čtenáři o své hodnocení.
Hodnocení
výborné
Nadpis recenze *

Váš komentář *

Vaše jméno

Nejprodávaněj±í knihy
v±echny nejprodávaněj±í tituly
Kmenoví autoři
v±ichni kmenoví autoři
 
Brzy vyjde
v±echny připravované tituly
ARGO spol. s r.o.
Milíčova 13, Praha 3
tel.: +420 222 781 601

  Pokročilé hledání zasílání novinek