Kniha Kosmos - obálka

Kosmos

Autor:

Originální název: Kosmos
Překlad: Erich Sojka

EAN: 9788072038206

Edice: Současná světová próza
Formát: 157 stran, vázaná
Rok vydání: 2007

Hardcover157
Argo

Doporučená cena: 179,- Kč

Objednávka: Knihu Kosmos můžete koupit ještě dnes v internetovém knihkupectví Kosmas.cz se slevou 10%.

Anotace:

Za tento román z roku 1965 byl Witold Gombrowicz nominován na Nobelovu cenu za literaturu. Je příkladem autorova mistrovství a snese srovnání třeba s ikonickým Camusovým Cizincem. Hrdina románu utíká z domova do zakopanského letoviska, opouští známý svět ukotvený v kosmu souborem soudů a názorů na skutečnost a objevuje svět nový, zaplněný prapodivnými věcmi. Vytvořit z nich nový, logicky uspořádaný systém však může být nad jeho síly. Za tento román z roku 1965 byl Witold Gombrowicz nominován na Nobelovu cenu za literaturu. Je příkladem autorova mistrovství a snese srovnání třeba s ikonickým Camusovým Cizincem.

Recenze v médiích

WITOLD GOMBROWICZ: KOSMOS
REFLEX, Tomáš Dimter, 17.05.2007

(...) . Gombrowicz píše o chaosu jediným možným způsobem, jeho líčení zastupuje hemžení jednotlivostí a jejich vzájemnou rovnocennost. Román Kosmos je fascinující existenciální text podobný Camusovu Cizinci nebo francouzskému novému románu. Ke čtivosti svérázné prózy, kterou letos vydalo v češtině nakladatelství Argo, přispěl obří měrou překladatel Erich Sojka (1922 - 1997).

Gombrowicz, Witold: Kosmos
iLiteratura, Tomáš Jirsa, 10.05.2007

Před nedávnem vyšel poslední román polského spisovatele Witolda Gombrowicze Kosmos (1965), za který byl autor ve svých třiašedesáti letech vyznamenán v Paříži prestižní mezinárodní cenou Prix Formentor.

Clifton, Kosmos a japonské verše
LIDOVÉ NOVINY, Libuše Bělunková, 29.03.2007

(...) Jeden z vrcholů moderní evropské prózy. Popis naivní a pochopitelné lidské potřeby uchopovat svět jako soubor vyluštitelných šifer. (...) Mne na knize fascinují noční scény ubohosti a výbojné lascivity (našich) takzvaných obyčejných životů.

Záhada mrtvého vrabce
RESPEKT, Jaroslav Formánek, 19.03.2007

(...) Na zpočátku triviálním ději ihned zaujme autorův způsob vyprávění (...) Gombrowiczův Kosmos naléhavě upozorňuje, že naše vnímání vlastně představuje pouhý shluk banálních jednotlivostí, za nímž se skrývají vášně, emoce a chiméry, které dříve či později nemilosrdně vyplují na povrch. Snad právě z těchto důvodů postavy tajemného kněze a životem nezkažené Hedičky, jež se objevují na konci vyprávění, nad tímto stále stejným lidským příběhem začnou zvracet. "Vlastně ani nevím, je- li to příběh. Těžko nazvat příběhem takové neustálé seskupování a rozpadání prvků ," říká nejistý a hlubokou existenciální úzkostí zasažený Witold.

Každý svoji kozu dojí, ti-ri-ri
LIDOVÉ NOVINY, Ondřej Horák, 03.03.2007

(...) A jsme hned u jednoho ze základních poznávacích znaků díla tohoto polského velikána. Jeho romány se čtou velmi snadno, nepostrádají humor. Přesto jsou vnímány jako intelektuálské a také čteny i obdivovány jen úzkým publikem. Zdá se, že „kamenem úrazu“ je romanopiscova poťouchlá nenechavost.

Názory našich čtenářů

souhlas
kachna, praha, 01.03.2007

souhlasim s predchozi rekaci, takhle spatne (vecne) anotace by se psat nemely. kdyz jsem si ji precetl, myslel jsem si, ze pujde o 'jineho' Gombrowicze, po precteni knihy jsem pochopil, ze jde o stejneho G. jako byl ten, co napsal Pornografii nebo Ferdydurke. vzdyt on by se bez mezilidske situace/kosmu ani neobesel. vyborna kniha.

re:anotace
28.02.2007

Aj to niekto cital? Lebo mladici boli dvaja a dom bol obyvany rodinou? Inak vyborna kniha s otvorenym koncom,plna naznakov.

28.02.2007

mladik sa nezabyva v opustenom dome, ale spriatelom v dome jednej rodiny. Inak vynikajuce s otvorenym koncom

03

Napište vlastní komentář

Četli jste knihu Kosmos?
Tak neváhejte a napište vlastní komentář. Podělte se s ostatními čtenáři o své hodnocení.
Hodnocení
výborné
Nadpis recenze *

Váš komentář *

Vaše jméno

Nejprodávaněj±í knihy
v±echny nejprodávaněj±í tituly
Kmenoví autoři
v±ichni kmenoví autoři
 
Brzy vyjde
v±echny připravované tituly
ARGO spol. s r.o.
Milíčova 13, Praha 3
tel.: +420 222 781 601

  Pokročilé hledání zasílání novinek