Kniha Uprchlík kříží svou stopu - obálka

Uprchlík kříží svou stopu

Vyprávění z vrahova dětství

Autor:

Originální název: En flyktning krysser sitt spor
Překlad: Jarka Vrbová

EAN: 9788072039531

Formát: 353 stran, vázaná
Rok vydání: 2008

Hardcover353
Argo

Doporučená cena: 289,- Kč

Objednávka: Knihu Uprchlík kříží svou stopu můžete koupit ještě dnes v internetovém knihkupectví Kosmas.cz se slevou 15%.

Anotace:

Aksel Sandemose (1899-1965) se narodil na malém městě v dánském Jutsku norské matce a dánskému otci. Mládí prožil na moři a obě tyto skutečnosti výrazně ovlivnily jeho tvorbu. Jeho osud jediná kniha přeložená do češtiny čerpá z námořnické zkušenosti (Vzpoura na plachetnici Zuidersee, Odeon 1966) a kritikové ji přirovnávají k románům Josepha Conrada. Motiv dávné viny a kořenů, z nichž viník vyrostl, rozvádí autor ve svém zřetelně autobiografickém a nejzávažnějším románu Uprchlík kříží svou stopu. Hlavní hrdina Espen Arnakke se v mládí dopustil vraždy a neustále se k ní vrací. Autor pln pochopení Espenovo dávné provinění analyzuje a hlavní vinu spatřuje v úzkoprsosti maloměstského prostředí.

Recenzi na stránkách iLiteratura.cz najdete zde.

Přečtěte si také ukázku z knihu.

Recenze v médiích

Sandemose, Aksel: Uprchlík kříží svou stopu 3
iLiteratura, Karolína Stehlíková, 22.08.2008

Sandemose ve svém románu za pomoci tehdy populární metody psychoanalýzy dešifruje a hodnotí vlivy, které pokládá za klíčové pro vývoj osobnosti. Pro hrdinu knihy je celá výpověď způsobem terapie, jejímž cílem je udělit si rozhřešení. Snahou Espena Arnakkeho je jinými slovy svalit vinu za svůj čin na prostředí, z něhož vyšel a které ho formovalo.

Sandemose, Aksel: Uprchlík kříží svou stopu 2
iLiteratura, Helena Březinová, 17.03.2008

Zákon Jante zná ve Skandinávii každý, ne každý Seveřan ale dnes ví, odkud se vzal. Vzápětí po vydání knihy Uprchlík kříží svou stopu začalo desatero Aksela Sandemoseho (1899-1965) žít vlastním životem a Skandinávci je od třicátých let považují za vzorec maloměstské přízemnosti a pokrytectví. S proslulým románem i Zákonem Jante se dnes díky nakladatelství Argo a ve výborném překladu Jarky Vrbové mohou seznámit i čeští čtenáři.

Sandemose, Aksel: Uprchlík kříží svou stopu 1
iLiteratura, Barbora Grečnerová, 09.03.2008

Aksel Sandemose je otcem pojmu Janteloven (zákon Jante), který je dodnes ve Skandinávii symbolem omezené maloměstské morálky.

Před Zákonem Jante neutečeš
LIDOVÉ NOVINY, Jana Holá, 23.02.2008

(...) Román vychází v českém překladu vůbec poprvé, přestože patří ke stěžejním dílům severské meziválečné prózy. Autor sice o více než dvacet let později vydal přepracovanou a rozšířenou verzi, ale kritika se shoduje, že verze první je mnohem zdařilejší. Výtečný překlad Jarky Vrbové proto vychází z původního vydání.

Napište vlastní komentář

Četli jste knihu Uprchlík kříží svou stopu?
Tak neváhejte a napište vlastní komentář. Podělte se s ostatními čtenáři o své hodnocení.
Hodnocení
výborné
Nadpis recenze *

Váš komentář *

Vaše jméno

Nejprodávaněj±í knihy
v±echny nejprodávaněj±í tituly
Kmenoví autoři
v±ichni kmenoví autoři
 
Brzy vyjde
v±echny připravované tituly
ARGO spol. s r.o.
Milíčova 13, Praha 3
tel.: +420 222 781 601

  Pokročilé hledání zasílání novinek