Kniha Proklaté dny - obálka

Proklaté dny

Autor:

Originální název: Okajannyje dni
Překlad: Libor Dvořák

EAN: 9788072038541

Formát: 240 stran, vázaná
Rok vydání: 2006

Hardcover240
Argo

Doporučená cena: 259,- Kč

Objednávka: Knihu Proklaté dny můžete koupit ještě dnes v internetovém knihkupectví Kosmas.cz se slevou 15%.

Anotace:

K Velké říjnové socialistické revoluci v Rusku se ruský prozaik, básník a nositel Nobelovy ceny (1933) Ivan Alexejevič Bunin staví kriticky. Jako literát tak nejdůrazněji činí ve svých deníkových záznamech, shromážděných v cyklu "Proklaté dny" (Okajannyje dni). Jde o vášnivý protest proti brutalitě bolševické revoluce a zároveň nostalgickou obhajobu patriarchálních základů navždy odcházejícího Ruska minulosti. Bunin je si jasně vědom toho, že jeho postoje jsou zdůrazňovaně aristokratické a subjektivistické, ale jako potomek starého šlechtického rodu se oprávněně domnívá, že má na podobný pohled nezadatelné právo.

¨Recenzi na stránkách iLiteratura.cz najdete zde.

Recenze v médiích

Přírodní lyrika za revoluce
RESPEKT, Tomáš Weiss|Tereza Brdečková, 16.04.2007

(...) Je to poetický, explozivní obraz potápějícího se světa zachyceného do detailů včetně tvaru oblak a výrazu tváří. (...) Výtečný překlad Libora Dvořáka a krásná grafi cká podoba knihy od Vojtěcha Domlátila ten dojem, že jde o poklad, ještě podtrhují.

Bunin, Ivan: Proklaté dny
iLiteratura, Radka Bzonková, 13.04.2007

V českém překladu se objevily deníky Ivana Bunina (1870-1953), lépe řečeno jejich část. Stejně jako v originálu nesou název Proklaté dny a zachycují dobu kolem bolševické revoluce v roce 1917 až do roku 1920, kdy Bunin emigroval se svou ženou Věrou do Francie. Už ve dvacátých letech si Proklaté dny přečetla Buninova poslední láska – básnířka Galina Kuzněcovová.

Možná přijde něco děsivějšího
LIDOVÉ NOVINY, Tomáš Glanc, 10.03.2007

(...) Buninovy deníky z období bolševické revoluce patří ke knihám, které otřásly ruskou kulturou na konci 80. let - za perestrojky, kdy byly v Rusku prvně publikovány. (...) Dnešní čtenáře možná víc než zanícené odsudky počátků rudého teroru osloví Buninův dokonalý cit pro přírodní detaily a jejich pronikavé a působivé vylíčení. Deníky z revoluční doby jsou hodně založeny na aktuálním dění („Každé ráno činím pokus v poklidu se obléct a přemoci netrpělivou zvědavost na noviny - jenže vše marno“). Přesto do nich pronikají mistrně vystižené scenerie, popisy barev, tvarů a zápachů, které běžnou předmětnou každodennost proměňují v brilantní dílka nejvytříbenější estetické úrovně. (...) Na každý pád jde o knihu mnohostranně živou, která se čte v každé historické chvíli jinak a představuje pohled na revoluci a způsob vnímání skutečnosti, které nemají obdoby a vryjí se hluboko do paměti.

Bunin, Ivan: Proklaté dny
iLiteratura, Libor Dvořák, 17.05.2003

5. února. Od prvního února nařídili nový kalendář. Takže podle jejich počtů je dnes už osmnáctého. Včera jsem byl na schůzi Středy. Bylo tam hodně "omladiny". Třeba Majakovskij,...

Napište vlastní komentář

Četli jste knihu Proklaté dny?
Tak neváhejte a napište vlastní komentář. Podělte se s ostatními čtenáři o své hodnocení.
Hodnocení
výborné
Nadpis recenze *

Váš komentář *

Vaše jméno

Nejprodávaněj±í knihy
v±echny nejprodávaněj±í tituly
Kmenoví autoři
v±ichni kmenoví autoři
 
Brzy vyjde
v±echny připravované tituly
ARGO spol. s r.o.
Milíčova 13, Praha 3
tel.: +420 222 781 601

  Pokročilé hledání zasílání novinek