Kniha Muž, který věděl příliš mnoho - obálka

Muž, který věděl příliš mnoho

Alan Turing a vynález počítače

Autor:

Originální název: The Man Who Knew Too Much
Překlad: Ondřej Prcín

EAN: 9788073630867

Edice: Aliter
Formát: 272 stran, vázaná
Rok vydání: 2007

Hardcover272

Kniha byla vydána ve spolupráci s nakladatelstvím Dokořán.

Argo, Dokořán

Doporučená cena: 298,- Kč

Objednávka: Knihu Muž, který věděl příliš mnoho můžete koupit ještě dnes v internetovém knihkupectví Kosmas.cz se slevou 15%.

Anotace:

Britský matematik Alan Turing učinil jeden z nejdůležitějších průlomů na cestě k modernímu počítači. Nápad skutečně vyrábět imaginární počítací stroj „Turing machine“ vykrystalizoval poté, co Turing společně s kolegy z Bletchey Park sestrojil zařízení, které dokázalo dešifrovat německé kódovací zařízení Enigma a pomohlo spojencům vyhrát 2. světovou válku. Turing se pak stal přeborníkem na umělou inteligenci a formuloval známý (a dosud nepřekonaný) Turningův test, jenž vychází z úvah o tom, že lidský mozek je ve své podstatě jakýmsi komplikovaným počítačem. Jeho vize a plány však byly přerušeny – v roce 1952 byl zatčen a odsouzen za homosexualitu, k níž se otevřeně přiznával, která však byla v té době v Anglii ilegální. O dva roky později spáchal Turing sebevraždu. David Leavitt podává Turingův příběh s vnímavostí romanopisce, přibližuje nám jak jeho dílo a význam, tak jeho otevřenou a mnohdy excentrickou osobnost.

Názory našich čtenářů

*****
Skvělý výklad života a díla A. Turinga
Libor Benda, 29.06.2012

Skvělá a poutavá kniha, která kromě toho, že seznamuje čtenáře s Turingovou osobitou povahou a jeho nesmírně zajímavým, avšak nelehkým životem, nabízí také poměrně srozumitelný výklad jeho klíčových prací "On Computable Numbers, with an Application to the Entscheidungsproblem" a "Computing Machinery and Intelligence", a umožňuje tak čtenáři plně pochopit a docenit zásadní význam jeho díla. Velice pěkně je v knize také ukázána úzká spojitost mezi Turingovým smýšlením a jeho životními osudy (tak je tomu zejména v pasážích věnovaných jeho druhému uvedenému článku a obecně jeho úvahám o tom, zda stroje mohou myslet). Jedinou vadou na kráse celé knihy, která ovšem není chybou jejího autora, je naprosto odbytá redakční práce - s takovou koncentrací překlepů a typografických chyb jako v této knize (v průměru snad na každé druhé stránce) jsem se dosud nesetkal. Byla by ale veliká škoda, kdyby se touto skutečností někdo nechal odradit od otevření této knihy a seznámení se s tak pozoruhodnou osobností, jakou Turing zcela nepochybně byl.

*****
Vynikajici
-gt-, 03.06.2008

Ano, konečně něco, co není modní pavěda. Škoda, že se někdo nevěnuje přínosu doc.Svobody, bylo by to další drama o škodách, které napáchali komunisté na šanci národa.

52

Napište vlastní komentář

Četli jste knihu Muž, který věděl příliš mnoho?
Tak neváhejte a napište vlastní komentář. Podělte se s ostatními čtenáři o své hodnocení.
Hodnocení
výborné
Nadpis recenze *

Váš komentář *

Vaše jméno

Nejprodávaněj±í knihy
v±echny nejprodávaněj±í tituly
Kmenoví autoři
v±ichni kmenoví autoři
 
Brzy vyjde
v±echny připravované tituly
ARGO spol. s r.o.
Milíčova 13, Praha 3
tel.: +420 222 781 601

  Pokročilé hledání zasílání novinek