Kniha Húrinovy děti - obálka

Húrinovy děti

Autor:

Originální název: The Children of Húrin
Překlad: Stanislava Pošustová-Menšíková
Ilustrace: Alan Lee

EAN: 9788072038848

Formát: 232 stran, vázaná
Rok vydání: 2007

Hardcover232
Argo

Doporučená cena: 298,- Kč

Objednávka: Knihu Húrinovy děti můžete koupit ještě dnes v internetovém knihkupectví Kosmas.cz se slevou 15%.

Elektronická kniha: Knihu jsme vydali také jako elektronickou knihu formátech ePub a Mobi.

Anotace:

Poprvé vychází další z Tolkienových příběhů. Húrinovy děti jsou tragickou pověstí o prokletí a zkáze rodu velkého lidského bojovníka z konce prvního věku Středozemě.

Po Hobitovi a Pánu prstenů jsou třetím Tolkienovým příběhem z fantastické Středozemě. Autor knihu za svého života pouze rozepsal, pracovat na ní začal dokonce už v pětadvaceti letech. Z Tolkienových poznámek sestavil Húrinovy děti do finální podoby jeho syn Christopher, který je držitelem autorských práv na odkaz slavného spisovatele.

Christopher Tolkien je na otcovu tvorbu známý odborník. Už v roce 1977 sestavil z fragmentů knihu Silmarillion, sám publikoval množství tolkienovské sekundární literatury a zejména map souvisejících s jeho ságami. Práce na Húrinových dětech mu ovšem trvala celých třicet let.

Příběh, považovaný za nejtragičtější z celé Tolkienovy mytologie, byl inspirován severskou ságou o Sigurdovi drakobijci a pověstí O Kullervovi z finské Kalevaly. Odehrává se ke konci bájného prvního věku historie světa, kdy elfové podporovaní částí lidí již prohrávají svou dlouhou válku se zlomocným pánem Středozemě Morgothem, kdysi jedním z mocných duchů, kteří se podíleli na utváření světa, který však z pýchy a touhy po moci propadl zlu.

V poslední velké bitvě, v níž padlo několik elfských a lidských království, byl statečný lidský náčelník Húrin zajat Morgothem. Protože se před ním odmítl pokořit, Morgoth vynesl nad jeho rodinou kletbu: „Na všechny, které miluješ, má myšlenka dolehne jako mrak Sudby a přivede je do tmy a zoufalství. Kamkoli půjdou, vyvstane zlo. Kdykoli promluví, jejich slova poskytnou špatnou radu. Cokoli učiní, obrátí se proti nim. Zemřou bez naděje, proklínajíce život i smrt.“

Děj knihy líčí dlouhý zápas Húrinova syna Túrina s prokletím. Túrin se stane velkým bojovníkem proti Morgothovým přisluhovačům, omylem však zabije nejlepšího přítele a pak svou radou způsobí zkázu jedné elfské říše. Zdrcen se pokusí začít znovu jinde a pod jiným jménem.

Zdá se, že konečně unikl, a dokonce se šťastně ožení. Potom však do země vstoupí Morgothův nejnebezpečnější sluha, drak Glaurung. Túrin se s ním utká a zabije ho. V okamžiku triumfu se však dozvídá, že nejtěžšího zločinu se dopustil proti své sestře, kterou neznal. Morgothova kletba se naplní a příběh Húrinových dětí končí.

Originální anglické i toto české vydání knihy ilustroval Alan Lee, jeden z nejoblíbenějších malířů tolkienovské literatury, jenž za uměleckou práci na části filmové trilogie Pán prstenů Návrat krále získal v roce 2004 Oscara.

 

Co si můžete přečíst:

"Novinky ze Středozemě. Staří známí v novém kabátě" - článek o knihách J. R. R. Tolkiena, Jana Kopečková, časopis Pevnost, č. 11/08

Recenze v médiích

Nový Tolkien pěje prastarou píseň
Plzeňský deník, Ondřej Jireš, 18.06.2007

(...) Vedlejší postavy jsou jen doplňkové, přesto i ty mají také pečlivě vystihnuté charaktery, které příběh dotvářejí. (...) Dalším pozitivem knihy bohatě ilustrované předním tolkienovským malířem Alanem Lee je přesný převod Stanislavy Pošustové- Menšíkové (...) Húrinovy děti nejsou jen "dokumentem" o raném Tolkienovi a svátkem pro milovníky Středozemě. Bez problémů mohou konkurovat moderním a "čtivějším" románům žánru fantasy - možná právě pro svou temnou osudovost.

Tolkienův román vychází česky
MF DNES, Alice Horáčková, 31.05.2007

(...) ve výsledku Húrinovy děti poněkud syrovým, střídmým, místy příliš zhutněným a předvídatelným příběhem, kterému bohužel chybí humor i tolkienovsky propracovanější, pečlivý styl. Přesto jde o dílo, které fanouškům v mnohém oživí představu sklonku prvního věku Středozemě a které nepostrádá vývoj, milostná vzplanutí ani dramatické momenty v podobě krvavých bitev, z nichž nejpůsobivější je souboj s drakem Glaurungem.

Názory našich čtenářů

****
Tolkienova nejtemnější kniha
monkal, 21.07.2012

Tolkien je dle mého názoru jedným z nejlepších autorů fantasy. Húrinovi děti jsem si přečetl na doporučení známeho. První řádky knihy se nijak neodlišovaly od Tolkienových ostatnch knih, ale s postupem k dalším kapitolám se příběh postupně stával temnějším a temnějším. Přiznám se, že poslední tři kapitoly na mě působily až depresivním dojmem. Jsem rád, že jsem si knihu přečetl, ale jednou mi to bohatě stačilo a rozhodně bych po ní podruhé nesáhl. Je třeba vyzdvyhnout Tolkienův vyjímačný vypravěčský talent a jeho syna musím pochválit, že dokázal jednotlivé střípky poskládat tak, že z nich vznikl ucelený příběh. Pokud by se mě někdo zeptat, zda bych mu knihu doporučil, tak určitě ano.

ještě poznámka
3,14ranha, Olomouc, 05.07.2010

Koho děsí ona tragičnost, tak by si měl nalistovat kapitolu Húrinova a Morgotova slova(případně odpovídající pasáž ve starších verzích), Húrin tam tvrdí, že Morgoth nemůže lidi pronásledovat za hranice smrti (která i díky Tolkienově katolickému vyznání není pro postavy konečnou stanicí)... tenhle aspekt samozřejmě nesnižuje utrpení postav a není dostupný všem čtenářům, ale měl by zaznít jako obrana proti zoufalství (které často Tolkien pranýřuje jako nejhorší chybu, které se může člověk dopustit)

výborná kniha
3,14ranha, Olomouc, 05.07.2010

Ten kdo srovnává s jinými(staršími) verzemi tohoto příběhu zapomíná, že jde jen o útržky a sbírku odporujících si verzí, pan Christopher odvedl vynikající práci a opravdu složil celé puzzle tak, že dává (i přes mezery tam, kde to jeho otec nestihl rozvést), ucelený dojem. I díky

Názor
Bux Bunny jakolike@seznam.cz, Ostrava, 03.06.2008

Myslím si že si v tom každý najde svůj kousek ,i když je viditelné že příběh je neúplný a upravený ,ale je to příběh s dobrou zápletkou a s velkolepým i když tragickým vyustěním.

nenechte se zmást ...
16.04.2008

negativními ohlasy ... každý si mohl najít o knize předem nějaké informace, a já jsem si ji rozhodně kupoval s tím, že se dozvím máloco nového proti příběhu Húrinových dětí v jiných Tolienových knihách ... nic zásadního navíc zde opravdu není. To ale neznamená, že je kniha špatná, naopak, je to určitě jeden z nejlepších Tolkienových příběhů ... pokud někdo brečí nad tím, že je drahá, nemusel si ji kupovat, pokud brečí, že tam nic nového není, měl se chovat jako zodpovědný čtenář, a nejdřív si o ní něco zjistit ...

0.85

Napište vlastní komentář

Četli jste knihu Húrinovy děti?
Tak neváhejte a napište vlastní komentář. Podělte se s ostatními čtenáři o své hodnocení.
Hodnocení
výborné
Nadpis recenze *

Váš komentář *

Vaše jméno

Nejprodávaněj±í knihy
v±echny nejprodávaněj±í tituly
Kmenoví autoři
v±ichni kmenoví autoři
 
Brzy vyjde
v±echny připravované tituly
ARGO spol. s r.o.
Milíčova 13, Praha 3
tel.: +420 222 781 601

  Pokročilé hledání zasílání novinek