Kniha Jmenuji se Červená - obálka

Jmenuji se Červená

Autor:

Originální název: Benim Adim Kirmuzi
Překlad: Petr Kučera

EAN: 9788072039456

Formát: 505 stran, vázaná
Rok vydání: 2007

Hardcover505
Argo

Doporučená cena: 398,- Kč

Objednávka: Knihu Jmenuji se Červená můžete koupit ještě dnes v internetovém knihkupectví Kosmas.cz se slevou 15%.

Elektronická kniha: Knihu jsme vydali také jako elektronickou knihu formátech ePub a Mobi.

Anotace:

Jednoho zimního večera roku 1591 je v Istanbulu zavražděn přední iluminátor rukopisů a nyní k nám promlouvá ze studny, kam vrah hodil jeho tělo. Jeho hlas se ale ztrácí v koncertu ostatních hlasů, mezi nimiž figurují mistři sultánovy malířské dílny, knihař Kara a jeho milenka Şeküre, dohazovačka Ester, Strýc Efendi i mince, červená barva, smrt, pes nebo třeba strom. Každý z nich předkládá svůj pohled na svět a snaží se nás přesvědčit o své pravdě a je jen na čtenáři, jaký obrázek si z tohoto napínavého příběhu poskládá. Román je vrcholným dílem tohoto tureckého nositele Nobelovy ceny za literaturu (2006).

Za český překlad knihy Jmenuji se Červená (někdy také Mé jméno je Červená) byl v roce 2008 oceněn Petr Kučera cenou Litera za překladovou knihu. Na stejném udělování výročních knižních cen Magnesia Litera získal tento překladatel také ocenění Litera pro objev roku.

 

Rozhovor s autorem:

"Svět jako kniha" - rozhovor Carol Beckerové s Orhanem Pamukem, Labyrint revue, č. 23-24

Recenze v médiích

Řekne se Pamuk a všichni se klaní. Možná až příliš
MF DNES, Markéta Musilová, 17.04.2008

(...) Vydání je jistě záslužný čin a důkaz toho, že se u nás mohou prosadit i jiní než česky či anglicky tvořící spisovatelé. Pamukův příběh z konce 16. století spojuje detektivku, milostné drama i historický román a postmoderně zmnožuje vypravěčské hlasy. Mezi vypravěči zde hovoří např. nakreslený kůň, falešná mince či červená barva ilustrátorů. Pamukovi nešlo ani tak o umělecké ozvláštnění či zpochybnění dogmatického výkladu historie, jako spíš o posílení dramatického efektu, vtáhnutí do mnohavrstevného světa středověkého Istanbulu. Kniha má své přednosti (dobovou atmosféru, propracovanou stavbu) i nároky, třeba na trpělivost s desítkami postav, dějových odboček i zdlouhavých exkurzů.

Bůh Východu i Západu
A2, Ondřej Kavalír, 09.04.2008

(...) Ve Francii byl vyhlášen nejlepší zahraniční knihou roku, byla mu udělena cena IMPAC Dublin, Mírová cena německých knihkupců i italská Premio Grinzane Cavour a další. (...) Ovšem stačí se do zmíněného románu začíst a pochopíme, že kritiky označující jej za Pamukovo chef d'oeuvre nejsou vůbec nadsazené. Prvním dojmem, který v nás vyvolá, je bezpochyby poněkud pozapomenutý, radostný požitek z četby. Pamuk totiž dokáže být čtivý a zábavný, aniž by nutně rezignoval na experimentální románovou formu. Výsledkem je šťastné spojení vděčných prvků triviální literatury, ovšem s postmoderně ironickým nadhledem, připomínajícím Ecovo Jméno růže, s náročně prokomponovaným celkem. Román od počátku rozvíjí dvě silné příběhové linie, které s trochou nadsázky můžeme rozdělit na mužskou a ženskou: prvá je příběhem vraždy a téměř detektivního pátrání po viníkovi, druhá zase příběhem přerušené lásky, nucené překonávat řadu překážek, a to vše v atraktivním historickém prostředí doby osmanské. (V té nejtriviálnější rovině se už tady projevuje dvojí symbolika červené barvy z názvu - jako barva lásky i prolité krve.) Pamuk oba příběhy rozvíjí s velkou péčí a invencí, bravurně pracuje s napětím, tajemstvím i čtenářským očekáváním, které v samotném závěru uspokojí, přitom ale uniká nástrahám happy endu.

ORHAN PAMUK: JMENUJI SE ČERVENÁ
REFLEX, Michaela Hečková, 03.04.2008

(...) Především se však Orhan Pamuk stal nedávno nositelem Nobelovy ceny za literaturu a Jmenuji se Červená je jeho dosud nejlepší knihou. Zdá se, že v ní dotáhl všechny své obvyklé literární postupy a umělecké zvyklosti téměř k dokonalosti. Alegoricko- mystický příběh z Černé knihy a Nového života, který u nás nedávno také vyšel, Pamuk ve Jmenuji se Červená obohatil jak o srdceryvný milostný příběh zakázané lásky, tak o zábavnou několikavrstvou vypravěčskou perspektivu.

Když se kvůli umění vraždí
LIDOVÉ NOVINY, Petr Zavadil, 19.01.2008

(...) Jmenuji se Červená je svým námětem o něco méně mysteriózní. O to nezvykleji však autor vystavěl strukturu této prózy. Sestává z 59 kapitol, které nemají jednotného vypravěče. Ve vyprávění se střídají hlavní aktéři příběhu, ale nejen oni. Vypravěčem některých kapitol se stávají i motivy z knižních ilustrací (pes, strom, kůň, smrt, ďábel, žena), červená barva, falešná mince, či dokonce mrtvola. Komplikovaná architektura však knize nijak neubírá na čtivosti. Spíše naopak, posiluje ji.

Pamuk, Orhan: Jmenuji se Červená
iLiteratura, Petr Kučera, 12.10.2006

Orhan Pamuk v románu Jmenuji se Červená nabízí čtenáři mimořádně rozmanitý, osvěživý, neheroický obraz dějin, jiskřící vtipem a parodií. Stojíme tedy před osmanskou historií, která je fragmentární, hravá, neuspořádaná vyššími principy, nicméně také neobyčejně živá, citlivě vyprávěná a dává prostor i těm, jejichž příběh do análů oficiální historie nikdy proniknout nemohl.

Názory našich čtenářů

Prostě nádherný jazyk!
Lucie, Praha, 22.04.2011

Nejenže je děj knihy zasazen do nezvyklého prostředí tureckých iluminátorů, ale i překlad (a pravděpodobně i originální jazyk) samotný je uchvacující. Jazyk je skutečně nádherný, takže já jsem si užívala čtení jednotlivých slov a vět a 'hlasitě jsem si pomlaskávala' :-). Skvělé je také rozdělení knihy do kapitol, z nichž každou vypráví někdo či něco jiného. Tak je možné, že vyprávění barvy dá titul celému románu. Kudy chodím, tudy knihu s čistým svědomím doporučuji!

Nádhera
Praha, 16.05.2009

Pamuk dosal Nobelovu cenu naprosto právem. Je radost nejen prožívat příběh v originálním prostředí, ale i si užívat každé slovo, výpravné popisy apod.

Nová zkušenost
Lenka, České Velenice, 26.06.2008

Tato kniha mě zpočátku doslova pohltila. Zajímavý děj, prolínání žánrů, velké množství vypravěčů (čehož jsem se zpočátku děsila) a pro mě nové reálie tureckého světa. Avšak chvílemi jsem se u knihy nudila, popis zkoumání iluminací byl opravdu vyčerpávající, avšak pro mě nudný. Kniha je však nevšením zážitkem a vřele ji doporučuji.

Radost ze čtení
mesiba@seznam.cz, Židenice, 13.03.2008

Při četbě knížky se mně po dlouhé době vrátila radost ze čtení, složitý text který nelze jen přelétnout očima, nutí vás dávat pozornost, děj plyne pomalu a srží vás v napětí, navíc reálie z istanbulu z konce 16. stol jsou zajímavé....je to prostě výborná kniha,doufám že to potrvá ještě několik let, než si jí všimnou holywoodští scénaristé....

04

Napište vlastní komentář

Četli jste knihu Jmenuji se Červená?
Tak neváhejte a napište vlastní komentář. Podělte se s ostatními čtenáři o své hodnocení.
Hodnocení
výborné
Nadpis recenze *

Váš komentář *

Vaše jméno

Nejprodávaněj±í knihy
v±echny nejprodávaněj±í tituly
Kmenoví autoři
v±ichni kmenoví autoři
 
Brzy vyjde
v±echny připravované tituly
ARGO spol. s r.o.
Milíčova 13, Praha 3
tel.: +420 222 781 601

  Pokročilé hledání zasílání novinek