Kniha Tahle země není pro starý - obálka

Tahle země není pro starý

Autor:

Originální název: No Country for Old Men
Překlad: David Petrů

EAN: 9788072038633

Edice: AAA - Edice angloamerických autorů
Formát: 201 stran, vázaná
Rok vydání: 2007

Hardcover201
Argo

Doporučená cena: 268,- Kč

Objednávka: Knihu Tahle země není pro starý můžete koupit ještě dnes v internetovém knihkupectví Kosmas.cz se slevou 5%.

Anotace:

Po "existenciálních westernech" Všichni krásní koně (č. 1995) a Hranice (č. 1997) vydal sedmdesátiletý, cenami ověnčený americký spisovatel Cormac McCarthy v r. 2005 své další románové dílo - Tahle země není pro starý, žánrově označované za "morální thriller".
Jeden muž najde šťastnou náhodou na poušti v kabele pohádkovou hotovost, výsledek války drogových gangů. Od té chvíle ho i s jeho manželkou, která se odjede skrýt ke své matce, začne pronásledovat ten, kterému peníze patřily, a všem třem je na stopě celkem stoicky uvažující šerif - těm dvěma chce život zachránit, třetího dopadnout. Netradiční detektivní příběh ve stylu "noir" z texasko-mexické hranice se ve svém průběhu plní policistovými meditacemi na téma láska, krev a občanská povinnost.
Cormac McCarthy bývá označován za jednoho z nejtemnějších žalobců současného stavu americké společnosti.

Podle knihy Tahle země není pro starý byl natočen stejnojmenný film režírovaná bratry Coenovými.
Tato filmová adaptace již získala dva Zlaté glóby a čtyři Oscary (Nejlepší film roku, Nejlepší režie, Nejlepší adaptovaný scénář a cenou Nejlepší herec ve vedlejší roli byl oceněn Javier Bardem).

Recenzi na stránkách iLiteratura.cz najdete zde.

Recenze v médiích

Cormac McCarthy vypráví thriller
Ústecký deník, Ivan Adamovič, 18.07.2007

(...) McCarthyho hrdinové mluví podobně jako mluvívají hrdinové detektivek drsné školy. Jsou to úsečné věty, někdy plné až banálních konstatování, ale je z nich cítit tíha, kterou na sebe vzali, nebo kterou jim osud naložil. A také cosi jako základní životní moudrost, nebo spíše víra, k níž se tyto postavy upínají. Závěr patří šerifovi, který se vrací ke své ženě a nachází krátké útočiště před rudnoucím světem v teple domácího krbu. Rodinné hodnoty je to poslední, na čem ještě můžeme stavět, říká v tomto gestu McCarthy. Mistrovsky píšící moralista, ze kterého mrazí v zádech.

McCarthy, Cormac: Tahle země není pro starý
iLiteratura, David Petrů, 01.07.2007

Poslal sem jednoho kluka do plynový komory v Huntsvillu. Jednoho jedinýho. Sám sem ho zatknul a sám proti němu svědčil. Asi dvakrát nebo třikrát sem se tam na něj zajel podívat. Třikrát. Naposled v den popravy. Nemusel sem tam jezdit, ale jel sem...

McCarthy, Cormac: Tahle země není pro starý
iLiteratura, Richard Olehla, 30.06.2007

Cormac McCarthy je podle mnohých jedním z nejlepších amerických prozaiků současnosti. Jeho knihy jsou přitom docela staromódní, spoléhají se totiž na příběh, nikoli na literární experiment.

výběr-knihy
PRÁVO, grm, 24.05.2007

(...) Drsný a napínavý, leč smutný thriller, který se odehrává v USA kousek od mexických hranic i za nimi někdy koncem sedmdesátých let 20. století. Nikdo to tu nepřežije, jen ten nejchladnější vrah. (...) Ale čtení je to strhující.

Srdce, které ztuhlo v pustině u El Pasa
Hospodářské noviny, Petr Matoušek, 16.05.2007

(...) Magnetičnost, která z tak povědomé látky vytváří neotřelou záležitost a z jejího tvůrce jednoho z nejpůsobivějších reformátorů anglickojazyčné beletrie, souvisí s tím, jak je zaznamenána. (...) McCarthy vystřílel ze svých děl uvozovky a setřel hranice mezi autorskou řečí a promluvami postav do proudu, ve kterém se provinční a hispánské výrazivo slévá s vnitřními monology a určuje textu rytmus, jímž se pak kniha vpaluje do čtenáře svou nepřímostí. To spisovateli umožňuje nejen znejasňovat emoce mluvčích, ale i fascinovat nezúčastněným chladem, s jakým zapisuje dialogy nebo zničehonic utne trestnou výpravu za tím, kdo oloupil zloděje. Jako bychom vážně čelili vraždě v motelu, a ne jejímu mediálnímu zinscenování.

Názory našich čtenářů

*****
Brilantní kniha s mnoha přesahy
Zacheus, 29.01.2013

Cormac McCarthy v nejlepší formě. Nemám bohužel zatím načtené všechny jeho knihy, ale tahle je místem, od kterého se dá odrazit a je dílem i pro někoho, kdo se s pohledem na svět tohoto velkého autora zatím jen seznamuje.
Je to kniha o naprosté ztrátě hodnot, která je pro naší společnost bohužel příznačná. Kdo knihu označuje za amorální, nemohl ji číst pořádně a uniklo mu nevědomky její hluboké morální poselství. Takové označení tak svědčí spíše než o čemkoli jiném o čtenáři, který knihu přečetl příliš povrchně. Nezbývá tedy, než doporučit druhé či pečlivější čtení.
Samotný příběh i v českém překladu teče jako řeka, tu přímo, tu v meandrech. Opírá se o příběhy tří lidí, přičemž všichni tři v ději aspirují na to, stát se hlavní postavou, ale nikdy tyto ambice nenaplní. Hlavní skrrtou postavou tak je Osud nebo možná Bůh, nebo morálka - jak si to každý z nás pojmenuje.
Ať se nám to líbí, nebo ne, každý z hrdinů má svou vlastní (i když Chigurgh velmi mírně řečeno dost svéráznou) - a o jejich správnosti se těžko dá něco více než jen pochybovat (To je zase úloha šerifa Bella). Proto kniha, i když psaná velmi přímočarým stylem, dává více otázek než odpovědí.
K jednoduchému čtení sice svádí, ale je to jen svedení na zcestí. myslím, že spisovateli jak je Mccarthy se i tohle daří a výsledek je jedním slovem brilantní.

*****
Moderní western jak má být
Veronika, 14.01.2012

Kniha plná napětí, rychle se čte. Ale musím přiznat, že jako žena jsem jisté zápletky nestíhala, a tak se musela dožadovat přítele o vysvětlení (ten knihu přečetl během večera) :). Určitě se chystám ke knize ještě vrátit. Film jsme si s přítelem také koupili a kam se hrabe na knihu. Trochu jiný McCarthy, ale určitě doporučuji!

drsná kniha z drsné školy
Zetka, Zbiroh, 30.12.2009

Čte se to dobře, zpočátku je to zdánlivě samoúčelně kruté, později jsem pochopil proč je to tak a bere to dech. A až na konci jsem si uvědomil, že chladnokrevný

*****
Vynikající četba
Kubulus, , 28.01.2009

Jedno z největších překvapení! Velmi napínavé a zajímavě napsané. Kniha si udržuje depresivní atmosféru od první stránky do poslední věty tak hutně, jak dlouho žádná jiná kniha. Cormac McCarthy se ukazuje v nejlepším světle a je až k neuvěření, jak objemný příběh se mu podařilo poskládat na cca 200 stránek. Pokud chcete originální kriminální příběh ze staré školy, není nad čím váhat.

Slabší než Cesta, ale lepší než Hranice
Jirka, Východní Čechy, 23.10.2008

Na knize bych ocenil výborných prvních padesát stran a pak hlavně zamyšlení šerifa nad životem, prolínající se celou knihou. Jako mínus bych vypíchnul zmatek v postavách, dost dlouho jsem nevěděl, kdo je kdo a pak trochu nudu v závěru.

35

Napište vlastní komentář

Četli jste knihu Tahle země není pro starý?
Tak neváhejte a napište vlastní komentář. Podělte se s ostatními čtenáři o své hodnocení.
Hodnocení
výborné
Nadpis recenze *

Váš komentář *

Vaše jméno

Nejprodávaněj±í knihy
v±echny nejprodávaněj±í tituly
Kmenoví autoři
v±ichni kmenoví autoři
 
Brzy vyjde
v±echny připravované tituly
ARGO spol. s r.o.
Milíčova 13, Praha 3
tel.: +420 222 781 601

  Pokročilé hledání zasílání novinek