Kniha Mrtvý otec - obálka

Mrtvý otec

Autor:

Originální název: The Dead Father
Překlad: Jakub Valenta

EAN: 9788025703397

Edice: AAA - Edice angloamerických autorů
Formát: 176 stran, vázaná
Rok vydání: 2010

Hardcover176
Argo

Doporučená cena: 228,- Kč

Objednávka: Knihu Mrtvý otec můžete koupit ještě dnes v internetovém knihkupectví Kosmas.cz se slevou 10%.

Anotace:

„Statečný román o všem“ nejčtenějšího z postmoderních amerických autorů 70. a 80. let je svéráznou a vtipnou hyperbolou o světě, jak ho viděl Donald Barthelme (1931–1989), zasazenou mimo známý čas i prostor, a přesto každému tak povědomou. Stylem podobným jeho Padesáti povídkám (Argo, 1999) a stylem zcela nezaměnitelným navozuje úvodní situaci románu: „Je to úplně normální noha, až na to, že je sedm metrů vysoká.“ Obrovské tělo se pohybuje krajinou. Patří Mrtvému Otci. Je mrtvý a není mrtvý; mluví, uráží, řídí, žadoní, popichuje, svádí. Je moudrý, je vtipný, je ješitný, je napůl mechanický, je strašlivý ve svém hněvu, a přece bezmocný jako dítě, je… mrtvý? Krajinou nebezpečných Wendů a Velkého Otce Hada jej na provaze táhne procesí devatenácti lidí. Thomas, Julie, Emma, Edmund a další jej opečovávají i urážejí, krmí a usmiřují a také připravují na tajemný cíl své pouti. Jazykem naprosto nespoutaným nás Donald Barthelme provází příběhem, v němž je jasné jen jedno: že není jasné nic.

Ohlasy a odkazy:

"Donald Barthelme hlásá: Mrtvý Otec je mrtev, ať žije Mrtvý Otec!" - recenze, Jakub Ehrenberger, TopZine, 19. 1. 2011

"Mrtvý otec (Donald Barthelme)" – recenze, Bílý krkavec, Mfantasy.cz, 21. 3. 2011

Recenze v médiích

Trauma z otců
A2, Tereza Stejskalová, 30.03.2011

Román Mrtvý otec amerického spisovatele Donalda Barthelma probouzí otázky o moderním odkazu v postmoderní literatuře a na mnoha rovinách ztvárňuje trauma vztahu k otci. Kdo je Mrtvý otec, kam jde a proč? Za prvé není úplně mrtvý, pouze poněkud paralyzovaný a senilní. Je nabubřelý a citlivý na svůj věk, a když se náhodou naštve, tak zmasakruje kolonu muzikantů z lepenky. Je majestátní i patetický a má rád (mladé) ženy. Dvacet dětí táhne otcovo obrovité tělo na šňůře v textu blíže neurčenou krajinou až k jeho hrobu. Mrtvý otec čelí neustálým ústrkům, vlastní potomstvo jej ponižuje. Jeho dnešní impotence je však pouze odleskem včerejší krutosti a moci, i proto ostatní čas od času kolísají ve svém odhodlání jej na konci své cesty definitivně pohřbít.

Názory našich čtenářů

****
úchylně vtipné
Tereza Hájková, Praha, 30.11.2010

Tahle kniha patřila mezi ty, které jsem náhodou vzala v obchodě do ruky, otevřela na náhodné stránce a prostě si ji musela koupit :)) Je plná úchylného humoru, takového zvláštně dadaistického - normálně mi podobná díla evokují silnou snahu o umění a nudí mě, ale tohle mě dostalo. Rozhodně doporučuji každému, kdo se rád zasměje a nevadí mu absurdní vyprávění.

41

Napište vlastní komentář

Četli jste knihu Mrtvý otec?
Tak neváhejte a napište vlastní komentář. Podělte se s ostatními čtenáři o své hodnocení.
Hodnocení
výborné
Nadpis recenze *

Váš komentář *

Vaše jméno

Nejprodávaněj±í knihy
v±echny nejprodávaněj±í tituly
Kmenoví autoři
v±ichni kmenoví autoři
 
Brzy vyjde
v±echny připravované tituly
ARGO spol. s r.o.
Milíčova 13, Praha 3
tel.: +420 222 781 601

  Pokročilé hledání zasílání novinek