Kniha V polévce miso - obálka

V polévce miso

Autor:

Originální název: In za miso súpu
Překlad: Jan Levora

EAN: 9788072039777

Edice: Současná světová próza
Formát: 205 stran, vázaná
Rok vydání: 2008

Hardcover205
Argo

Doporučená cena: 259,- Kč

Objednávka: Knihu V polévce miso můžete koupit ještě dnes v internetovém knihkupectví Kosmas.cz se slevou 15%.

Anotace:

Rjú Murakami, „enfant terrible“ současné japonské literatury, patří mezi nejvýraznější představitele japonské moderní prózy. Polévka miso je stejně jako tato kniha zvláštní směsí nasládlého, hořkého, kyselého a slaného. Hlavním hrdinou románu je mladík Kendži, který si na vysněnou cestu do Spojených států vydělává prováděním zahraničních, převážně amerických zákazníků nočním Tokiem. Jeho protipólem je zlověstně tajemný americký turista Frank, který si jej na několik dnů najme pro putování po těch nejpokleslejších podnicích a jehož osobnost vyvolá v Kendžim vlnu strachu a podezírání. Kniha je zároveň profesionálně zpracovaným thrillerem a promyšleným psychologickým románem s bohatým, až vizuálně působícím jazykem. Čtenář, který začne postmoderní balení thrilleru plného krutého násilí a sexu postupně loupat jako cibuli, objeví příběh o samotě, lásce a přátelství. O strachu ze života i smrti. O ztrátě vlastního já. O pokrytectví světa, ve kterém žijeme.

 

Ohlasy a odkazy:

R. Murakami: In za miso súpu - recenze, Jan Levora, iLiteratura.cz, 31. 8. 2006

"V polévce miso je šokující, ale skvělý román", Richard Olehla, MF Dnes, 21. 6. 2008

"Průvodce tokijským nočním umíráním", Daniela Iwashita, Lidové noviny, 28. 6. 2008

"V polévce miso po setmění", Michal Weber, Literární noviny, 32/2008 (umístěno na iLiteratura.cz)

 

Recenze v médiích

Murakami, Rjú: V polévce miso 2
iLiteratura, Michal Weber, 19.08.2008

Až donedávna jsme si u jména Murakami vybavovali především romány Kafka na pobřeží či Norské dřevo. Vedle Haruki Murakamiho však do českého prostředí s překladem románu V polévce miso vstupuje také Murakami Rjú – autor libující si v poněkud vyhrocenějších a přímočařejších polohách než jeho u nás známější jmenovec.

Odvrácená tvář Japonska
PRÁVO, Alex Švamberk, 14.08.2008

(...) Román V polévce miso potěší i milovníky japonských filmových hororů a akčních thrillerů, jako je příběh o pomstě Šurajikihime (Lady Snowblood), předobraz to Kill Billa, kde krev stříká proudy. V polévce miso je ale především psychologickou sondou do japonského uvažování, do způsobu, jak se Japonci vyrovnávají, či spíše nevyrovnávají s jinými kulturami a proměňující se realitou. A také se tu bez rozpaků míchají žánry.

V polévce miso po setmění
Literární noviny, Michael Weber, 04.08.2008

(...) Kniha je strukturována do tří částí. Kendži se má podle dohody věnovat svému klientu tři večery a první dvě části časově odpovídají jejich "tahům". Předělem mezi druhým a třetím oddílem ovšem autor čtenáři nabízí jakýsi time-out, oddechový čas k vstřebání Frankova brutálního představení v jednom z klubů. Tam nás přivádí Kendžiho známá z branže, Noriko, na níž nám Frank hned v úvodu předvede dokonalou hypnózu. Nekontrolovatelné už visí ve vzduchu. Vyvrcholení pak nastává ve více rovinách současně: nejsilnější a nejpůsobivější je naplnění Kendžiho dosud neopodstatněných obav, kterému předchází kulturní kolize v podobě podrážděné argumentace japonské hostesky Maki s Frankem za Kendžiho konsekutivního tlumočení. Maki, posedlá vším značkovým a luxusním, vyprovokuje Franka natolik, že další z jeho nekontrolovatelných stavů absolutního vytržení už nelze zastavit.

Murakami, Rjú: V polévce miso 1
iLiteratura, Richard Olehla, 06.07.2008

Autor jednoho z nejoceňovanějších japonských románů V polévce miso nese známé příjmení Murakami. Není však Haruki, ale Rjú. Kniha nyní vyšla česky.

Průvodce tokijským nočním umíráním
LIDOVÉ NOVINY, Daniela Iwashita, 28.06.2008

(...) Pokrm každodennosti, polévku miso, v jeho románu neochutnáme: mnohem spíš překořeněné, těžko stravitelné jídlo. Kniha zasytí čtenáře, kteří rádi rozvíjejí úvahy o národních povahách. Mnohem spíš však má vyvolat znechucení. Směřuje k momentu, kdy se činy, myšlenky i city člověka snášejícího a mlčícího mohou spojit do jednoho velkého NE.

Názory našich čtenářů

Proč se kniha nelíbí aneb musíme myslet
Marie Naidrová, České Budějovice, 24.02.2009

Jako milovník hororů a upířů (ala hektolitrů krve) mě brutální scény nadchly; nicméně mi nepřišlo, že by celá kniha byla jen o tom. Naopak je to jedna z mála knih u níž se člověk musí zamyslet a to dost lidí neumí, proto jako u většiny knih tohoto žánru se objevuje víc špatných hodnocení než u jiných.

Hnus
Petr, Brno, 18.02.2009

Zaujalo mě na záložce o čem kniha je. Dočetl jsem do dvou třetin, docela zajímavé, ovšem nic úchvatného, psychologický romám si představuji trochu jinak, postupně jsem dokonce zjistil, že je mi popisované prostředí sex klubů a nočního života v Tokyu odporné. Poslední kapka byla kapitola popisující Frankovo řádění v jednom z klubů - barvitě popisované brutální násilnosti, nekončící ani po třech stranách. Vrátil jsem se ke knize dvakrát v naději že to překousnu, ale nešlo to.

Mára, , 08.12.2008

Samostatný příběh mne příliš nezaujal a přišel mi trochu přehnaný. Ze začátku to bylo celkem napínavé ale poté prostředky pro vytvoření strhující atmosféry se opakovaly a ubívaly obavy o hlavního hrdinu. Seznámení s životem a sny japonské mladé generace je jediná pozitivní stránka knihy.

Praha, 12.11.2008

Sexuální turistika, to je zaměstnání japonského průvodce a Američan Frank je jakási personifikace vztahu k Americe: směs hnusu a nadšení?, nebo oboustrané nepochopení, kam se náš svět řítí, na každý pád výborně napsaný triller, který čtenáře opravdu nešetří. Mona

04

Napište vlastní komentář

Četli jste knihu V polévce miso?
Tak neváhejte a napište vlastní komentář. Podělte se s ostatními čtenáři o své hodnocení.
Hodnocení
výborné
Nadpis recenze *

Váš komentář *

Vaše jméno

Nejprodávaněj±í knihy
v±echny nejprodávaněj±í tituly
Kmenoví autoři
v±ichni kmenoví autoři
 
Brzy vyjde
v±echny připravované tituly
ARGO spol. s r.o.
Milíčova 13, Praha 3
tel.: +420 222 781 601

  Pokročilé hledání zasílání novinek