Kniha Problémové partie - obálka

Problémové partie

Autor:

Originální název: A Spot of Bother
Překlad: Michala Marková

EAN: 9788072039494

Formát: 337 stran, vázaná
Rok vydání: 2007

Hardcover337
Argo

Doporučená cena: 349,- Kč

Objednávka: Knihu Problémové partie můžete koupit ještě dnes v internetovém knihkupectví Kosmas.cz se slevou 15%.

Anotace:

Čerstvý důchodce George, jeho žena Jean a jejich dvě dospělé děti – Katie a Jamie – jsou obyčejná anglická rodina, jejíž členové si život komplikují tak, jako se to obvykle dělává. George trpí utkvělou představou, že má rakovinu. Jean má milence. Rozvedená maminka Katie má pochybnosti o svém snoubenci. Homosexuál Jamie má trable s přítelem. Rozbuškou rodinného pekla se stane Katiina nadcházející svatba, kterou zbytek rodiny od začátku mlčky neschvaluje. Mark Haddon, autor Podivného případu se psem, tentokrát vtipně a svižně popisuje, jaké to je, když se jeden poklidný, nevelký středostavovský vesmír během pár dní několikrát otočí vzhůru nohama.

 

Ohlasy a odkazy:

"Haddon: Proč je třeba včas stáhnout kalhoty", Petr Matoušek, Hospodářské noviny, 4. 4. 2008

Recenze v médiích

Kdo nám rozbil rodinné vztahy?
LIDOVÉ NOVINY, Jan Děkanovský, 14.01.2008

(...) V celém románu je patrná autorova scenáristická praxe. Krátké kapitoly se v závěru ještě zkracují a román nabývá bezmála thrillerového charakteru. Zhuštěný děj při vylíčení svatební slavnosti vyvažuje autor takřka filmovými střihy, v nichž se v rychlém sledu střídají repliky i komediální gagy. V próze o obyčejných lidech s obyčejnými starostmi se jedna katastrofa vrší na druhou a jedno nepochopení stíhá druhé. Nakonec se ale ukáže, že vzájemné lásce a porozumění brání jen nedokonalá mezilidská komunikace.

Názory našich čtenářů

JH, Ostrava, 04.05.2011

Nebylo to to nejlepší, co jsem četl v rozmezí dejme tomu jednoho roku (už jen proto, že jsem četl Almonda - lidé, čtětě Almonda!), ale byla to kniha, kterou jsem jako jedinou za posledních šest sedm let přečetl na jeden zátah. Suchý anglický humor, místy sotva postřehnutelný, vytváří tragikomický nadhled nad celým příběhem a celá kniha na mě vůbec dělala dojem: ano, tohle mohl napsat jedině Angličan. A to je pro mě jedno ohromné, obrovksé, úžasné, láskyplné plus. Rázná, chaotická, ale zato přímá Katie si najednou není jistá, jestli miluje muže, kterého si má brát. Ze sobeckého kosmopolitního gaye středního věku se musí stát člověk, který naslouchá druhým, aby si podržel přítele, který ho skutečně miluje. Jean už stárne, ale přesto si našla elegantního milence. Její manžel George právě odešel do důchodu a postupně podléhá šílenství. A to je právě jedna z neljepších nebo také z nejděsivějších částí knihy. Haddon ukázal, že rozumí lidem, kteří to v hlavě mají jinak, už v Podivném případu se psem, ale další taková sonda do pomatené mysli už mě nutí o něm přemýšlet, co je sakra zač. Georgovi jeho šílenství až na pár výpadků připadá dokonale logické a principielně jsem neměl pocit, že je něco v nepořádku. Až na to, že ekzém považuje za rakovinu a chce si jej ustřihnout. Uff. Pokud jste homofobní, nečtěte. Pokud nechápete krizi středního věku, nečtěte to. Pokud si nedokážete udržet nadhled, nečtěte to. Pokud nemáte rádi Anglii, tahle kniha pro vás neexistuje. Pokud ale máte práci, která vás ubíjí, manželství, které je spíš než vášnivé poněkud stereotypní, děti, které už vyrostly nebo si prostě jenom potřebujete odpočinou, tohle je ta pravá kniha.

Vynikající
Tereza, Praha, 15.06.2009

Jedna z nejlepších knih, jakou jsem za poslední dobu četla. Humor, perfektně vystižené vztahy i myšlenkové pochody. Místy trochu drsné, ale ne samoúčelně a vždycky s nadhledem.

no, no, no...
Žofka, městská knihovna, 01.07.2008

Je to o úplně jiných věcech, než píše předešlý pán. O lidech, rodině, vztazích, stárnutí, manželství a tak. Jedna z nejlepších knížek z poslední doby.

Nechutné
Jirka, Východní Čechy, 01.07.2008

Chtěl jsem si přečíst kvalitní knihu. Vím, že tento autor byl úspěšný se svou prvotinou, proto jsem si to koupil. I pohled do knihy mi přišel svěží, dobrý styl, slušné dialogy. Ježiš, jak já se spletl. Ze začátku to ještě šlo, než začaly ty nechutné podrobnosti o gayech, detaily o kožních nemocech, zvracení na záchodech, vrcholem bylo vlastní odstraňování vředu nožem rozepsané snad na třech stránkách. Pak jsem knihu zahodil. Bylo mi z ní zle. Doporučuji pouze těm, kteří milují nechutnosti.

04

Napište vlastní komentář

Četli jste knihu Problémové partie?
Tak neváhejte a napište vlastní komentář. Podělte se s ostatními čtenáři o své hodnocení.
Hodnocení
výborné
Nadpis recenze *

Váš komentář *

Vaše jméno

Nejprodávaněj±í knihy
v±echny nejprodávaněj±í tituly
Kmenoví autoři
v±ichni kmenoví autoři
 
Brzy vyjde
v±echny připravované tituly
ARGO spol. s r.o.
Milíčova 13, Praha 3
tel.: +420 222 781 601

  Pokročilé hledání zasílání novinek