Kniha Zlodějka - obálka

Zlodějka

Autor:

Překlad: Barbora Punge Puchalská

EAN: 9788025700402

Formát: 531 stran, vázaná
Rok vydání: 2008

Hardcover531
Argo

Doporučená cena: 398,- Kč

Objednávka: Knihu Zlodějka můžete koupit ještě dnes v internetovém knihkupectví Kosmas.cz se slevou 15%.

Anotace:

Sarah Watersová, rodem z Walesu (1966), usazená v Londýně, je pokračovatelkou nejlepší tradice anglického románu rozvinuté do výsostně moderní podoby. V románu Zlodějka, odehrávajícím se roku 1862, nás zavádí do Londýna a okolí, do nejrůznějších prostředí a vrstev tehdejší společnosti. Spolu s hlavní hrdinkou, Sue Trinderovou, se ocitáme mezi spodinou živořící v nejubožejších částech Londýna a živící se pochybnými způsoby. Sue se snaží vymanit z prostředí podvodníků, ve kterém vyrostla, a její nelehká cesta je plná nečekaných zákrutů a zvratů. Autorka prokazuje svrchované mistrovství v budování rafinované zápletky i v barvitém líčení postav a prostředí. V jejím románu není nikdy nic tak, jak se čtenáři, ani nedýchajícímu napětím, zdá, a všechno přitom do sebe bezvadně zapadá. Román, psaný vybroušeným stylem, dokonale vystihuje dobu děje, nádherně plyne a unáší čtenáře jako řeka.

Recenze v médiích

Zlodějka na lupu z anglických románů
LIDOVÉ NOVINY, Ladislav Nagy, 14.02.2009

(...) Zlodějka je plná zvratů: to, co se jeví na první pohled jako jasný plán, se nakonec ukazuje jako léčka a tato léčka dostává v dalším dějství ještě nové, netušené aspekty. Ani postavy nejsou tím, za koho se vydávají - a mnohdy nemají o svém původu (a tím pádem dědictví, které na ně čeká) potuchy. Watersová tyto obraty zvládá bravurně, pohrává si se čtenářem jako kočka s myší, a přestože je zhruba od poloviny románu závěr předvídatelný, čtenář čte horlivě dál, natěšen, co překvapivého mu bude odhaleno za další zákrutou.

Lesbický román viktoriánské doby
Ostatní, Ladislav Karpianus, 19.01.2009

(...) Čtivost Zlodějky však neplyne jen ze zajímavého, místy lehce erotického námětu, zasazeného do atraktivního prostředí. Sarah Watersová nechává svůj příběh vyprávět střídavě obě hlavní postavy, čímž tříští lineární děj a pozoruje jednotlivé věci i úkony postav dvěma zcela odlišnými úhly pohledu. A v tom je autorka opravdu brilantní. Obě vypravěčky totiž do textu promítají své specifické záliby, touhy, obavy a čtenář tak může mnohem intenzivněji prožít samotné sbližování obou dívek a dokonale pochopit, co mají společného a v čem jsou naopak zcela odlišné. Skrze formální stránku knihy tak dojdeme ke skutečnosti, že se jedná o ryze moderní román, pouze zabalený do hávu antikvariátní komodity, aby nakupujícího více pobavil.

Listopad: Sarah Watersová
LIDOVÉ NOVINY, Ondřej Horák, 04.12.2008

(...) Rozsáhlý román Zlodějka propojuje tradici anglického románu s postmoderní "čtivostí". Sarah Watersová nenechává nic náhodě ani ve výběru prostředí, v němž se příběh odehrává: vedle londýnského podsvětí to je zchátralé šlechtické sídlo s jeho lačným majitelem a také blázinec. (...) Sarah Watersová tak nabízí směs viktoriánského románu s detektivkou a také s dalším svým "refrénem": lesbickou láskou.

CO PRÁVĚ PŘEKLÁDÁM
Literární noviny, Martin Gillár, 07.04.2008

(...) Watersová totiž čtenáře nešetří, takže od prvních stránek ho doslova zavalí smrští intrik, podrazů a vražd, poznáme život zločineckého podsvětí, svět pornografické literatury a sexuální vztahy, o kterých se nikdy příliš nemluvilo (ani tehdy, ani dnes). Neméně zajímavý je fakt, že román má hned na první pohled dvě zcela odlišné vypravěčky. Ale Watersová jejich osudy postupně tak proplete, zamíchá a přefiltruje, že se vám až tají dech. Milovník historických detektivek se má opravdu na co těšit! Na některých reáliích si dala Watersová opravdu záležet a prostudovala je velice pečlivě - za všechny bych zmínila hlavně část knihy odehrávající se ve viktoriánském blázinci. Ta mne zaujala asi ze všeho nejvíc, protože Watersová je ve svých popisech až bolestně přesvědčivá a naprosto autentická. Dotkla se něčeho, co v polovině devatenáctého století způsobilo řadu skandálů: někteří manželé se totiž zbavovali svých "neposlušných" manželek tak, že je ve spolupráci s bezohlednými doktory v tichosti odkládali do soukromých blázinců někde na venkově. Odtud pak nebylo úniku, což na vlastní kůži zakusí právě jedna z hrdinek románu. Musím přiznat, že těch 548 stran mi dalo dost zabrat, ale jsem moc ráda, že mi je tehdy Eva Slámová nabídla. I když nejsem v překládání historického románu úplným nováčkem, Zlodějka se s žádným dílem tohoto žánru nedá srovnat. A to jak zpracováním, rozsahem, tak ani námětově. Pro mě to rozhodně byla velice zajímavá zkušenost a výzva.

Názory našich čtenářů

*****
Krásné
Marie Hrušková, 29.12.2014

Byla to úžasná kniha,která mě vtáhla a nepustila. Přečetla jsem ji jedním dechem.Těším se na ostatní romány od této spisovatelky.

****
Dobrý román
Matiášová Iva, 17.02.2014

Kniha se mi moc líbila. Dostala jsem přesně to, co jsem od románu ze staré Anglie očekávala. Čte se opravdu dobře a nenechá vás, abyste ji odložili. Dovolím si tvrdit, že to není žádná laciná červená knihovna, jak jsem zaslechla. S tou to nemá nic společného. To, že se v ději vyskytne zamilovanost dvou žen, malá trošička decentního sexu a citáty ze starých "peprných" knih, bych považovala za červenou knihovnu jen v případě, že bych byla jeptiška z roku 1850. Děj rozhodně není prvotně o sexu. Postavy jsou dramatické, příběh několikrát graduje a nepostrádá chvíle překvapení. S mladými hrdinkami soucítíte a máte o ně strach. Za sebe můžu Zlodějku rozhodně doporučit.

*
zklamání
čtenářka, 05.08.2013

Po důkladném studiu hodnocení románu i autorky jsem zakoupila knihu Zlodějka. Vycházela jsem ze skutečnosti, že Watersová patří mezi nejuznávanější současné britské autorky a obdržela řadu cen. Také mne navnadilo přirovnání k mému oblíbenému Dickensovi. Skutečnost je ale jiná. Je to obyčejná červená knihovna, v podstatě brakové čtení, které nemá s pojmem "literatura" dočista nic společného a o souvislosti s Dickensem si opravdu jen můžeme nechat zdát. Jak je tedy možné, že je něco takového tolik oceňováno? Napadá mne jediné vysvětlení její popularity, a sice téma lesbické lásky, které se v jejích knihách vyskytuje. V dnešní době je populární o homosexualitě hovořit, točit filmy a psát. Vždyť i Rowlingová udělala z jedné své postavy ex post homosexuála. A nebo se svět zbláznil a dochází k vyzdvihování kýčů a laciných výtvarných (nemohu napsat uměleckých) počinů.

Děkuji za skvělou knihu
Lenka Blodigová, Praha, 12.01.2011

Po dlouhé době kniha, která mě nenechala jít brzy spát. Měla jsem pořád pocit, že musím číst dál, abych tomu všemu přišla na kloub. Úžasný příběh. Už teď se těším, že si přečtu další knihy Sarah Watersové.

lesbický román?
19.03.2010

Zdaleka nejenom to, je tam sice i tato ingredience, nechci moc prozradit, ale rozhodně to není to jediné. A myslím, že pokud nejste extrémní konzervativcem, tak vám to ani nemůže vadit, tedy to, co tam je. Jaký je to tedy žánr? Snad je to historický thriller (?), výborně se čte, zápletka je opravdu hodně překvapivá, kdykoli myslíte, že už víte, jak to doopravdy je a proč kdo co dělá, tak je to zase jinak. Pro ty, kteří by se báli otřesných scén z blázince (ne všichni si užívají tento typ prostředí, já osobně při informaci, že to má něco společného s viktoriánským blázincem, nebyla původně nadšená), musím říct, že jednak je to poměrně hodně zajímavé a tato pasáž nezaujímá v knize nadměrný prostor, takže se bát nemusíte. Děj se odehrává v různých prostředích a myslím, že žádné z nich nenudí:-) Nenudí ani postavy a už vůbec ne zápletka. Když už si myslíte, že víte (nebo spíš když už si vypravěč:-)) myslí, že už ví), jaká je určitá postava, tak se doví(te) něco, co vás zaručeně překvapí. Knížka se čte velice dobře, jak jsem už tady zmínila, já ji četla anglicky a nebyl problém u ní vydržet, takže v češtině ji spolknete, ani nepotřebujete extra moc trpělivosti:-)

25

Napište vlastní komentář

Četli jste knihu Zlodějka?
Tak neváhejte a napište vlastní komentář. Podělte se s ostatními čtenáři o své hodnocení.
Hodnocení
výborné
Nadpis recenze *

Váš komentář *

Vaše jméno

Nejprodávaněj±í knihy
v±echny nejprodávaněj±í tituly
Kmenoví autoři
v±ichni kmenoví autoři
 
Brzy vyjde
v±echny připravované tituly
ARGO spol. s r.o.
Milíčova 13, Praha 3
tel.: +420 222 781 601

  Pokročilé hledání zasílání novinek