Kniha Latourův katalog aneb Komorník markýze de Sade - obálka

Latourův katalog aneb Komorník markýze de Sade

Autor:

Originální název: Latours katalog
Překlad: Ondřej Vimr

EAN: 9788072039487

Edice: Současná světová próza
Formát: 213 stran, vázaná
Rok vydání: 2008

Hardcover213
Argo

Doporučená cena: 99,- Kč

Objednávka: Knihu Latourův katalog aneb Komorník markýze de Sade můžete koupit ještě dnes v internetovém knihkupectví Kosmas.cz.

Anotace:

Román se odehrává ve Francii 18. století. V přímořském městečku se ohavné lichvářce narodí chlapec jménem Latour. Kromě toho, že je po matce nebývale ošklivý, trpí zvláštní vadou: necítí bolest. Chce přijít tomuto handicapu na kloub a rozhodne se pitvat lidské mozky, katalogizovat jednotlivá centra mozku a hledat centrum bolesti. Když se cestou do Paříže seznámí s markýzem de Sade, stane se jeho pobočníkem a zapisovatelem. Oba projdou jako psanci vírem francouzské revoluce a znovu se setkají až v sanatoriu pro duševně choré.

Recenze v médiích

Zarážející podobnost. Srovnání románů Latourův katalog N. Frobenia a Parfém P. Süskinda
iLiteratura, Jitka Jindřišková, 15.01.2009

Román Latourův katalog aneb Komorník markýze de Sade současného norského spisovatele Nikolaje Frobenia vyšel v Norsku už v roce 1996, do češtiny byl Ondřejem Vimrem přeložen o jedenáct let později.

Frobenius, Nikolaj: Latourův katalog aneb Komorník markýze de Sade
iLiteratura, Barbora Grečnerová, 24.03.2008

Román Latourův katalog je poněkud nenorský román odehrávající daleko od severských vod až ve Francii 18.století. Téměř detektivní příběh po stopách sériového vraha může být srovnáván se Süskindovým Parfémem. V norské literatuře je možné hledat paralely v prózách Jana Kjærstada či Jense Bjørneboea, který je autorem trilogie o dějinách bestiality.

Tohle snad není lidská bytost
LIDOVÉ NOVINY, Ondřej Horák, 14.02.2008

(...) Nikolaj Frobenius nicméně po sto prvé použil osvědčený recept -historie, proslulá postava, vraždy, sex, přehršle bizarností. Latourův katalog však nepůsobí až tak, jako když pejsek s kočičkou vařili dort, při čtení jen převládá dojem, že autor se snažil sestrojit dílo efektní a pestré.

Názory našich čtenářů

Hledání bolesti...v mozcích
Šimon Slavík, Praha, 05.03.2008

Frobeniův Latourův katalog není ani tak historickým thrillerem, jak se uvádí, jako spíš sondou do hektické Francie 18. století, kde podivínský muž jménem Latour pátrá po tom, co je to bolest a kde se rodí. Při svém pátrání neváhá zajít až za hranici zákona, a protože jeví velký zájem o anatomii, důkladně si své oběti prohlíží. Ale ani toto není hlavní, jde tu o vztah s de Sadem, který je Latourovi velmi blízký, možná právě kvůli té spoustě bolesti, kterou kolem sebe rozsévá. A přesto není Latour zlým člověkem, přesto všechno je nám sympatický. A to je hlavní rozdíl mezi touto knihou a Parfémem, kterou mi Latour připomínal. Příběh je sice podobný, což nahrává Parfému, jelikož je starší, ale kvalitou a stylem mi na vyšší úrovni připadá Latourův katalog. Měl jsem sice ze začátku nutkání knihu odložit, ale pak jsem se začetl do dramatického příběhu, do smršti krátkých vět, které Frobenius rád používá, a byl jsem odměněn velmi dobrou knihou, která má spád, napětí a nějakou myšlenku navíc.

01

Napište vlastní komentář

Četli jste knihu Latourův katalog aneb Komorník markýze de Sade?
Tak neváhejte a napište vlastní komentář. Podělte se s ostatními čtenáři o své hodnocení.
Hodnocení
výborné
Nadpis recenze *

Váš komentář *

Vaše jméno

Nejprodávaněj±í knihy
v±echny nejprodávaněj±í tituly
Kmenoví autoři
v±ichni kmenoví autoři
 
Brzy vyjde
v±echny připravované tituly
ARGO spol. s r.o.
Milíčova 13, Praha 3
tel.: +420 222 781 601

  Pokročilé hledání zasílání novinek